šipky

Michael Smith sklízí další ocenění. Stal se nejlepším šipkařem roku

Michael Smith sklízí další ocenění. Stal se nejlepším šipkařem roku
Michael Smith s trofejí pro mistra světa | Zdroj: Profimedia

Rok 2022 byl pro Michaela Smithe zlomový. Vůbec poprvé vyhrál major, ale hlavně se stal poprvé mistrem světa, když ve finále porazil Michaela van Gerwena. Díky tomu získal na udílení cen PDC hned tři trofeje. Byl vyhlášen nejlepším hráčem podle PDC, podle fanoušků i podle hráčů.

Smith v roce 2022 uspěl na Grand Slam of Darts a US Darts Masters. Největšího úspěchu ale dosáhl letos 3. ledna, když ve finále mistrovství světa v Alexandra Palace porazil Michaela van Gerwena. 32letý Angličan byl také ve finále UK Open a European Championship, ovládl tři turnaje Players Championship a vyhrál také na European Tour, konkrétně na Dutch Darts Championship.

Zcela zaslouženě se tak Smith stal podle PDC hráčem roku. Mezi nominovanými byli ještě Michael van Gerwen, Gerwyn Price a Joe Cullen. Mimo to ho jako nejlepšího hráče roku zvolili také fanoušci, kteří mu dali rekordních 60 % hlasů. Druhý skončil Michael van Gerwen a třetí Gerwyn Price.

Bully Boy byl zvolen i samotnými hráči jako nejlepší hráč roku 2022. Od svých kolegů dostal 40 % hlasů. "Získat tři ocenění ukazuje, že něco dělám dobře," smál se Smith, který se přidal k Michaelu van Gerwenovi, Philu Taylorovi, Garymu Andersonovi a Gerwynu Priceovi. I oni získali za jednu sezonu více než jedno ocenění.

Související obsah

​"Momentálně jsem na obrovské horské dráze a užívám si každou minutu. Je za tím spousta tvrdé práce a teď jsem za ni odměněn," pokračoval Smith. "Cena fanoušků je jedna z těch výjimečných, protože to prožívali se mnou. Cítili bolest, kterou jsem prožíval, a cítili radost, když jsem vyhrál. Je to opravdu výjimečný pocit," usmíval se Bully Boy.

"Už v roce 2019 jsem se stal hráčem roku, takže abych vyhrál podruhé, musím být jedním z nejlepších hráčů. Opravdu nemám slov. Vyhrát takové ocenění je úžasné, ale teď začíná další tvrdá práce. V roce 2022 to bylo dobré, ale v roce 2023 musím pracovat ještě víc," dodala na závěr světová jednička.

Mezi oceněnými hráči byli také Ross Smith, Luke Humphries a Josh Rock. Právě výkon Rosse Smithe ve finále European Championship byl oceněný jako televizní výkon roku. Pro 34letého šipkaře šlo o první televizní triumf.

Související obsah

​Světová pětka Luke Humphries získal cenu ProTour hráč roku, když během šipkařské sezony 2022 získal pět titulů, z toho čtyři na European Tour. 27letý šipkař ovládl turnaje v Mnichově, v Praze, ve Stuttgartu a Trevíru. Na odměnách si vydělal 187 750 liber (přes pět milionů korun).

Dvě ceny získal 21letý Josh Rock. Ten se stal nováčkem roku a také nejlepším mladým hráčem. Rock získal pět titulů na Development Tour, ovládl juniorské mistrovství světa a na svém prvním mistrovství světa se dostal mezi 16 nejlepších šipkařů.

PDC také zveřejnilo osmičku hráčů, kteří se zúčastní letošního ročníku Premier League. Do té se dostali Michael Smith, Peter Wright, Gerwyn Price, Michael van Gerwen, Jonny Clayton, Nathan Aspinall, Dimitri Van den Bergh a novopečený vítěz Masters Chris Dobey.

Související obsah

PDC hráč roku:
vítěz: Michael Smith
nominovaní: Michael van Gerwen, Gerwyn Price, Joe Cullen

ProTour hráč roku:
vítěz: Luke Humphries
nominovaní: Michael van Gerwen, Damon Heta, Rob Cross

Nejlepší nováček:
vítěz: Josh Rock
nominovaní: Rowby-John Rodriguez, Scott Williams, Jim Williams

Nejlepší televizní výkon roku:
vítěz: Ross Smith
nominovaní: Gerwyn Price, Michael Smith, Michael van Gerwen

Hráč roku podle fanoušků:
vítěz: Michael Smith
druhý: Michael van Gerwen
třetí: Gerwyn Price

Hráč roku podle hráčů:
vítěz: Michael Smith
druhý: Josh Rock
třetí: Michael van Gerwen

Nejlepší mladý hráč roku:
vítěz: Josh Rock
nominovaní: Nathan Rafferty, Keane Barry, Sebastian Bialecki

Účastníci Premier League: Michael Smith, Peter Wright, Gerwyn Price, Michael van Gerwen, Jonny Clayton, Nathan Aspinall, Dimitri Van den Bergh, Chris Dobey

Připomeňte si asi nejlepší leg v historii šipek z finále mistrovství světa, ve kterém Michael Smith zavřel na devět šipek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu šipky

Důležité Události