V polské KSW se během roku 2022 představily hned tři nová česká jména a celkem se odehrálo sedm zápasů s českými zápasníky. Ohlédněte se za českým rokem 2022 na půdě evropské jedničky a připomeňte si cestu Michala Martínka do top pětky těžké váhy i senzační debut Dominika Humburgera.
David Martiník (5-5) v lednu nastoupil už do třetího zápasu na půdě KSW. Po skalpu Lemmyho Krušiče (20-8) ale na vítěznou vlnu nenavázal. Patryk Surdyn (7-2) českého borce v každém kole odzbrojil přesunem na zem. Submise sice nedokázal ale po třech kolech odešel s jasnou výhrou na body.
Zkušený český postojář Lubomír Lesák (2-1) dostal jen po dvou zápasech dle MMA od KSW nabídku, která se neodmítá. Střetnutl s polským talentem Wjociechem Kazieczkem (3-0). Dle očekávání duel neměl, bohužel pro českého borce, dlouhého trvání. Kaziceczko se po ukončení Lesáka letos vrátil do klece ještě v září a opět si připsal vítězství.
Po dvou českých porážkách v červnu přišla první výhra. Michal Martínek (10-4) po opuštění ACA vstoupil do KSW a na úvod se střetl s polským borcem s výstižnou přezdívkou "Tank". Martínek předvedl takticky skvěle zvládnutý zápas. Nebezpečného Poláka zásobil přesnými údery z bezpečné vzdálenosti a po třech kolech si přispal jednomyslné vítězství na body:
Voják z povolání Dominik Humburger (5-0) má za sebou úspěšný rok. Hned třikrát se postavil do klece a pokaždé odešel jako vítěz. Neporazitelnost obhájil i v srpnu, kdy po zrušení zápasu na české půdě narychlo vzal zápas v KSW s Borysem Borkowskim a navzdory predikcím dokázal soupeře ve druhém kole ukončit.
V září se na KSW 75 poprvé představily hned tři česká jména na jedné kartě. Bohužel, příliš důvodů k oslavám zápasy nepřinesly. David Martiník už podruhé v roce 2022 prohrál, tentokrát na body s Kamilem Szkaradkem (3-0). Petra Částková (6-5) při svém debutu těšně prohrála s Adriannou Kreftovou (4-0) a úspěšný nebyl ani Michal Martínek (10-4), který na body prohrál s UFC veteránem Danielem Omielanczukem (26-13-1-1NC).
Ačkoli se o výsledku hovořilo jako o "nejhorším rozhodnutí v historii KSW", sami promotéři KSW viděli vyhrát českého borce a i nezávislá komise rozhodčích po přezkoumání uznala, že měl vyhrát Martínek. Výsledek zápasu se zpětně nezměnil. Nicméně organizace Martínka nabídla kompenzaci v podobě rankingové pozice a peněžního bonusu jako omluvu.
Podívejte se na kontroverzní zápas Martínek vs. Omielanczuk:
Rok 2023 na uplynulý rok naváže ve velkém. KSW totiž poprvé zavítá do České republiky, a to hned 25. února s galavečerem KSW 79 v Liberci. Michal Martínek se s jistotou na kartě představí v hlavním předzápase a lze očekávat i účast dalších českých jmen. Hlavním zápasem bude obhajoba titulu těžké váhy, který šampion drží Phil De Fries (22-6-1NC).