MMA

Zase jedl koňské maso? Veterán z UFC dostal za doping roční stopku

Zase jedl koňské maso? Veterán z UFC dostal za doping roční stopku
Alistair Overeem vs. Badr Hari (2022) | Zdroj: profimedia.cz

Veterán bojové scény Alistair Overeem, který přes 10 let působil v UFC, neprošel antidopingovým testem a byl suspendován na 12 měsíců. Zároveň jeho říjnové vítězství nad Badrem Harim z organizace Glory bylo anulováno, a Overeem tak musí odevzdat i část inkasované výplaty. Tým 42letého Nizozemce užití látek podporujících výkon odmítá a pozitivní nález vysvětluje užitím léků proti zánětu.

​"Alistair Overeem byl odstraněn ze žebříčku Glory a jeho zápas s Badrem Harim byl kvůli porušení antidopingových pravidel změněn na ‘no contest‘. Suspendace na 12 měsíců se počítá od jeho posledního zápasu," stojí v oficiálním prohlášení nejslavnější kickboxerské organizace Glory.

Overeem byl testován 8. října 2022 před třetím zápasem s marockou legendou Badrem Harim, kterého jednomyslně porazil na body. A trilogii rozhodl ve svůj prospěch 2:1. Pozitivní dopingový nález byl měsíc po zápase. Jaké látky měl Overeem užít, Glory stále nespecifikovala.

Související obsah

​Trenér Nick Hemmers nález vysvětluje užitím léčiv proti zánětu, které Overeem užíval osm měsíců před zápasem s Harim kvůli zranění zad z minulého přípravného kempu. "Neužíval nic pro to, aby byl silnější v ringu. Je překvapující, že i po osmi měsících se stále našly stopy látek v jeho systému," uvedl trenér pro nizozemský deník AD.

Trenér má sice o původu podezřelých látek jasno, ale jeho svěřenec už byl jednou za porušení antidopingových pravidel trestán. V roce 2012 byly v jeho krvi naměřeny podezřele vysoké hodnoty testosteronu. A ačkoli Overeem vše vysvětloval užitím (opět) protizánětlivých léčiv a dietou obsahující koňské maso, UFC jej za porušení pravidel stáhla z titulového zápasu proti Juniorovi dos Santosovi. Overeem kvůli své muskulatuře čelil podezření z užití dopingu pravidelně, ale po prvním selhání ho USADA za 10 let v UFC testovala ještě 45krát a pokaždé bez pozitivního nálezu.

Overeem otočil zápas s Harrisem | Zdroj: Profimedia

​Overeem je bezesporu jednou z ikon bojových sportů. Slávu si vydobyl jak v K-1, tak následně v MMA. Stal se šampionem Strikeforce a na vrcholu žebříčku těžké váhy figuroval i po vstupu do UFC. UFC opustil po 20 zápasech v roce 2021 po prohře s Alexanderem Volkovem. Jeho MMA bilance čítá 47 výher, 19 proher a 1 "no contest".

S Overeemem by se rád utkal dominantní šampion Phil De Fries, který na turnaji v Liberci poosmé obhájil KSW titul v těžké váze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události