APLIKACE TN.CZ
Hokej

Z "no name" brankáře až k národnímu hrdinovi. Dostál napodobil legendy

Z "no name" brankáře až k národnímu hrdinovi. Dostál napodobil legendy
Lukáš Dostál v utkání s USA | Zdroj: Profimedia.cz

Český hokej má nového hrdinu. Je jím 23letý brankář Lukáš Dostál, který to proti USA zavřel a dal vzpomenout na legendární jména, jako jsou Roman Turek či Tomáš Vokoun. Je navíc prvním českým brankářem za 13 let, který ve vyřazovacím zápase na MS vychytal čisté konto.

Letos v NHL odchytal nejvyšší počet zápasů v kariéře, naskočil do 44 zápasů a jeho parťák Gibson měl jen o dva starty více. Anaheim ovšem není zrovna kolébkou hokeje a nejlepší výsledky tým z Kalifornie nepodával, přesto měl brněnský rodák několik parádních zápasů. 

Na začátku kalendářního roku trápil střelce Toronta, dostal pouhé dvě branky a připsal si 55 zákroků. I přes dominanci ho list Toronto Sun nazval neznámým brankářem, přičemž použil slovní spojení "no-name" brankář. 

Trenérský tým hokejové reprezentace v čele s trenérem brankářů Ondřejem Pavelcem ho pak vybral jako jedničku pro domácí MS. Možná překvapení a velký tlak na tak mladého brankáře. Jeho to ale nejspíše motivuje, chytá totiž fantasticky. 

Související obsah

​Na turnaji už vychytal dvě čistá konta, a to proti gigantům typu Finska a USA. Celkem si připsal ze šesti duelů čtyři výhry a úspěšnost zákroků má na hodnotě 93 %. Nebýt smolných branek proti Dánsku, mohly být jeho statistiky ještě lepší. 

Lukáš Dostál se navíc stal prvním českým brankářem právě od Ondřeje Pavelce z roku 2011, který ve vyřazovacím utkání na MS vychytal čisté konto. Při výhře nad Amerikou zaznamenal brněnský rodák 36 úspěšných zákroků. 

Vychytat čisté konto v play-off MS není nic jednoduchého, ale národní historie to již pamatuje. Úspěšná v tom byla česká hokejová reprezentace na konci 20. století a na začátku toho dalšího. 

V roce 1995 to zvládl Roman Turek, jehož úspěch se opakoval i o rok později na zlatém MS v Rakousku. Povedlo se to ale i Milanu Hniličkovi, Tomáši Vokounovi a Ondřeji Pavelcovi. 

"To čisté konto je navíc. Já jsem si hlavně přál, abychom ten zápas zvládli. Je to fantastický pocit, protože fanoušci byli fantastičtí. Hnali nás dopředu, stejně jako od začátku základní skupiny. Chtěli jsme se jim odvděčit. Skvělý výkon, jsem na kluky moc pyšný," řekl Dostál skromně pro TV Nova po zápase s USA. 

"Já se celý turnaj snažím být v bublině a jít puk po puku. Chci se soustředit na sebe. Některé situace jsou lehčí, jiné těžší," popsal Dostál své výkony a styl chytání. 

Související obsah

Na rozhovor s Lukášem Dostálem po postupu se podívejte zde:

TN.cz

Sledujte Nova Sport na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události