Tenis

Kája je bojovnice, řekla o Muchové Šafářová. Finále grandslamu je adrenalin

Kája je bojovnice, řekla o Muchové Šafářová. Finále grandslamu je adrenalin
Karolína Muchová po postupu do finále French Open | Zdroj: Profimedia.cz

Tenistka Karolína Muchová se stala čtvrtou Češkou za posledních osm let, které se na grandslamovém French Open povedlo postoupit do finále. Ve velkém boji zdolala Bělorusku Sabalenkovou a o velkou slávu si zahraje se světovou jedničkou Šwiatekovou. "Mám pocit, že je Kája trochu flegmatik, takže by jí to nemuselo tolik svazovat," řekla pro TN.cz grandslamová finalistka Lucie Šafářová.

Karolína Muchová si poprvé v kariéře zahraje finále grandslamu. Rozhodla o tom výhra nad Arynou Sabalenkovou, kterou porazila po velkém obratu ve třetím setu. V živém žebříčku se dostala již na 16. místo, což je její nové kariérní maximum. Zajištěno má minimálně 27 milionů korun. 

"Úžasný úspěch. Kája je talentovaná a určitě má na to být v desítce delší dobu, byla ovšem zraněná a brzdilo ji to. Na French Open předvádí nádherný tenis a přála bych jí, aby udělala ten poslední krůček," komentovala exkluzivně pro TN.cz postup do finále grandslamu Lucie Šafářová.

Muchová prohrávala ve třetím setu 2:5, ale nakonec předvedla neskutečný obrat a po výhře 7:5 oslavila největší kariérní úspěch. "V tenisu je krásné, že dokud nepadne poslední míček, tak se to dá otočit. Když už je člověk v grandslamovém semifinále, tak do toho dává absolutně všechno. Je to kolikrát o jednom brejku, což se může rychle otočit. Kája ukázala bojovnost, Sabalenková možná trochu zaváhala a Kája toho využila. Je to prostě super," pokračovala Šafářová, která se také jednou na French Open dostala do finále.

Související obsah

​Nyní na Češku čeká světová jednička Iga Šwiateková, která francouzský turnaj vyhrála již dvakrát. "Určitě to bude těžký zápas, ale myslím si, že šanci určitě má. Iga byla ve finále tolikrát a má mnoho zkušeností, což je velká výhoda. Určitě si ale myslím, že by mohla překvapit a dojít až k titulu," myslí si šestatřicetiletá rodačka z Brna. 

"Grandslamové finále je takový adrenalin, kvůli tomu každý tenista maká od malička. Když tam stojí, tak odevzdá úplně všechno. Mám pocit, že je Kája trochu flegmatik, takže by jí to nemuselo tolik svazovat," pokračuje Šafářová.

Ta v roce 2015 také prošla až do finále, takže cestu turnajem velmi dobře zná. "Je to velmi náročné, zvlášť na French Open, protože antuka je nejpomalejší povrch a hrají se nejdelší výměny. Únava se sbírá, zápasů je hodně, ale nahrazuje to adrenalin, že se to člověku povedlo. Největší únava dolehne po konci turnaje.

Související obsah

"Osm let, hrozně to letí (smích). Vzpomínám na to hezky, hrála jsem se Serenou, která už v tu dobu byla obrovská legenda, a bylo těžké ji porazit. Dneska jsem ráda, že jsem s ní hrála na tři sety a že to bylo vyrovnané. Samozřejmě bych byla radši, kdyby to vyšlo. I tak jsem šťastná za to, jak to bylo," dodává Šafářová.

Jde už o čtvrtou českou účast ve finále French Open za posledních osm let. V roce 2021 uspěla Barbora Krejčíková, naopak Markéta Vondroušová i Lucie Šafářová vypadly. "Vypadá to, že mají české tenistky rády antuku," smála se právě finalistka z roku 2015.

"Je naprosto neuvěřitelné, jak se českému tenisu daří, a jsem hrozně ráda, že je tam další generace talentů. Doufám, že to inspiruje i další děti, které vždy vhlíží k aktuálním hvězdám," dodává na závěr dvojnásobná maminka. 

Letos vyhrála turnaj WTA Petra Kvitová, na tiskové konferenci dostala dort: 

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události