Tage Thompson se zapsal do historie. Útočník Buffala nastřílel pět gólů

Tage Thompson se stal teprve šestým hráčem v tomto tisíciletí, který v jednom zápase nastřílel pět gólů. V utkání proti Columbusu mu k tomu stačily pouhé dvě třetiny. I díky němu Buffalo vyhrálo jednoznačně 9:4. Přesný zásah přidal také David Pastrňák, jehož Boston vyhrál na ledě Colorada 4:0. Dvě asistence Tomáše Hertla ale na výhru nestačily, když San Jose prohrálo s Vancouverem 5:6 v prodloužení.

Když Tage Thompson letos v létě podepsal v Buffalu sedmiletou smlouvu, díky které se od příští sezony stane nejlépe placeným hráčem týmu, někteří nedůvěřivě zvedali obočí. 25letému útočníkovi se totiž povedla pouze jedna sezona a nebylo jisté, jestli na ni dokáže adekvátně navázat. Američan ale všem kritikům ukazuje, jak moc se v něm zmýlili.

Utkání proti Columbusu proměnil ve svoji show. Už během prvních 16 minut a 40 vteřin nastřílel čtyři góly. Lepší v tomto směru je v historii NHL pouze Joe Malone, který to stihl za 8 minut a 45 vteřin. K tomu přidal Thompson ještě asistenci, a tak Sabres vedli po první třetině 6:0. Asi nikdo nepochyboval, kdo si z tohoto zápasu odnese dva body.

Ve druhé třetině se sice Columbusu podařilo snížit na 2:6, když se trefili Laine a Nyquist, ale poté přišel pátý Thompsonův zásah utkání. Stal se tak šestým hráčem tohoto tisíciletí, který vstřelil v jednom utkání NHL pět branek. Před ním to dokázali Marian Gáborík, Johan Franzen, Patrik Laine, Mika Zibanejad a Timo Meier. Stal se také druhým hráčem v historii Buffala, kterému se takový kousek povedl. Tím prvním byl Dave Andreychuk v roce 1986. Americký centr měl navíc více než jednu třetinu k tomu, aby dorovnal dosavadní šestigólový rekord Darryla Sittlera.

​Další branku už ale Thompson nepřidal. Ve třetí třetině skórovali jenom domácí a upravili skóre na 4:9. Columbus během utkání také dvakrát vyměnil brankáře, když Merzlikins vystřídal po třetím inkasovaném gólu, aby se do klece po druhé třetině vrátil. Na jasné výhře Buffala to ale nic nezměnilo.

V noci na čtvrtek se dařilo i českým hokejistům. Daniel Vladař vychytal výhru Calgary 5:3 a zapsal si u toho 25 zásahů. David Pastrňák se gólem podílel na výhře proti Coloradu 4:0 a Tomáš Hertl zaznamenal dvě asistence. Stačilo to ale pouze na jeden bod za prohru v prodloužení. Parádní noc zažil také Connor McDavid, který u výhry Edmontonu nad Arizonou 8:2 asistoval s bilancí 2 + 2 a jako první v letošní sezoně překonal 50bodovou hranici.

Na všech pět gólů Tage Thompsona se můžete podívat zde:

Noční výsledky NHL:

Philadelphia Flyers –⁠ Washington Capitals 1:4

Branky: 16. Hayes (Konecny, DeAngelo) – 24. Oshie (D. Strome, Kuzněcov), 50. D. Strome (Carlson, E. Gustafsson), 59. Ovečkin (Mantha, Carlson), 60. Ovečkin

Columbus Blue Jackets –⁠ Buffalo Sabres 4:9

Branky: 31. Laine (Roslovic), 33. Nyquist (J. Gaudreau, Jenner), 45. Laine (Gavrikov, Činachov), 56. Nyquist (M. Bjork) – 4. Cozens (Dahlin, T. Thompson), 6. T. Thompson (Tuch), 8. Dahlin (Cozens, Quinn), 8. T. Thompson (Tuch, J. Skinner), 13. T. Thompson (J. Skinner, Cozens), 17. T. Thompson (J. Skinner, Dahlin), 37. T. Thompson (Tuch, Bryson), 38. Krebs, 40. Tuch (J. Skinner, Bryson)

Calgary Flames –⁠ Minnesota Wild 5:3

Branky: 21. Kadri (E. Lindholm, R. Andersson), 22. Coleman (Ružička, Backlund), 24. Toffoli (R. Andersson), 56. R. Andersson (Coleman, Ružička), 59. Toffoli (E. Lindholm, Huberdeau) – 2. Kaprizov (Dumba), 3. Shaw (Dewar, Merrill), 56. Merrill (Shaw, Dewar)

Vladař: 25 zákroků

Colorado Avalanche –⁠ Boston Bruins 0:4

Branky: 24. Pastrňák (Krejčí, Grzelcyk), 30. Hall (Coyle, Frederic), 47. Frederic (Hall, Coyle), 50. Hall (DeBrusk)

Edmonton Oilers –⁠ Arizona Coyotes 8:2

Branky: 5. Nugent-Hopkins (Barrie, McDavid), 17. Ryan (Kostin, Broberg), 29. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 35. Nugent-Hopkins (Yamamoto), 39. Kulak (Yamamoto, Holloway), 44. Kostin (Ryan), 46. McDavid (Draisaitl, Nurse), 53. McDavid (Hyman, Barrie) – 34. McBain, 55. Gostisbehere (Fischer, Chychrun)

Vegas Golden Knights –⁠ New York Rangers 1:5

Branky: 34. Marchessault (Stephenson, Theodore) – 7. Kakko (K. Miller, Trouba), 46. Zibanejad (Panarin, Fox), 47. Chytil (Goodrow, Panarin), 48. Lafreniere (Zibanejad, Fox), 52. Zibanejad (Panarin, Trocheck)

San Jose Sharks –⁠ Vancouver Canucks 5:6 po prod.

Branky: 1. Bonino (Benning, Couture), 28. Meier (Barabanov, Hertl), 31. Couture (Megna), 43. Gadjovich, 52. Labanc (Hertl, E. Karlsson) – 5. Joshua (Ekman-Larsson, Bear), 20. Joshua (Garland, Ekman-Larsson), 22. Höglander (Horvat), 40. Michejev (T. Myers), 57. Kuzmenko (E. Pettersson), 65. E. Pettersson (Kuzmenko, Q. Hughes)