Další sporty

Rozhodčí jsou podezřelí z ovlivňování zápasů v házené. Přesto pískají na MS

Rozhodčí jsou podezřelí z ovlivňování zápasů v házené. Přesto pískají na MS
Házenkářský míč – ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Podle zveřejněné zprávy společnosti Sportradar bylo mezi roky 2016 až 2017 zřejmě ovlivněno 26 házenkářských zápasů včetně utkání házenkářské ligy mistrů a zápasů národních týmů. Přestože to Evropská házenkářská federace věděla, nominovala některé z podezřelých rozhodčích na letošní mistrovství světa, které se v těchto dnech odehrává v Polsku a Švédsku.

Osm dvojic rozhodčích je obviněno z ovlivňování zápasů. Několik z nich řídí zápasy i na právě probíhajícím mistrovství světa. Rozhodčí jsou podezřelí z manipulování zápasů evropské špičky, jak dokládá doposud utajovaná zpráva.

Zprávu vypracovala v roce 2018 analytická společnost Sportradar, která je uznávána jako světová špička, pokud jde o odhalování ovlivňování zápasů. Mezi zákazníky společnosti Sportradar patří velké federace, jako je třeba UEFA.

Společnost Sportradar zaregistrovala v období od září 2016 do listopadu 2017 celkem 26 zápasů, které podle ní vykazují zjevné známky ovlivňování zápasů. Mezi nimi jsou i zápasy Ligy mistrů a utkání národních mužstev.

Související obsah

​Na společnost Sportradar se obrátilo několik sázkových kanceláří kvůli podezřele vysokým sázkám například na nerozhodný výsledek po prvním poločase nebo na konečný výsledek s velmi malým počtem gólů.

Podle webu Handball Planet Sportradar zdůrazňuje, že zpráva není důkazem o ovlivňování zápasů, a proto doporučuje Evropské házenkářská federaci (EHF), aby provedla další vyšetřování rozhodčích. Navíc vyzývá k odhalení případného zapojení zástupců dotčených klubů do ovlivňování 26 zápasů.

Související obsah

​Přestože měla EHF informace o tomto podezřelém jednání už v roce 2018, jsou opět někteří z podezřelých nasazeni na rozhodování zápasů na letošním mistrovství světa, které se odehrává v Polsku a ve Švédsku. 

Mezi podezřelé rozhodčí, kteří jsou i na letošním šampionátu, patří také Chorvati Matija Gubica a Boris Miloševič, kteří jsou považováni za jednu z nejlepších rozhodcovských dvojic na světě.

Podle Handball Planet šéf komunikace a médií EHF Thomas Schöneich píše, že EHF považuje ovlivňování zápasů za trestný čin a předala veškeré informace o zprávě příslušným orgánům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události