Další sporty

Radost po dvaceti letech! Opava je novým basketbalovým mistrem

Radost po dvaceti letech! Opava je novým basketbalovým mistrem
Jan Švandrlík z Opavy se raduje | Zdroj: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Nadvláda basketbalového Nymburku je po devatenácti letech u konce. Po dvaceti letech se raduje Opava, která byla posledním týmem mimo Nymburk, kterému se povedlo vyhrát Národní basketbalovou ligu. Moravskoslezský celek zvítězil na domácí půdě až v napínavém čtvrtém utkání v prodloužení, a slaví ligový titul.

Opavě stačilo doma vyhrát, aby se přesně po dvaceti letech radovala ze zisku titulu v Národní basketbalové lize. A svěřenci trenéra Czudka do toho začali šlapat od prvních sekund. Zaplněné domácí publikum mělo brzy radost z vedení. Po pár sekundách moravský celek vedl 5:0 a 7:3. 

Brzy se ale Děčín dostal do hry a v jednu dobu si připsal osm bodů v řadě a záhy vedl. První čtvrtinu vyhrál severočeský celek o jeden bod, v poločase se role obrátily a domácí Opava šla do druhé poloviny utkání s výhodou jednoho bodu. 

A nádherné finálové utkání pokračovalo ve skvělé atmosféře i v úžasném tempu. V poslední minutě třetí části hry sice domácí dali trojku z rukou Kouřila a vedli o čtyři body, ale Děčín s klaksonem snížil opět na rozdíl jediného bodu na 67:68. Šlo se tak do posledních deseti minut základní hrací doby. 

Související obsah

​Strhující basketbal pokračoval i v poslední části hry. Jurečka dal trojkou další větší náskok Opavě, ale Martin Mach zářil v únicích a držel Děčín v boji o obrat. Šest minut před koncem čtvrté čtvrtiny se domácí dostali do pětibodového náskoku a ten si nějakou dobu drželi a postupně navyšovali.

Děčínu se ale povedlo dostat se zpátky do utkání. Severočeši snížili na rozdíl dvou bodů, ale nedařilo se jim vyrovnat či otočit. V závěru zářil domácí Šiřina, ale Děčín se nevzdal a minutu před koncem domácí vedli o jediný bod, Šiřina následně dal Opavě vedení o tři body, ale čtyři sekundy před koncem srovnal neskutečnou trojkou Ty Nichols. Zápas tak šel do prodloužení. 

Nastavený pětiminutový čas dlouho čekal na první body, až se za tři trefil Luděk Jurečka a pořádně tak rozjásal domácí publikum. Následně nezastavitelný Šiřina proměnil dva trestné hody a domácí byli opravdu blízko. Tomáš Jansa ale dal dvě trojky v řadě a drama pokračovalo. 

Související obsah

Následně se trefil Svoboda a hosté po dlouhé době vedli. Šiřina ale povedeným nájezdem opět poslal domácí do vedení. 40 sekund před koncem přišel klíčový moment, Jurečka dal opět trojku a Opava vedla o čtyři body.

V závěru proměnil Slavík jeden trestný hod a Děčín musel při posledním útoku srovnat trojkou. Přišel ale faul a Nichols první trestný hod nedal. Po dalším faulu měl další dva trestné hody Svoboda. První dal, tu druhou ne a Opava si to už pohlídala.

Novým českým mistrem je tak Opava, která slaví poprvé od roku 2003. Ukončila tak nadvládu Nymburku, který vyhrál osmnáctkrát v řadě. 

Finále play-off NBL, 4. zápas: 

BK Opava – BK Armex Děčín 108:104pp. (23:24, 25:23, 20:20, 25:26, 15:11)
Nejužitečnější hráči: Šiřina 31, Jurečka 16 – Svoboda 25, Nichols 23

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události