Ve věku 80 let zemřel jeden z nejdůležitějších mužů v historii rumunského fotbalu Mircea Lucescu. Ještě 26. března přitom vedl rumunskou reprezentaci v barážovém duelu proti Turecku (0:1).
Lucescu má za sebou velmi bohatou kariéru hráčskou i trenérskou. Naposledy vedl reprezentaci své země, kterou přebral v roce 2024, ale po infarktu a několikadenní hospitalizaci přišla z Rumunska ta nejhorší možná zpráva - Lucescu zemřel.
Coby krajní záložník exceloval většinu kariéry v Dinamu Bukurešť, se kterým vyhrál sedm titulů. Odehrál také 65 zápasů za reprezentaci, s níž se v roce 1970 probojoval na mistrovství světa a ve všech třech zápasech, včetně výhry proti Československu, měl na ruce kapitánskou pásku.
Po znamenité hráčské kariéře Il Luce přidal ještě větší kariéru trenérskou. Tituly slavil v Rumunsku s Dinamem i Rapidem Bukurešť, tureckou ligu ovládl s Galatasarayem i Besiktasem a největší stopu zanechal v Šachtaru Doněck.
S ním vyhrál ukrajinskou ligu osmkrát a přidal i vyhraný Pohár UEFA. Prvních deset let z dvanácti, které Šachtar vedl, měl pod svými křídly také českého záložníka Tomáše Hübschmana. Na závěr klubové kariéry Lucescu vyhrál v roce 2021 ukrajinskou ligu i s Dynamem Kyjev. Poté se vrátil k rumunské reprezentaci, kterou vedl už na začátku 80. let.