Fotbal

Další problém pro nový pardubický stadion. Lidé si stěžují na světelný smog

Další problém pro nový pardubický stadion. Lidé si stěžují na světelný smog
Nový pardubický stadion při utkání FK Pardubice – SK Slavia Praha | Zdroj: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Nedůstojná klec pro hostující fanoušky, menší kapacita, gramatické chyby v nabízeném menu i ne úplně moderně vypadající ochozy. To jsou kritická témata, která provázejí nový pardubický stadion. K tomu všemu se teď navíc přidal i světelný smog, který ohrožuje obyvatele Pardubic.

V Pardubicích se po dlouhých letech povedlo postavit nový stadion, který nese jméno CFIG Arena. Východočeský stánek se slavnostně otevřel zápasem s pražskou Slavií, která na půdě posledního celku vyhrála 2:0. 

Už před prvním zápasem ale vzbudil emoce hostující sektor, který je připraven pro fanoušky cestující do Pardubic. Ten je uzavřen kovovou klecí, která je ještě navíc obehnána sítí. Sektor kritizoval Jaroslav Tvrdík a fanoušci Slavie zareagovali transparenty s hesly "výběh divokých fanoušků" a "ZOO Slavia".

Sektor hostů na stadionu v Pardubicích | Zdroj: Radek Klier / FK Pardubice

​Nyní se na fotbalový stánek žene další kritika, která se výjimečně netýká sportovního hlediska. Obyvatele v okolí CFIG Areny trápí světelný smog z osvětlení, který zasahuje přímo do oken. K celé situaci se už vyjádřil náměstek primátora.

"My tedy nejsme žádní miliardáři, bydlíme v paneláku v centru Pardubic, ale i k nám dorazila ta vymoženost žaluzií, kdyby nás náhodou obtěžoval ten světelný smog na zhruba šesti zápasech v sezoně," napsal René Živný na twitter. "Melete blbosti," dodal.

K celé situaci se už vyjádřila také nezisková organizace Světelné znečistění. "Místo řešení problému je od vedení města vidět naprostý nezájem s odkazem, že lidi melou blbosti. K tomu můžeme říci jediné – naprosto nepřijatelné a smutné!"

"Je vědeckým konsenzem, že nadmíra bílého světla v noci není prospěšná pro zdraví lidí a velmi škodí i volně žijícím živočichům. Tento případ se stadionem v Pardubicích je dost otřesný. Umělé osvětlení by mělo svítit účelně, tedy pouze na místo určené k osvětlení a nemělo by obtěžovat občany na vzdálenost sta metrů od zdroje," vysvětluje nezisková organizace. 

Související obsah

Redakce TN.cz kontaktovala tiskového mluvčího pardubického klubu Radka Kliera, který sdělil následující slova: "Víme o tomto problému, především ze sociálních sítí. Máme indicie, že to budou řešit obyvatelé a nejspíše i zastupitelé s městem, které je majitelem stadionu. Jako klub jsme žádný oficiální podnět nezaznamenali."

Nový stadion by měl vyrůst i v Jihlavě, ale město si musí na stánek půjčit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události