Česká tenistka Markéta Vondroušová dostala od Mezinárodní agentury pro integritu tenisu (ITIA) čtyřletý zákaz činnosti. Wimbledonská vítězka z roku 2023 v prosinci nepodstoupila dopingový test, a tak se k ní přistupuje, jako by jím neprošla.
ITIA v pondělí oznámila, že Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti, protože 3. prosince loňského roku přibližně kolem osmé hodiny večerní odmítla doma podstoupit náhodnou dopingovou kontrolu.
„Chápeme, že proces testování je nepříjemný, a uvědomujeme si, že představuje další zátěž pro hráče, jejichž povolání je již tak spojeno s vysokým tlakem a přísným dohledem, je však nezbytný pro zajištění spravedlivé soutěže,“ uvedla šéfka ITIA Karen Moorhouseová.
„Bezpečnost a blaho hráčů i našich testerů jsou pro nás opravdu důležité. Naši testeři jsou dobře vyškoleni, profesionální a pohlaví činovníka při testování vždy odpovídá pohlaví hráče. Vždy mají u sebe průkaz totožnosti a hráči si mohou jejich totožnost ověřit i jinými způsoby, pokud by měli jakékoli pochybnosti,“ pokračovala Moorhouseová.
26letá Vondroušová se po zveřejnění informace, že odmítla podstoupit test a hrozí jí trest, bránila tím, že kontrolorka se u jejích dveří neprokázala žádným průkazem a sama doma se bála pustit si k sobě cizího člověka. Tyto argumenty ale neuspěly a vítězka Wimbledonu z roku 2023 nyní dostala čtyřletý distanc. Odvolat se může k Mezinárodní sportovní arbitráži.
„Nepředvídatelné testování je nezbytným nástrojem k ochraně čistého sportu. Nezávislý tribunál tento princip nakonec podpořil. Tento případ je důležitým připomenutím toho, že hráči mohou být testováni kdykoli a kdekoli a že odmítnutí s sebou nese značné riziko,“ dodala šéfka ITIA.
Vondroušová tak má zákaz hrát, trénovat i se zúčastnit jakékoli akce WTA, ATP, ITF, grandslamů, ale i akcí pořádaných národními asociacemi až do 21. června 2030.