Další sporty

Plavu 8 km v noci po proudu Labe, říká o extrémním triatlonu Ironman Vabroušek

Za necelé dva týdny oslaví 50. narozeniny, ale stále si dává pořádné výzvy. Poté, co v květnu úspěšný triatlonista Petr Vabroušek ovládl závod nejtěžšího Ironmana na světě v Nepálu, nepolevuje ani ve zbytku roku, kdy ho čekají další extrémní výzvy ať už v České republice nebo na dalekém Tchaj-wanu.

Běžný Ironman je triatlon obsahující 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a běžecký maraton 42,2 kilometru. Vabroušek však rád zkouší i extrémní verze těchto závodů. "Extrémní Ironman se vyznačuje, že má běžný objem co normální, ale je v něčem těžší. Třeba plavání v noci v ledové vodě, běh a cyklistika bývají opravdu kopcovité ve velkém převýšení. Zatímco rovinatý Ironman se dá zvládnout za 8-9 hodin, u těch extrémních to může být klidně dvakrát delší doba," vysvětloval Vabroušek v páteční Snídani.

Ačkoli se rok pomalu blíží ke svému konci, český triatlonista rozhodně nepolevuje. "Čekají mě letos ještě dva extrémní závody Ironman. Jeden u nás z Děčína na Ještěd, což je krásný závod v kopcích a plavání po tmě 8 kilometrů po proudu Labe. V polovině listopadu pak extrémní Ironman na Tchaj-wanu, který by po tom himalájském měl být druhý nejtěžší. Má převýšení asi 17 tisíc kilometrů," zmínil Vabroušek.

Související obsah

Závodům Ironman se věnuje dlouhé roky a jen jednou se mu stalo, že závod nedokončil. "Bylo to na prvním mistrovství světa na Havaji v roce 1999, kdy jsem ještě neměl zkušenosti se závody v extrémním vedru a vlhku. Opakovaně jsem dostal radu, že musím hodně pít a na kole jsem vypil asi 10 litrů iontového nápoje. Při maratonu to tělo přestalo zvládat a paradoxně jsem byl dehydratovaný. Po asi 30 kilometrech boje se mi začala motat hlava, dospěl jsem do fáze naředění minerálů v těle a musel jsem odstoupit. Strašně mě to mrzelo, protože je to jediný triatlon, který jsem do dnes nedokončil," vzpomínal.

Náročné výzvy zvládá i díky podpoře rodiny. "Ta si vybírá závody podle toho, kam se chce podívat. Když se koná třeba na Floridě, letí rádi, ale v Himalájích byl se mnou jenom syn. Holky to totiž láká spíš jen k moři a na pláž," usmíval se Vabroušek.

S přibývajícími lety zažívá i jiný triatlon. A to právě závody, péči o rodinu a také podnikání. "Nejtěžší je na tom podnikání, protože to ostatní dělám s láskou. Dlouho mě triatlon živil díky výsledkům, ale to nejde donekonečna. Určitě ne v 50 letech. Takže jsem musel přidat podnikání a zastupuji u nás dvě sportovní značky, píšu knížky a dělám motivační besedy ve firmách a školách. V tuhle chvíli mám asi sedm zaměstnání na hodinový úvazek. Za den se to naskládá, a tak se nenudím," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události