Fotbal

Haaland nahání desítky rekordů. Překonal už zápisy Ronalda či Drogby

Haaland nahání desítky rekordů. Překonal už zápisy Ronalda či Drogby
Erling Haaland v dresu Manchesteru City | Zdroj: Profimedia.cz

Fotbalista Erling Haaland dal letos již 25 branek v Premier League, což by v posledních čtyřech sezonách vždy stačilo na korunu krále střelců. A to je odehraná polovina soutěže. Norský kanonýr má před sebou ještě 18 utkání a překonat může řadu opravdu raritních rekordů.

Erling Haaland v létě vyměnil německý Dortmund za Manchester City a spekulovalo se o tom, jak se mu bude dařit v nejvyšší anglické soutěži, o které se říká, že je nejnáročnější v Evropě. Už od prvního ligového utkání ale ukazuje svůj mimořádný talent. 

Letos dal za půlku ročníku (19 utkání) již 25 branek, což by v posledních pěti sezonách stačilo na korunu krále střelců. Více dali naposledy v ročníku 2017/18 Salah (32) a Kane (30). Nutno ovšem podotknout, že tento rekord zaznamenali ve 38 zápasech. 

Na dostřel má ale hned několik dalších rekordů, které může překonat a stát se "nesmrtelným".

Související obsah

Hattricky: Rodák z Leedsu dal letos již čtyři hattricky, čímž překonal kariérní rekordy Cristiana Ronalda (3), Didiera Drogby (3) či Sona (3). Ruud van Nistelrooy dal tři góly v jednom utkání celkem pětkrát, ale svůj čtvrtý dal "až" za 65 zápasů (dosavadní rekord v rychlosti dosažení čtyř hattricků). Haalandovi stačilo 19. Rekordmanem Premier League je Sergio Agüero s 12 hattricky za 275 zápasů.

25 gólů za sezonu: Od založení soutěže v roce 1992 se jen v devětadvaceti případech povedlo hráčům dát 25 gólů za sezonu. Pouze jedna branka ho posune do společnosti čtrnácti hráčů, kteří dali 26 gólů. To se povedlo legendám, jako je Cristiano Ronaldo, Thierry Henry, Mohamed Salah či Luis Suárez. 

Nejvíce gólů za jeden ročník: To je další rekord, který má norský kanonýr na "dosah". Na vyrovnání nejlepšího počinu za jednu sezonu mu chybí devět gólů. 34 přesných zásahů zaznamenali v minulosti Andy Cole (1993/94) a Alan Shearer (1994/95). To bylo ale ještě v době, kdy se hrálo 42 zápasů. I tak Haaland toto může brzy překonat. 

Nejvíce gólů v první sezoně v Premier League: Od sezony 1995/96, kdy byla Premier League zkrácena z 22 na 20 týmů, vstřelil pouze jeden hráč v úvodním ročníku více gólů než Haaland, a to Kevin Phillips ze Sunderlandu, který v sezoně 1999/2000 nastřílel 30 branek.

Nejvíce branek v lize pod Pepem Guardiolou: Tady by se Haaland mohl dostat na druhé místo, kde je jméno Lionela Messiho ze sezony 2009/10, kdy vstřelil 34 branek. Absolutní rekord čítá 50 gólů argentinské superhvězdy z ročníku 2011/12. Na toto číslo se bude dostávat těžko. 

Související obsah

​V "horší" německé lize dal v minulém ročníku "jen" 22 branek ve 24 zápasech, takže i tento rekord zvládl Haaland letos překonat. Někteří experti se v minulých dnech nechali slyšet, že jsou Citizens horším celkem s Erlingem Haalandem. Ten odpověděl hattrickem proti Wolves. 

Na toto zareagoval naposledy i jeho trenér Guardiola. "Ať vstřelí bůhví kolik hattricků a gólů, je pro náš tým řešením. Když nedává góly, stává se pro náš tým problémem," řekla poněkud ironicky španělská trenérská ikona. 

Jasné je jedno, pokud v tomto tempu bude pokračovat, stane se brzy rekordmanem hned v několika střeleckých statistikách. 

Citizens to jde i bez Haalanda. Takto deklasovali v FA Cupu Chelsea, norský útočník se do zápasu ani nedostal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události