Fotbal

Zemřel chorvatský "trenér všech trenérů". Reprezentaci dovedl k bronzu na MS

Zemřel chorvatský "trenér všech trenérů". Reprezentaci dovedl k bronzu na MS
Fotbalový trenér Miroslav "Ćiro" Blažević | Zdroj: Profimedia

Ve středu ráno zemřel po dlouhém boji s nemocí v nedožitých 88 letech chorvatský fotbalový trenér Miroslav "Ćiro" Blažević. Na svém webu to oznámila chorvatská fotbalová asociace. Tento legendární trenér získal s Chorvatskem bronzové medaile na MS v roce 1998.

Legendární fotbalový kouč Miroslav "Ćiro" Blažević pohrál svůj boj s dlouhou nemocí. Chorvatský trenér měl mít za dva dny 88. narozeniny. Blažević zemřel ve středu 8. února v nemocnici v Záhřebu, kde se léčil s rakovinou prostaty. 

"My, lidé od fotbalu, ho budeme sobecky vlastnit kvůli skvostným výsledkům, které z něj udělaly trenéra všech trenérů," píše se v rozloučení na webových stránkách chorvatské fotbalové asociace.

Během své hráčské kariéry hrál Blazević za Dinamo Záhřeb, Lokomotivu Záhřeb, FK Sarajevo, HNK Rijeku a vyzkoušel si také švýcarskou ligu v týmech FC Sion a FC Moutier. 

Největší úspěchy však Blažević zaznamenal jako trenér. Začínal na klubové úrovni ve Švýcarsku, kde končil svou hráčkou kariéru. Později se objevil i u švýcarského národního týmu, ale největších úspěchů dosáhl na lavičce Chorvatska.

Související obsah

​Blažević dovedl chorvatský národní tým do čtvrtfinále Eura 1996 a k bronzovým medailím na MS v roce 1998 ve Francii. Tehdy Chorvaté s legendárním Davorem Šukerem vyřadili ve čtvrtfinále Němce, ale v semifinále nestačili na Francii. V boji o třetí místo porazili Nizozemsko.

Po Chorvatsku trénoval i Írán, Bosnu a Hercegovinu a Čínu. Svou trenérskou kariéru ukončil na lavičce klubu NK Zadar. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události