Další sporty

Není to fér, neměl tu být, zuřil po prohře s amatérem snookerový šampion

Není to fér, neměl tu být, zuřil po prohře s amatérem snookerový šampion
Anglický snookerový hráč Shaun Murphy Zdroj: Profimedia

Jeden z nejlepších snookerových hráčů tohoto tisíciletí, Shaun Murphy, nezvládl prohru s amatérským hráčem zrovna na úrovni. Po prohře s devatenáctiletým Číňanem v prvním kole slavného UK Championship nadával, že jeho soupeř, jakožto amatér, vůbec neměl být ani v budově.

V Anglii se v úterý rozehrál jeden z nejprestižnějších snookerových turnajů UK Championship a hned první kolo nabídlo obrovské překvapení. Shaun Murphy, současná světová šestka a bývalý mistr světa, v prvním kole prohrál s 19letým Číňanem Si Jiahuaiem. Mladičký Asiat ani nefiguruje ve světovém žebříčku, není totiž profesionálním hráčem. Na UK Championship se letos dostal pouze kvůli nedostatku profesionálů.

Číňan se v zápase hraném na šest vítězných framů rychle ujal vedení 5:1. Favoritovi se sice podařilo srovnat na 5:5, ale poslední frame ovládl opět Jiahuai, takže se radoval ze senzační výhry. 39letý Angličan jen těžko snášel prohru a podle Daily Mail pro BBC Radio 5 celou situaci komentoval velmi rozzuřeně.

"Cítím se extrémně podvedený tím, že jsem prohrál s někým, kdo ani neměl být v budově," zuřil Murphy. "Nechápu, proč náš sport dovoluje amatérům účastnit se profesionálních turnajů. Tohle je naše živobytí, tohle je náš život. Pro zbylých 127 účastníků je to také jejich živobytí. Podle mě je to špatně, nechat tu hrát někoho, kdo není pod stejným tlakem jako my," pokračoval v naříkání.

Murphy byl nejvýše v kariéře na třetím místě světového žebříčku a vyhrál všechny významné turnaje (mistrovství světa, UK Championship, Masters, Premier League i Champion of Champions) prohru s amatérem ale neunesl. "Hrál jako člověk, který se o nic nestará, protože se o nic nestaral. To není fér, to není správné. Amatéři by neměli mít přístup na profesionální turnaje," naříkal hráč s přezdívkou Kouzelník.

Související obsah

​"Od té doby, co jsem se v patnácti letech stal profesionálem, jsem získal právo nazývat se profesionálem. On to ještě nedokázal, on by neměl být u stolu," ukončil Murphy svou kritiku. Na tu zareagovala i Světová snookerová tour: "Respektujeme Shaunovy názory, ale v tomto případě s ním silně nesouhlasíme. Nabízet příležitosti nejlepším amatérským hráčům je důležité pro růst našeho sportu a je to něco, z čeho Shaun benefitoval během svých herních začátků."

Související obsah

Naopak obhájce turnajového prvenství Neil Robertson se svého kolegy zastal: "Amatéři jsou pod úplně jiným tlakem, jelikož nehrají o žebříčkové body. Je to pro ně prakticky volný pokus mezi profíky, takže s Shaunem naprosto souhlasím, jelikož je to velmi nebezpečné."

Snooker se dá hrát i bez rukou, co dokazuje tento Pákistánec:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události