Motorsport

Jsem rád, že jsem zpátky v Česku a že jsem Dakar ve zdraví přežil, říká Tůma

Český čtyřkolkář Zdeněk Tůma už je z Dakaru zpátky v České republice. Slavný závod musel vzdát po páté etapě, protože jeho čtyřkolka už byla totálně zničená a značné zdravotní problémy měl i on sám.

"Už se cítím poměrně dobře, jsem rád, že jsem zpátky v České republice a že jsem relativně zdravý. Jsem rád, že jsem letošní Dakar tak nějak přežil," prozradil ihned po příletu Tůma. "Jedno stehno mám celkem v pohodě, na druhém je nateklá boule a bolí to jako sviňa. Není to ještě zahojené, beru prášky na bolest, také přelet nebyl moc příjemný," popsal svůj zdravotní stav český čtyřkolkář, který musel Dakar ukončit po páté etapě.

Ten musel závod vzdát, protože už měl totálně zničenou čtyřkolku a zdravotně to také nešlo. "Smůla mě provázela v podstatě už od prologu až do páté etapy. Pokaždé jsem měl nějaký karambol, něco jsem rozbil a já jsem si narazil části těla. Ta bolest už potom byla nesnesitelná. Jak je ten závod extrémně těžký, tak vás zpomaluje každá oděrka," pokračoval 50letý závodník.

Související obsah

​Tůma sám neví, proč na letošním Dakaru dopadl tak, jak dopadl. "Myslím, že jsem byl připravený dobře, čtyřkolka byla také připravená. Kamenem úrazu byly mé karamboly. Když se to potom všechno nastřádá... O odstoupení jsem dlouho přemýšlel a bylo to hodně emotivní," přiznal zklamaný jezdec, jenž loni zakončil Dakar na čtvrtém místě.

Český závodník se samozřejmě vyjádřil i k tragické události kolem Aleše Lopraise, který srazil fanouška a ten po nehodě zemřel. "Tohle se nemělo stát. Všiml jsem si, že v Saúdské Arábii je více diváků a jednou byli přímo na trase a musel jsem je objet. V porovnání s předchozími ročníky je jich více. V minulosti jsem potkával na trase hlavně lidi z bivaku nebo místní. Teď tam byly na některých místech davy, které se občas snažil organizátor kontrolovat. Po celou etapu to ale rozhodně není možné," popsal své zkušenosti s diváky Tůma.

Související obsah

"Každý odpovídá za sebe, není možné si stoupnout za horizont duny. Navíc kamion, buggyna nebo vůz dunu mohou vyjíždět odlišným způsobem, jinou stopou. Nebo se také posádky na duně mohou předjíždět. Není to automaticky tak, že každý jede v té jedné samé koleji," vysvětluje Tůma. A jak to vidí se svou účastí na dalším Dakaru? "Už jsem nad tím přemýšlel. Když se nepovede jednou dojet, tak by bylo správné ho příště dojet," smál se Tůma.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události