Fotbal

Šachtar pomůže armádě. Daruje jí velkou část ze zisku z Mudrykova přestupu

Šachtar pomůže armádě. Daruje jí velkou část ze zisku z Mudrykova přestupu
Mychajlo Mudryk | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský fotbalový křídelník Mychajlo Mudryk v neděli přestoupil ze Šachtaru Doněck do Chelsea za rekordní sumu 70 milionů eur (1,7 miliardy korun). A dalších 30 milionů eur (700 milionů korun) by mohl Šachtar dostat za výkonnostní bonusy. Doněcký klub peníze nevyužije jen na další přestupy, značnou část ze zisku věnuje také ukrajinské armádě.

Dlouho to vypadalo, že Mudryk přestoupí do Arsenalu, pro který byl 22letý Ukrajinec přestupovým cílem číslo jedna. Šachtar ovšem chtěl za svůj klenot vyinkasovat pořádný balík, a tak bitvu o Mudryka vyhrála Chelsea s celkovou nabídkou 100 milionů eur (2,4 miliardy korun).

Ukrajinský celek tak získal pořádný balík na nákup dalších hráčů, ale ne všechny peníze využije ve svůj prospěch. Prezident Šachtaru Rinat Achmetov v pondělí vydal zprávu na klubovém webu, ve které sdělil, že věnuje jednu miliardu ukrajinských hřiven (600 milionů korun) vojákům a jejich rodinám.

"Chtěl bych poděkovat celému civilizovanému světu za pomoc Ukrajině. Dnes můžeme mluvit o ukrajinském fotbalu díky ukrajinské armádě a obrovské podpoře celého civilizovaného světa. Jen díky společnému úsilí můžeme porazit zlo, které přišlo do našich domovů," napsal také Achmetov ve svém sdělení.

Věnoval se ale i samotnému Mudrykovi, díky kterému přiteklo do kasy Šachtaru rekordní množství peněz: "Dnes mám smíšené pocity. Na jednu stranu jsem šťastný za Mychajla a jsem na něj hrdý. Tenhle kluk je příkladem, že díky talentu a tvrdé dřině se nemožné může stát možným. Jsem přesvědčen, že celá Evropa uzná Mychajlovu úžasnou hru."

Související obsah

​"Na druhou stranu jsem nikdy neskrýval, že mým snem je vyhrávat s týmem evropské trofeje. To znamená, že hráči jako Mudryk by měli spíše přicházet do našeho klubu a vyhrávat s ním evropské trofeje, než že bychom jim měli fandit v nejlepších klubech světa. To je bohužel nyní nemožné, když Ukrajina bojuje v hrozné a nespravedlivé válce s Ruskou federací. Ale věřím, že vyhrajeme. A odehrajeme přátelské utkání s Chelsea v Donbass Areně v ukrajinském Doněcku," zmínil Achmetov domovský stánek Šachtaru, ve kterém ale 13násobný mistr Ukrajiny už od roku 2014 nemůže hrát.

Mudryk si za Chelsea v letošní sezoně FA Cup nezahraje. Londýnský celek totiž vypadl s Manchesterem City:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události