Hokej

Pronger málem zemřel přímo na ledě. Po dvou dnech od selhání srdce opět hrál

Pronger málem zemřel přímo na ledě. Po dvou dnech od selhání srdce opět hrál
Chris Pronger | Zdroj: Profimedia

Legendární hokejista Chris Pronger, který v NHL odehrál 1 167 zápasů, obsáhleji promluvil o zdravotním problému, který ho potkal v roce 1998. Tehdy ho rána od soupeře trefila pukem do srdce a slavný obránce málem zemřel. Jenže dnes 48letý bývalý hokejista se nevzdal a o necelé dva dny později byl opět na ledě.

Bylo 10. května 1998 a St. Louis Blues hráli s Detroitem Red Wings 2. kolo Stanley Cupu. Tehdy Chris Pronger málem zemřel přímo na ledě. Obránce Blues zblokoval tvrdou střelu příklepem, která ho trefila přímo do srdce. "Píchlo mě tam a měl jsem trošku problém popadnout dech," popsal na svém twitteru bezprostřední pocity po ráně dvojnásobný vítěz olympijských her.

"Na ledě jsem ztratil vědomí, ale dokázal jsem se předtím ještě postavit a udělat pár kroků vpřed. Pak jsem se zhroutil," pokračoval člen Triple Gold Clubu.

Pronger byl mimo. Sundali mu helmu, měl protočené oči a začaly mu modrat rty. Trenér se mu snažil nahmatat puls, ale nic. Následně mu rozstřihali výstroj, aby se dostali k hrudníku. Stále hledali puls, ale opět neúspěšně. Kouč mu tak dal ránu do hrudníku, aby mu srdce opět nastartoval. Následně se už chystali na resuscitaci, ale v tu chvíli se Pronger nadechl.

Související obsah

​Rty se mu opět sevřely, dostaly zpět růžovou barvu a také oči se vrátily do přirozené polohy. "Když jsem znovu nabyl vědomí, byl jsem zmatený. Vůbec jsem nevěděl, kde jsem. Trvalo mi několik sekund, než jsem se zorientoval," uvedl Pronger.

Hvězdný obránce byl ihned převezen do nemocnice, kde putoval na kardiologii a na celou řadu vyšetření. Jeden z lékařů mu řekl, že měl neuvěřitelné štěstí. Pronger měl specifickou srdeční příhodu a byl do té doby jediným profesionálním sportovcem, který ji přežil.

Poté dostal Pronger na 24 hodin přístroj na monitoring srdce, aby lékaři měli více údajů. Po jednom dnu se vrátil zpět k doktorům, kteří mu udělali další zátěžové testy. Dostal povolení, že může opět hrát. Jenže problém byla psychika, a tak vše s lékaři dopodrobna probral.

Související obsah

​Nakonec šlo v podstatě jen o to, zda Pronger celou situaci dokáže vytěsnit z hlavy. Nakonec se držitel Hart Trophy z roku 2000 vydal na rozcvičku před třetím zápasem série, aby věděl, jestli může jít znovu do akce. Atmosféra ho nakonec pohltila natolik, že se rozhodl zajít za trenéry a říct jim, že je opět připravený hrát. Necelých 48 hodin po srdečním selhání. "O takových chvílích sportovci sní. Asi to nebylo nejchytřejší rozhodnutí, ale nic jsem nemiloval víc než být na ledě se svými bratry," dodal na závěr Pronger, který získal Stanley Cup s Anaheimem Ducks v roce 2007.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události