Další sporty

Zemřel první muž, který zaběhl 100 metrů pod 10 sekund. Legendě bylo 76

Zemřel první muž, který zaběhl 100 metrů pod 10 sekund. Legendě bylo 76
Jim Hines (vpravo) jako první člověk v historii pokořil 100 metrů pod deset sekund | Zdroj: Profimedia.cz

Velmi smutná zpráva dorazila ze Spojených států amerických, kde ve věku 76 let zemřel legendární běžec Jim Hines. Do kroniky sportu se zapsal především tím, že jako první muž v historii pokořil magickou hranici deseti sekund v běhu na 100 metrů. Dvojnásobnému olympijskému vítězi bylo 76 let.

Jim Hines se narodil roku 1946 v maličkém městečku Dumas ve státě Arkansas a o 22 let později se do té doby nepředstavitelně zapsal do historických tabulek. Jako první muž zaběhl sto metrů pod deset sekund (9,95), stalo se tak na olympijských hrách v Mexiku. Zlato zde získal také ve štafetě. 

Jeho světový rekord v běhu na 100 metrů platil dlouhých 15 let, než ho překonal krajan Calvin Smith výkonem 9,93. Aktuální rekord na nejkratší mužské venkovní trati je 9,58. Ten drží jiná legenda světové atletiky Usain Bolt. 

Související obsah

Po atletické kariéře a dvou olympijských medailích změnil Hines sport a začal se věnovat americkému fotbalu. Představil se v týmech Miami Dolphins a Kansas City Chiefs, ale nejlepší ligu světa hrál pouhé dva roky. Zaznamenal dvě zachycení a 23 získaných yardů. 

O jeho skonu ve věku 76 let informoval web Světové atletiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události