Fotbal

Svět vzpomíná. Před 65 lety havarovalo letadlo s hráči Manchesteru United

Svět vzpomíná. Před 65 lety havarovalo letadlo s hráči Manchesteru United
Fotbalový tým Manchesteru United v posledním utkání před tragickou nehodou | Zdroj: Profimedia.cz

Fotbalový svět si 6. února připomíná velmi smutné výročí. V tento den před 65 lety totiž havarovalo letadlo s hráči Manchesteru United, když anglický klub cestoval z Bělehradu. Havárii nepřežilo 20 cestujících včetně několika fotbalistů.

6. únor 1958 se navždy zapsal do paměti fanoušků jako velmi tragický den. Let 609 společnosti British European Airways se zřítil na mnichovském letišti, uvnitř bylo 44 lidí a téměř polovina přišla o život. 

Na palubě byl také tým legendárního kouče Matta Busbyho, kterému se přezdívalo "Busty Babes". Celkem osm fotbalistů zemřelo, o život ale přišli i přísedící novináři a podporovatelé manchesterského celku. 

Související obsah

O život na palubě letadla přišlo celkem osm fotbalistů Manchesteru United, šlo o následující jména: Roger Byrne (28), Eddie Colman (21), Mark Jones (24), Duncan Edwards (21), Liam Whelan (22), Tommy Taylor (26), David Pegg (22) a Geoff Bent (25). 

Let 609 se vracel z Jugoslávie, fotbalisté Manchesteru United v rámci Evropského poháru vyřadili Crvenou Zvezdu a postoupili do semifinále turnaje. Letadlo se po cestě zastavilo v německém Mnichově, aby doplnilo palivo.

Související obsah

Následně dopravní prostředek chtěl na tři pokusy vzlétnout, ale to se nepovedlo. Letadlo havarovalo. Důvodem byla nakonec břečka na dráze, která zpomalila letadlo. To následně narazilo do stodoly se zaparkovaným palivovým vozem. Došlo k výbuchu. 

Každý rok si tak úspěšný fotbalový klub připomíná smutnou zprávu. V roce 2023 poslal na sociální sítě několik emotivních příspěvků připomínajících tým z roku 1958, který po nehodě už nebyl jako předtím. Manchester United přidal heslo "Manchester United will never die. (Manchester United nikdy nezemře).

Fotbalový klub navíc chystá vzpomínku u Východní tribuny, kde je připomínka tragédie z roku 1958. Již ve víkendovém utkání mezi Manchesterem United a Crystal Palace přinesli oba trenéři květiny a fanoušci ukázali transparent s podobiznou tehdejšího týmu. 

Erik ten Hag a Patrick Vieira nesou květiny | Zdroj: Profimedia.cz
Transparent fanoušků Manchesteru United ve víkendovém utkání, který vzdali hold týmu z roku 1958 | Zdroj: Profimedia.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události