Fotbal

Hanousek po zemětřesení v Gaziantepu: Praskaly zdi, klub nás evakuoval

Hanousek po zemětřesení v Gaziantepu: Praskaly zdi, klub nás evakuoval
Matěj Hanousek v dresu tureckého Gaziantepu | Zdroj: Profimedia

Zemětřesení v noci z neděle na pondělí v Turecku a Sýrii stálo život přes tisíc lidí. U tragické přírodní katastrofy byl i fotbalista Matěj Hanousek, který aktuálně hostuje ze Sparty právě v Gaziantepu. Turecké město zemětřesení zasáhlo ve velkém. Hanousek rozhovoru pro TN.cz popsal, jak ho zemětřesení probudilo i jak to po něm probíhalo.

"Bylo to přibližně v půl páté. Nevím, jestli mě probudilo to zemětřesení, nebo manželka, která vyskočila z postele, aby běžela za synem. Manželka říkala, že to trvalo věčnost, ale podle mě to bylo 20 vteřin možná půl minuty, ovšem hodně intenzivní," popsal Hanousek své první pocity ze zemětřesení, které mělo epicentrum přibližně 100 kilometrů od jeho bydliště a dosahovalo síly 7,8 magnitudo.

"Manželku probudila nějaká rána, potom jsme zjistili, že v obýváku spadla židle. Všechny věci, které byly na kraji, popadaly ze stolů. Synovy hračky, které nebyly zajištěné, popadaly. Byl to nepříjemný pocit probouzet se do intenzivního zemětřesení, na hlavu vám padá omítka a praskají zdi, létá to odevšud. Pokud to už nikdy v životě nezažiji, tak o to klidně rád přijdu," řekl hráč Sparty, jenž je v Turecku na hostování do léta.

"Nevím, jestli to byla výhoda, že nás to probudilo zničehonic. Když vás to vzbudí, tak nevíte, co se děje. Já jsem koukal a říkal si 'co to je?' a trvalo to, než mi to sepnulo. Možná to bylo lepší, než kdyby to přišlo za bílého dne, kdy jste při smyslech a hned si uvědomíte, co všechno se může stát. Takhle jsme jednali nějak instinktivně," pokračoval ve vyprávění bývalý hráč Dukly či Jablonce.

Hanousek po probuzení opustil svůj domov a se spoluhráči zamířil do bezpečí do tréninkového centra: "My všichni cizinci i pár místních hráčů bydlíme v jednom areálu, takže všichni jsme byli v uvozovkách evakuováni klubem, že máme jet do tréninkového centra, kde byl připravený autobus a tam jsme dočkali tu noc. Jednou za přibližně půl hodiny se to vracelo, ale ne v takové intenzitě. V osm možná devět ráno jsme ještě cítili poslední otřesy."

Související obsah

​"Teď je nás tu pět rodin fotbalistů v jedné vile a čekáme, co řekne statik na ten náš areál. Je to ale krásný nový areál, takže snad to bude v pohodě, ale musíme počkat, jak to dopadne," popsal svou nejistou situaci bývalý juniorský reprezentant. Informace od týmu, jak je na tom stadion, zatím nemá: "My jsme hráli v sobotu a dostali jsme dva dny volna, takže teď je ten druhý den volna a nejsme v kontaktu s týmem."

S dospělým fotbalem začínal Hanousek v Dukle. Poté hrál tři a půl roku za Jablonec, odkud přestoupil do Sparty. S ní v roce 2020 slavil výhru v domácím poháru, ale následně zamířil na hostování do Wisly Krakow a před letošní sezonou opět na hostování do Gaziantepu. Tam patří ke stavebním kamenům základní sestavy na pozici levého obránce. Gaziantepu patří po 22 kolech 10. místo v turecké Süper Lig.

Následky zemětřesení v Turecku a Sýrii jsou děsivé:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události