Hokej

Ruský hokejista odmítl v NHL nastoupit v "duhových" dresech. Je to proti jeho víře

Ruský hokejista odmítl v NHL nastoupit v "duhových" dresech. Je to proti jeho víře
Ivan Provorov | Zdroj: Profimedia

Hokejisté Philadelphie Flyers v noci na středu slavili výročí Pride Night, které podporuje LGBTQI+ komunitu. Proto na rozbruslení před zápasem proti Anaheimu vyjeli hokejisté v duhových dresech. Na ledě ale chyběl ruský hráč Ivan Provorov. Jako důvod uvedl své pravoslavné náboženství, které sexuální vztah dvou osob stejného pohlaví popírá a dle něhož odporuje boží vůli.

Hokejisté Philadelphie Flyers nastoupili na rozbruslení v duhových dresech a čepele hokejek si obmotali duhovou páskou. Dresy i hokejky poté zamíří do dražby a výtěžek půjde charitativním organizacím Flyers Charities, které se zabývají rozvojem hokeje v různých komunitách. 

Dres Ivana Provorova si ale fanoušci nekoupí. 26letý hokejista se totiž této akce odmítl zúčastnit. "Respektuji rozhodnutí každého, ale moje volba je zůstat věrný sobě a svému náboženství. To je vše, co k tomu řeknu," řekl obránce, jenž ctí pravoslavné náboženství, které se právě vůči LGBTQI+ komunitě vymezuje.

Související obsah

​Proti rozhodnutí svého svěřence nijak neprotestoval ani trenér John Tortorella. "Byl jen věrný sobě a svému náboženství. Jedna věc, kterou na něm respektuji, je to, že je vždy věrný sám sobě," řekl zkušený kouč na tiskové konferenci po zápase, který jeho tým vyhrál 5:2, a to i díky hattricku Kevina Hayese.

V zámoří to však Provorov za své rozhodnutí schytává. "Ale Provorov očividně nerespektuje 'všechny'. Kdyby respektoval všechny, zúčastnil by se rozbruslení a oblékl si Pride Night dres. Neschovávej se za náboženství," napsal například známý novinář Pierre LeBrun. "Flyers měli Provorova vyškrtnout a odvolat se na základní lidskou slušnost," přidal novinář píšící pro The Athletic Mark Lazerus, s čímž souhlasí i komentátor NHL Gord Miller.

Jaký je vztah ruské pravoslavné církve k LGBTQI+ komunitě, vyjadřuje i citace moskevského patriarchy Kirilla, který je ve své zemi hlavou právě tohoto náboženství. "Pride průvody mají demonstrovat, že hřích je součástí lidského chování. Pro to, abyste vstoupili do klubu těchto zemí, musíte mít průvod homosexuálů," řekl loni v březnu. Homosexuální průvody, které se konají na západě, také označil za jeden z důvodů, proč Rusko napadlo Ukrajinu. 

Ve stejném zápase se Frost parádně trefil s hokejkou mezi nohama:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události