Hokej

Svaz musí změnit práci, varuje Augusta

"Dokud nebudou mít mladí hokejisté motivaci zůstat doma a budou odcházet v útlém věku do zámoří, nebude mít kdo doma tvořit jádro reprezentačních výběrů a český hokej na to doplatí," tvrdí pro propadáku na světovém šampionátu v Moskvě bývalý hokejový trenér Josef Augusta.

Postup? Jen zbožné přání

Český tým na mistrovství svta neprošel přes čtvrtfinále, kde podlehl suverénnímu Rusku 0:4. Více než porážka s domácím týmem, jenž pomýšlí na zlaté medaile, je ale dojem, který česká reprezentace na celém šampionátu zanechala. "Mužstvo hodně srazila porážka s Němci, do té doby hrálo celkem v pohodě. Nezvládlo dvojzápas s Němci a Slováky a vypadlo z herní pohody. Navíc se podle mne přecenilo vítězství nad Američany, které bylo hodně šťastné. Za stavu 3:1 jsme jim měli dát další góly a ne je nechat srovnat. Vzbudilo to v hráčích dojem, že jediným soupeřem už je pro ně jen Kanada a doplatili na to. Chvilkové podcenění a snížená koncentrace ovlivní celý turnaj. Pro tým to byla ohromná rána," domnívá se hokejový expert Josef Augusta.

Čtvrtfinálové utkání s Rusy podle něj bylo vyvrcholením slabší druhé poloviny turnaje. "Porazit Rusy bylo spíš jen naše zbožné přání, na druhou stranu bylo vidět, že z nás Rusové mají respekt. Dvě třetiny vedli jen o jeden gól, soustředili se na bránění, my naopak nevyužili šance, což je proti takovému soupeři smrtelné. Bez gólu se vyhrát nedá," ví dobře bývalý trenér.

Nevyšly přesilovky 

Rozhodujícím momentem byl podle něj Malkinův gól na 2:0. "Pak už bylo jen otázkou, o kolik branek to skončí," doplňuje.

V klíčovém utkání navíc českému týmu odešla jeho do té doby největší zbraň, hra v přesilovkách. "Kanadě jsme dali všechny tři góly v převaze, přesilovky byly naší silnou zbraní i v dalších zápasech," všiml si Josef Augusta. Proti Rusům se ale čeští reprezentanti nedokázali prosadit ani při dvojnásobné převaze. "Rusové hráli oslabení jinak, než třeba Kanada. Byli aktivní, napadali, nepouštěli nás do šancí a navíc jim výborně zachytal podceňovaný brankář Jeremenko," říká hokejový expert.

Český tým se přitom suverénním Rusům mohl vyhnout. "Ale to jsme zpátky na začátku a u kdyby. Kdybychom porazili Němce, mohli jsme hrát třeba proti schůdnějším Finům nebo i Švýcarům, jenomže to tak nebylo," odmítá spekulace.

Český hokej na scestí?

Podle Augusty musí po letošní reprezentační sezoně přijít komplexní změny v českém hokeji. A nejen v tom seniorském. "Varování bylo snad dost důrazné. V Rusku propadák, bez výsledku skončila i reprezentační dvacítka, osmnáctka sestoupila z elitní skupiny. To je dostatečně  alarmující," všímá si Augusta.

Podle něj začíná celý problém u svazové práce s mládeží.  "Dokud se budou ve výkonném výboru hokejového svazu zdvojovat funkce a budou zde na dvou židlích sedět například lidé z Asociace profesionálních klubů, která řídí extraligu, bude svaz hájit zájmy extraligy a ne českého hokeje," nelíbí se Augustovi struktura hokejového svazu.

Prioritou by podle bývalého trenéra mělo být nastolení takových podmínek, které by udržely v českých klubech mladé nadějné hráče. "Jenomže to jsme zpět u svazu. Proč jsou i devět let po Naganu v nejúspěšnějším sportovním odvětví posledního desetiletí stejné podmínky a dotace pro mládež, jaky byly před Naganem? Proč svaz nedokáže pro hokej vybojovat víc dotací, víc podpořit mládežnický hokej?" ptá se Augusta.

Podle něj je potíž v tom, že mladí hráči nemají motivaci zůstat doma. "V extralize talentovaní mladíci dostávají příležitost minimálně," tvrdí bývalý trenér. Druhým problémem je podle něj finanční stránka věci.  "Jestliže dnes musí většinu nákladů nést rodiče, je logické, že chtějí rozhodovat o tom, co bude s jejich dítětem, zda odejde pryč. Odchodem mají alespoň nějakou šanci na návrat vložených prostředků. Svaz se proto musí postarat o to, aby byly vytvořeny podmínky, v nichž by větší tíhu nákladů převzal od rodičů někdo jiný, ať už středisko mládeže, rpávě hokejový svaz nebo klub, který by ale na takovou činnost dostal prostředky," nabízí řešení Augusta, "hokej je prostě nejdražší sport a tak se k tomu musí funkcionáři stavět."

Reprezentace je odrazem stavu hokeje

Všechny zmíněné problémy se podle hokejového experta odráží ve výsledcích reprezentace. "Když se podíváme do okolních států, do Švédska, Finska nebo dokonce Ruska, všude všechny reprezentační výběry staví základ týmu z domácích hráčů působících v místních klubech. Jen u nás je to naopak, spoléháme na to, že nám pomůžou ti, co už jsou za mořem. Jenomže proč by měli pomáhat, když jim také nikdo nepomohl. Kluci často nemají důvod odvádět nějaké služby zemi, ve které si svůj hokejový růst museli sami platit," domnívá se bývalý trenér. "Takoví Švédové mají na mistrovství jedoho hráče z NHL a patří k největším adeptům na titul," dodává.

Hadamczik? Ať rohodne, kdo ho povolal

Pozici současného trenéra Aloise Hadamczika, který je některými médii vyzýván k ochodu od reprezentace, Augusta příliš rozebírat nechce. "Byl jsem v podobné situaci, jen s tím rozdílem,  že pode mnou tým až do čtvrtfinále vyhrál všechny zápasy a do bojů o medaile šel z prvního místa. Prohráli jsme jeden zápas, šestkrát jsme zvítězili," vzpomíná na šampionát ve Švédsku, kde jeho svěřenci ve čtvrtfinále podlehli shodou okolností také Rusům. "Práce trenéra je těžká, ten člověk je pod tlakem. O jeho budoucnosti by teď měli rozhodnout lidé, kteří ho obsadili," odmítá spekulace Augusta. 

Jednu poznámku si ale neodpostil. "Za nominaci by měl zodpovídat trenér a já prostě nepochopím, proč má vítěz extraligy v národním mužstvu jednoho hráče, zatímco klub, který ani neprošel do play off, rovnou čtyři. To samo o sobě je zvláštní," připomíná Augusta poměr reprezentantů ze Sparty a severomoravskému Hadamczikovi "blízkých" Vítkovic. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události