Hokej

Šapovaliv o Vegas: Zaujal ho Eichel. Atmosféra v aréně je ohromná

Šapovaliv o Vegas: Zaujal ho Eichel. Atmosféra v aréně je ohromná
Matyáš Šapovaliv v dresu Vegas | Zdroj: Profimedia.cz

Matyáš Šapovaliv zažil opravdu skvělou sezonu. Jako jeden z lídrů juniorské dvacítky pomohl ke stříbrné medaili sedmi asistencemi. Ve druhé sezoně v OHL si připsal nové bodové maximum a zahrál si také play-off, ve kterém měl více než bod na zápas. Nyní hráč draftovaný Vegas cílí na příští rok, jeho Saginaw bude totiž hostit Memorial Cup, což je nejprestižnější mládežnický turnaj mezi kluby. Teď ve finále fandí týmu, který ho draftoval a kde by se brzy mohl objevit. V rozhovoru pro TN.cz ovšem popisuje také to, který hráč na něj udělal dojem a čím zaujal trenéry druhého nejmladšího klubu v lize.

Matyáši, jak hodnotíte svoji poslední sezonu? 

Zažil jsem vydařenou sezonu, měli jsme dobrý tým a mysleli jsme si, že půjdeme hodně daleko. V průběhu ročníku jsme se dozvěděli, že za rok budeme hostit Memorial Cup, tak vedení udělalo několik výměn. Nejstarší hráče vedení poslalo pryč, abychom měli výběry na draft, které zase vyměníme. Budeme hrát až do konce příští sezony. Z osobního hlediska se mi sezona vydařila, měl jsem povedené play-off, v prvním kole jsem měl dva body na zápas. Pak jsme vypadli se Sarnií, u které jsem počítal, že vyhraje OHL. Nakonec je ale vyřadil London o kolo dál. 

Memorial Cup je velké lákadlo. Jde o nejprestižnější mládežnický turnaj...

Moc se na příští rok těším, bude dobrá atmosféra, protože budeme hrát doma. Opravdu se na to těším.

Podle toho, jak mluvíte, trochu cítím, že strávíte i příští rok v OHL?

Já moc jiného na výběr nemám. Hráči, kteří jsou draftovaní z CHL (Canadian Hockey League, organizace spravující tři kanadské juniorské ligy – OHL, WHL a QMJHL, pozn. red.) musí udělat hlavní tým, nebo musí zpátky do juniorky. 

Související obsah

Jste během roku ve spojení s Vegas? Co vám radí a jak spolupracujete? 

Během roku komunikuji s trenérem na rozvoj hráčů, často mi píše. Jednou měsíčně se i potkáme, pobavíme se, koukne se na zápas a řekne mi, co mám zlepšit a na čem zapracovat. Spolupracuji i s dovednostním trenérem z Vegas, který jednou za čas dorazí, jdeme na led a pilujeme věci. Hodně jsme pracovali na prvních třech krůčcích, na bruslení i na pohotovosti v zakončení. 

Co vám vyčítají a jaké jsou vaše přednosti? Na juniorském MS vás chválili za vhazování.

Vhazování je jedna z předností, mohu hrát dopředu i dozadu a na přesilovkách či v oslabeních. Taková všestrannost. Nejvíce potřebuji zapracovat na svižnosti a zrychlení. 

Zůstaňme ještě u toho juniorského MS. Štve vás stále prohra ve finále, nebo jste spíš pyšný na ten úspěch?

Určitě to mrzí, byli jsme jeden gól od zlata. Bylo to hrozně blízko, došli jsme až do prodloužení, což je také super. Vzpomínám na to strašně rád, šťastní jsme byli už po semifinále, věděli jsme, že máme medaili a je to už úspěch. Předvedli jsme super výkon. 

Nemrzí vás, že jste nešel z Evropy, a nezahrál jste si tak už v AHL a v dospělém hokeji mimo Česko?

Mám tu hodně času na ledě, trenér mi věří. Je hodně prostoru se zlepšit, máme hodně tréninků a často volný led. Hrajeme 68 zápasů, což je hodně podobné jako v AHL. Musím zapracovat na dovednostech a doufám, že si příští sezonu zahraju výše. 

Hokejový útočník Matyáš Šapovaliv | Zdroj: se svolením Gold Star Hockey Management

Co říkáte na výkony vašeho Vegas v letošním play-off. Koukáte na zápasy? 

Zápasy sleduji. Je neuvěřitelné, jaké předvádějí výkony. Tým je strašně dobře a vyrovnaně postavený. Všechny čtyři lajny jsou nebezpečné, každý může dát gól. I brankář je výborný, v prvním zápase předvedl neskutečný zákrok. Tipoval jsem, že po domácích zápasech povedou 2:0. Uvidíme, jak to dopadne na Floridě. Myslím si, že to zvládnou. Věřím jim, udělají to v pěti zápasech. 

Ve Vegas na stadionu je specifická atmosféra. Byl jste se tam už někdy podívat?

Byl jsem tam na přípravném zápase před sezonou a ta atmosféra je fakt ohromná. A to byla jen příprava. 

Který hráč Vegas vás na kempu nejvíce zaujal? 

S Jackem Eichelem jsme se potkali. Hned se představil, ptal se, jak se mám, kde hraji. To bylo moc příjemné, popovídat si s ním takhle na chvíli. 

Související obsah

Úspěch Vegas vás asi těší, ale zároveň bude asi o něco těžší se do toho týmu dostat...

Úspěch Vegas mě těší. Do každého týmu je těžké se probojovat, rozhoduje hodně faktorů. Připravenost, štěstí. Je to ještě hodně daleko a bude potřeba hodně dřiny. 

Zároveň hráči vám typově podobní jsou v NHL velmi cenění.

Přesně tak. Strašně rád chodím na vhazování a hraju oslabení. Čím více vhazování mám, tím jsem šťastnější. Drží mě to v tempu a snažím se hrát na obou stranách hřiště. To je také velká přednost. Už se to vyrovnává a začal jsem více střílet, což mi trenéři vyčítali. Že přehrávám situace. 

Vegas ve druhém utkání finále přejelo Floridu 7:2:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události