Fotbal

Pokračuje soud s Miroslavem Peltou. Objevily se další nové důkazy

Pokračuje soud s Miroslavem Peltou. Objevily se další nové důkazy
Miroslav Pelta | Zdroj: TV Nova

Pražský městský soud obnovil v pondělí případ kolem sportovních dotací, v němž jsou obžalováni Miroslav Pelta, bývalý předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a také bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Kratochvílová byla původně nepravomocně odsouzena k šesti a půl roku vězení a Miroslav Pelta k šesti rokům. Jenže prvně vynesené rozsudky odvolací vrchní soud zrušil. Zproštěn obžaloby byl i Miroslav Jansta. Případ se tak opět vrátil k Městskému soudu v Praze.

"Já mám jít do vězení za to, že jsem vstoupila do systému, který už roky fungoval," řekla podle Seznam Zpráv Kratochvílová v pondělí u soudu. Ta také zdůraznila, že pouze plnila úkoly, které dostávala od bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové.

"Jsem obžalovaná, že jsem jednala s panem Peltou nebo panem Janstou. Paní ministryně s nimi ale projednávala to samé co já. Dávala mi úkoly, abych to s nimi dořešila," pokračovala bývalá náměstkyně ministryně školství. Ta také přiznala, že s Peltou i Janstou řešila rozdělování dotací. Kratochvílová také uvedla, že přerozdělování dotací řešila i s dalšími politiky.

Během řeči navíc předložila další důkazy jako e-mailové zprávy a různé dokumenty. Navrhla také svědky, kteří by měli u soudu vypovídat, jako je například exporadce ministryně školství Karel Březina. Během následujících dnů by u soudu měla vypovídat i nadřízená obžalované Kateřina Valachová. Ta už v průběhu vyšetřování několikrát opakovaně uvedla, že debaty o rozdělování dotací probíhaly za jejími zády a bez jejího vědomí. 

Související obsah

​Při výslechu Kratochvílové se soudkyně Lenka Cihlářová pozastavila u jednoho z důkazů, konkrétně u fotografie, kterou u obžalované zajistila policie. Podle vyšetřovatelů je na ní soupis projektů, z nichž každý musel získat nejméně 49 bodů, aby prošel. Pokud tento počet získal, bylo ručně připsáno O. K. a vše bylo doplněno fajfkou.

Kratochvílová také u soudu řekla, že fotku měla v telefonu, protože veškeré projekty řešila s Valachovou, když spolu například někam jely autem. "Chtěla znát, jak se nějakým dotacím daří," prozradila Kratochvílová. Na otázku soudkyně, kdo do tabulky věci dopisoval, si Kratochvílová nevzpomněla. Během tohoto týdne budou vypovídat ještě další obžalovaní.

Miroslav Pelta byl odsouzen k šesti letům už na konci roku 2021:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události