Další sporty

Pohybu se v Česku věnuje čím dál méně dětí. Vůbec nesportuje více než čtvrtina

Pohybu se v Česku věnuje čím dál méně dětí. Vůbec nesportuje více než čtvrtina
Předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl | Zdroj: SSSČR

Podle výzkumu agentury SANEP stále méně a méně dětí sportuje. Žádné pohybové aktivitě se nevěnuje hned 26 %. což je o procento více než v roce 2021. Alespoň 30 minut denně provádí menší fyzickou aktivitu 57 % dětí a mládeže a 51 % sportuje organizovaně.

"Přitom doporučení Světové zdravotnické organizace je 60 minut mírné až intenzivní aerobní fyzické aktivity denně. Má totiž výrazný dopad na zdravý růst a vývoj dětí či mladých lidí. Zlepšuje jejich kondici, myšlení, učení i rozhodovací schopnosti. Jenže od státu tento apel na děti vůbec, ale opravdu vůbec neslyšíme. V některých případech už na to rezignovaly také rodiče," prohlásil předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl.

A co výzkum agentury SANEP přesně ukázal. S kamarády sportuje 12 % dětí, což je pokles o čtyři procenta oproti roku 2021. Individuálně se věnují sportu pouhá 3 % a různě 7,5 %. Nejčastější formou je organizovaná sportovní činnost, kterou provozuje 51 % dětí.

"Je z toho patrné, že spontánní sport mizí a největší odpovědnost tak leží na ramenou sportovních klubů, oddílů a adresněji trenérů, cvičitelů nebo instruktorů," pokračoval Ernst. Pro něj je alarmující to, že stoupl počet dětí, které nesportují vůbec.

"Nepočítali jsme s tím, že tolik procent z nich na sport a pohyb zcela zapomíná. V době prvního průzkumu v roce 2021 probíhala koronavirová pandemie, což přinášelo určité omezení. Očekávali jsme tak větší návrat do klubů, jenže nastal opak – z 25 % počet vyrostl o jedno procento. Stát by už tohle neměl opravdu přehlížet," varuje Ernst.

Související obsah

​Podle 74 % dotázaných je stát v tomto ohledu pasivní a vůbec nepřispívá k rozvoji fyzické zdatnosti mladé generace. Podle 88 % rodičů nemají jejich děti dostatečnou fyzickou kondici na to, aby zvládaly krizové situace. Negativní stav má souvislost s denním pohybem, například v rámci krátké procházky, uklízení a dalších lehčích aktivit.

"V průměru od 30 do 60 minut se takto hýbe denně 31 % dětí, více než hodinu pouhých šest procent. Tohle jsou velmi neradostné údaje, které vysvětlují, proč máme v Evropě jednu z nejvíce obézních mládeží," vysvětluje Ernst. "Pro čím dál více lidí, a hlavně dětí už není pohyb zcela samozřejmým fenoménem. Tento negativní trend musíme společně s koordinací státu zastavit," dodal na závěr.

Průzkumu se zúčastnilo téměř 47 tisíc respondentů, z nichž byly v souladu se sociodemografickým rozložením obyvatel vybrány reprezentativní vzorky 5,2 tisíc dotázaných.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události