Fotbal

Je to tu jako v muzeu. Premier League se bude hrát na 118 let starém stadionu

Je to tu jako v muzeu. Premier League se bude hrát na 118 let starém stadionu
Kenilworth Road | Zdroj: Profimedia

Fotbalový klub Luton Town bude od příští sezony poprvé ve své více než stoleté historii hrát nejvyšší anglickou soutěž. Kromě fantastické cesty do Premier League se hodně mluví i o jejich 118 let starém stadionu Kenilworth Road, který má kapacitu jen pro deset tisíc diváků a při cestě na tribunu se fanoušci prochází mezi přilehlými domy, kterým koukají přímo do oken. V plánu je ale stavba nového svatostánku.

Stav, ve kterém je Kenilworth Road nyní, je ale pro Premier League nedostačující. Během letní přestávky na něm bude muset být provedeno mnoho úprav, a to například připravit jej pro kamery pro videorozhodčí, vylepšit osvětlení a rozšířit prostor pro novináře, protože se dá očekávat mnohem větší zájem než o utkání v nižších soutěžích, kde se Luton Town po celou svoji historii pohyboval. Potřebná rekonstrukce by podle BBC měla vyjít na 12 milionů liber a vypadá to tam prý jako v muzeu. 

S kapacitou pro 10 536 diváků se ale už nic udělat nestihne, a tak se Kenilworth Road stane s přehledem nejmenším stadionem, na kterém se kdy hrála Premier League. Je zde také pozoruhodný příchod na tribunu. Aby se na ni fanoušek dostal, jde po kovových schodech nad dvorky místních obyvatel a kouká jim přímo do oken. Na horní části hlavní tribuny zase najdeme plastové sedačky s dřevěnou podlahou. 

Jak to na stadionu vypadá, se můžete podívat v tomto videu:

Klub se ale plánuje přestěhovat na nový, účelově postavený stadion Power Court, kde by měla kapacita dosáhnout až na 23 tisíc míst. Původně měla být výstavba dokončena už letos, ale ekonomické problémy a pandemie koronaviru způsobily zpoždění projektu, a tak se tu dříve než v roce 2026 hrát nebude. 

Související obsah

​Luton Town ještě před pěti lety hrál až čtvrtou nejvyšší soutěž. Po postupu do League One zde ale strávil pouze jednu sezonu a po čtyřech letech v Championship postoupil poprvé v historii do Premier League. Po třetím místě v základní části zvládl úspěšně play-off, kde ve finále po penaltách porazil Coventry. Společně s Lutonem postupují nahoru Burnley a Sheffield United, opačným směrem putují Southampton, Leeds a Leicester. 

V příští sezoně se Luton Town utká také s Manchesterem City, který postoupil do finále Ligy mistrů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události