Jediný český zástupce mužského tenisu na French Open Tomáš Macháč bohužel v turnaji končí. Ve třetím kole nestačil po čtyřsetové bitvě na favorizovaného ruského tenistu Daniila Medveděva. Na Roland Garros tak v rámci dvouhry zbývá z českých tenistů už pouze Markéta Vondroušová, která se v nedělním osmifinále představí proti Olze Danilovičové.
Letošní ročník French Open se vzhledem k nepřízni počasí nese v duchu neustálého přerušování a odkládání zápasů. Sobotní odpoledne nebylo výjimkou. Zápas mezi českým tenistou Tomášem Macháčem a Rusem Daniilem Medveděvem se však hrál pod uzavřenou střechou.
Oba tenisté se na okruhu ATP doposud utkali v jednom vzájemném zápasu v březnu roku 2022, který na tvrdém povrchu na turnaji v Indian Wells poměrně hladce ovládl Medveděv 6:3 a 6:2.
Rodák z Berouna se ale aktuálně nachází ve skvělé antukové formě, a tak se tentokrát čekala rozhodně vyrovnanější bitva. Tyto prognózy potvrdila i úvodní sada, která trvala 71 minut a vyvrcholila až zkrácenou hrou. V té byl nakonec jistější finalista letošního ročníku Australian Open, který bez ztráty servisu vyhrál 7:4.
Druhý set nabídl rovněž vyrovnanou bitvu. První brejk ale zaznamenal koncem setu vítěz US Open z roku 2021, který tak šel za stavu 6:5 podávat na vítězství ve druhé sadě. 23letý český tenista se sice probojoval k brejkbolu, ten však Rus odvrátil a následně dopodával set na konečných 7:5.
Hned zkraje třetího setu dokázal Medveděv prolomit čistou hrou soupeřův servis a vše vypadalo, že zápas je prakticky rozhodnutý. Macháč, kterému aktuálně patří 34. místo v žebříčku ATP, ale nesložil zbraně a po zlepšeném výkonu dokázal vyhrát hned šest gemů v řadě a opanoval tak třetí sadu poměrem 6:1.
Ve čtvrté sadě si nejdříve oba tenisté sebrali úvodní podání. Následovaly poměrně rychle odehrané gamy až do výsledku 5:4 ve prospěch ruského tenisty. V nejdůležitější moment se bohužel dostal Macháč pod tlak a 28letý Rus si vypracoval mečbol, který na první pokus proměnil.
Tomáš Macháč se ve třetím kole proti favorizovanému Rusovi sice pral statečně, ale prohru 1:3 neodvrátil. Za tři hodiny a osmadvacet minut tak bylo na pařížské antuce dobojováno. Daniil Medveděv se v nedělním osmifinále utká s australským tenistou Alexem De Minaurem.
Antukový král Rafael Nadal se po prohře s Lehečkou neubránil slzám: