Fotbal

Bývalý rozhodčí o kauze po finále EL: Něco takového jsem nikdy nezažil

Fotbalový rozhodčí Anthony Taylor
Fotbalový rozhodčí Anthony Taylor | Zdroj: Profimedia

Ve finále fotbalové Evropské ligy mezi Sevillou a římským AS rozhodoval zápas Anthony Taylor. Na letišti ho ale fanoušci italského klubu, který prohrál, chtěli zmlátit. Všechno dobře dopadlo i díky zásahu policie. "Tohle je výjimečná situace. Ti fanoušci to asi berou víc srdečně, než je to dobře," řekl pro TN.cz bývalý rozhodčí a současný předseda komise technických delegátů LFA Emil Ubias a vysvětlil, jaká mohou být bezpečnostní opatření pro rozhodčí.

Fotbalový rozhodčí Anthony Taylor pískal finále Evropské ligy, ale kvůli několika kontroverzním rozhodnutím na něj byli fanoušci klubu AS Řím naštvaní. Při jeho odletu z Budapešti zpět do Anglie ho na letišti dokonce chtěli zmlátit a hodili po něm židli. 

Chránit rozhodčího museli i přítomní policisté. "Nikdy jsem nezaznamenal takhle vyhrocenou situaci. V momentu kdyby očekávali nějaké takovéto chování, tak by měla směřovat nějaká výzva k policii, která by potom mohla zasáhnout," řekl pro TN.cz předseda komise technických delegátů LFA Emil Ubias. 

Ubias je v současnosti předseda komise technických delegátů LFA. Dříve působil jako asistent rozhodčího a působil i v utkáních Ligy mistrů a zápasech národních týmů. Později také působil jako delegát UEFA. 

"U běžných zápasů podle potřeb a možností daného státu může policie poskytnout podporu rozhodčím a delegátům při dopravě. Ve Francii třeba poskytují doprovod z hotelu na stadion, ale třeba v Anglii podpora policie není skoro žádná. Zasahovali by jen, kdyby došlo k ohrožení zdraví nebo ohrožení nějakého majetku a tak podobně. Vždycky platí zákony dané země," vysvětlil Ubias, jak fungují doprovody pro rozhodčí na mezinárodních utkáních.

Související obsah

​Bývalý rozhodčí se samozřejmě setkal s nepřátelským chováním fanoušků i při svých zápasech, ale vždy to bylo jen přímo při zápase. "Vždycky to skončilo s koncem zápasu. Nikdy se na nás nečekalo někde za stadionem, u hotelu nebo na letišti. Až takhle daleko to nikdy nezašlo. Tohle je výjimečná situace. Ti fanoušci to asi berou víc srdečně, než je to dobře," myslí si Ubias. "Měl jsem utkání Arménie s Tureckem, to je geopoliticky složité utkání, ale naštěstí se nestalo, že by nám chtěl někdo ublížit nebo po nás něco házeli," dodal.

Navíc na zápasech je prý většinou infrastruktura připravená na to, aby se přímo po zápase fanoušci k rozhodčím vůbec nedostali. "Máte nějaké auto přímo od asociace nebo od externích firem a přijít na to, ve kterém autě je zrovna rozhodčí, to se moc nedá. Navíc tam rozhodčí často zůstávají ještě i více než hodinu po zápase, kvůli zápisu, večeři a podobně," prozradil bývalý rozhodčí a delegát UEFA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události