Fotbal

West Ham ovládl Konferenční ligu. Titul slaví i Souček s Coufalem

Finále Evropské konferenční ligy je tady. Už dnes večer se v pražském Edenu o titul utkají fotbalisté West Hamu a Fiorentiny. V akci je také plno policistů, včetně antikonfliktního týmu a jezdců na koních. Fotbaloví fanoušci se shromažďují v centru Prahy a už došlo k prvním výtržnostem. Italové napadli anglické fanoušky v Rytířské ulici. Tři příznivci West Hamu jsou zranění. Na místě zasahovala policie a zadržela 16 italských fanoušků.

Po čtvrté hodině došlo k prvním konfliktům. "V baru v Rytířské ulici napadli fanoušci Itálie fanoušky West Hamu a tři zranili. Napaden byl i jeden policista. Na osobní svobodě jsme v této souvislosti omezili celkem 16 osob. A celou situaci nyní prověřujeme," řekl pro TN.cz mluvčí policie Jan Rybanský.

"Měli jsme hlášení z Rytířské ulice. Jednalo se o lehčí zranění po potyčkách. Nejednalo se o nic vážného. Nic, co by ohrožovalo život. Dva muže jsme po ošetření ponechali na místě, protože nevyžadovali transport. Jednoho člověka jsme odváželi do nemocnice s lehkým poraněním hlavy," řekla tisková mluvčí záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová. 

Zkontrolovat situaci v centru se chystá i starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). "V terénu jsou nasazeni všichni strážníci městské policie, kteří jsou přiděleni k Praze 1. A celou akci koordinuje Policie ČR. Jak to zvládají, se půjdu podívat osobně," říká pro TN.cz starostka Prahy 1. 

​Na utkání budou dohlížet stovky policistů, včetně antikonfliktního týmu, policistů na koních a psovodů. Připravena bude i letecká služba. I když v centru mělo dojít dokonce k podpalování židlí, hasiči v úterý u žádného incidentu, který by souvisel s příjezdem zahraničních fanoušků, nezasahovali. 

Potyčky, odpadky a těžkooděnci. Reportérka šla mezi fotbalové fanoušky:

​​"Jsme v koordinačním štábu policie. Naše chvíle by samozřejmě nastala například v momentě, kdy by fanoušci začali zapalovat auta. Doufám, že se nic takového nestane, ale jsme připraveni na vše," říká mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

"Nejen pro nás tu situaci monitoruje policie. Přímo na stadionu má ale požární ochranu zajištěnou pořadatelská služba, například kvůli pyrotechnice," dodává Kavka. 

Do Prahy přijely tisíce fanoušků z Anglie, Itálie, ale i jiných zemí. Mnoho fanoušků se nemá šanci dostat na stadion, a proto byly zřízeny dvě fanzóny, kde mohou lidé sledovat zápas na velkoplošných obrazovkách. Zároveň bude pro fanoušky připravený i další doprovodný program.

Pro příznivce West Hamu je vymezen areál na Letenské pláni, fanoušci italského klubu se mohou shromažďovat ve fanzóně na Výstavišti. Odhaduje se, že je v Praze až 20 tisíc fanoušků West Hamu bez lístku, kteří budou sledovat utkání ve fanzónách nebo přilehlých hospodách. 

Pro metropoli ale finále EKL nekončí ani odpískáním konce zápasu. Po fanoušcích totiž zůstávají hromady odpadků. Podle starostky Prahy 1 městská část vyčlenila veškeré dostupné úklidové kapacity a v centru se začalo s úklidem ještě před zápasem. Magistrát organizuje úklid, který začne ve čtvrtek ráno. "Posílený je také svoz odpadu," upřesňuje mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Související obsah

Aktuální dění můžete sledovat v živém vysílání a v on-line přenosu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události