Další sporty

Obří skandál v čínském snookeru. Dva hráči světové špičky mají doživotní zákaz

Snookerový hráč Liang Wen-po
Snookerový hráč Liang Wen-po | Zdroj: Profimedia

Snookerovým světem v úterý večer otřásla zpráva, kterou oznámila Světová profesionální kulečníková a snookerová asociace (WPBSA). Ta rozdala tresty deseti čínským hráčům za sázení na zápasy a jejich ovlivňování. Liang Wen-po (Liang Wenbo) a Li Chang (Li Hang) dokonce dostali doživotní zákazy a navrch pokuty.

Většina prohřešků, kterých se čínští hráči dopustili, se udála v roce 2022, ale provinění ze sázení na snooker u pětice hráčů začalo už v roce 2019. WPBSA nyní potrestala deset hráčů, kteří všichni dostali minimálně dvouletou stopku a pokutu. Liang Wen-po (Liang Wenbo) a Li Chang (Li Hang) byli označeni hlavními viníky, tudíž dostali doživotní zákaz.

Nejde přitom o žádné průměrné hráče. Wen-po je sice v aktuálním žebříčku na 72. místě, ale býval i světovou jedenáctkou a vyhrál tři profesionální rankingové turnaje. Chang je v žebříčku o jednu pozici výše a jeho maximem bylo 28. místo. Oba dostali doživotní zákaz a pokutu 43 tisíc liber (1,2 milionu korun).

"Byl to velmi komplexní případ. Bylo srdcervoucí vidět, že několik mladých talentovaných hráčů podlehlo nátlaku dvou starších hráčů a zapojilo se do porušení pravidel. Toto chování považujeme za naprosto nepřijatelné, a proto jsme udělili dva doživotní zákazy jakékoliv účasti ve snookeru," uvedl pro wpbsa.com předseda organizace Jason Ferguson.

"Ti, kdo se snaží zkorumpovat sport, se neustále snaží najít nové cesty, jak se vyhnout našim monitorovacím procesům, a toto rozhodnutí musí být bráno jako lekce pro ty, kdo si myslí, že se mohou vyhnout odhalení. Pokud bude jakýkoliv hráč zapleten v ovlivnění snookerového zápasu, bude přistižen a bude čelit tvrdým trestům," pokračoval Ferguson.

Související obsah

​Vyšetřování celého případu začalo v srpnu loňského roku. Tresty byly uděleny za ovlivňování zápasů, nabádání k ovlivňování zápasů, sázení na zápasy a vyhrožování jiným hráčům. 

Mezi potrestanými jsou i další špičkoví hráči. Jen Ping-tchao (Yan Bingtao) vyhrál v roce 2021 Masters a býval i světovou desítkou. Čao Sin-tchung (Zhao Xintong) je současnou světovou jedenáctkou a byl i na šestém místě. V roce 2021 ovládl UK Championship a o rok později German Masters. Všichni hráči mají možnost se proti uděleným trestům odvolat do 20. června.

Seznam potrestaných hráčů a trestů:

Liang Wen-po (Liang Wenbo): doživotní zákaz a pokuta 43 tisíc liber (1,2 milionu korun)

Li Chang (Li Hang): doživotní zákaz a pokuta 43 tisíc liber (1,2 milionu korun)

Lu Ning: trest na 5 let a 4 měsíce a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Jen Ping-tchao (Yan Bingtao): trest na 5 let a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Čao Sin-tchung (Zhao Xintong): trest na 1 rok a 8 měsíců a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Čao Ťien-po (Zhao Jianbo): trest na 2 roky a 4 měsíce a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Čchang Ping-jü (Chang Bingyu): trest na 2 roky a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Paj Lang-ning (Bai Langning): trest na 2 roky a 8 měsíců a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Čchen C'-fan (Chen Zifan): trest na 5 let a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Čang Ťien-kchang (Zhang Jiankang): trest na 2 roky a 11 měsíců a pokuta 7 500 liber (200 tisíc korun)

Ryan Day letos na Tour Championship zahrál parádním způsobem maximální náběh:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události