Sport

Světový šampion v kuželkách? Češi ho mají!

Světový šampion v kuželkách? Češi ho mají!
Zdroj: Dušan Vrbecký

Kuželky? Mnohým se při vyslovení názvu tohoto sportu vybaví bowlingový klub, dvě dráhy a výčep. Jenomže kuželky nejsou bowling a už vůbec nejsou jen hospodským sportem. A pozor! Česká republika v nich má dokonce své mistry světa. Jan Kotyza s Hanou Wiedermannovou totiž nedávno udolali kompletní světovou konkurenci v soutěži tandemů na mistrovství světa ve slovenských Košicích.

Nejsme jen hospodský sport

Znáte to, jdete na pivo a čirou náhodou narazíte na podnik s dráhou, po níž parta nadšenců kutálí kouli a sráží figurky kdesi v dálce. Kuželky si nejvíc lidí opravdu zahraje s partou přátel u piva po práci, ve vrcholovém sportu to ale už dávno neplatí. "Ten názor je opravdu vžitý. Jít si zahrát kuželky, popít pivko, pokecat s kamarády. Tak to funguje a s tím se ani nic dělat nedá. Z tohoto pohledu asi kuželky navždycky zůstanou hospodským sportem, ale liga nebo mistrovství světa s tím nemá nic společného," potvrzuje světový šampion Jan Kotyza.

Vždyť i kuželky, stejně jako jiné sporty, vyžadují pravidelný trénink. "Fyzička se dá nabrat na kole, běháním, přesnost hodu vytříbíte jen na kuželně. Jen psychika se nacvičit nedá. Na to musí mít člověk povahu," přemýšlí mladík z Jihlavy, který si podmanil svět kuželek.  

Druhý titul do Čech

Přestože jsou kuželky často na okraji zájmu, své příznivce si u nás najdou. A stojí za to. Druhý rok po sobě se může Česká republika pyšnit mistry světa v soutěži tandemů. "Tandemy se hrály poprvé loni a už tehdy vyhrála česká dvojice. Můj titul s Hanou byl jen obhajobou loňského prvenství," říká skromně Kotyza.

Zápasy tandemů jsou ve světě kuželkářského sportu tak trochu novinkou, nyní už ale plnohodnotně doplňují tradiční soutěže jednotlivců, družstev a dvojic. To ale nic nemění na významu úspěchu českých kuželkářů. "Asi to je můj největší úspěch, i když je tak trochu poloviční. Na rozdíl od dvojic se u tandemů oba závodníci střídají na jedné dráze a na výsledku se tak podílejí stejnou měrou," vysvětluje Kotyza, jenž spolu s Hanou Wiedermannovou, jejímž domovským klubem je KK Zábřeh, dokázal ve finále světového šampionátu pokořit německou dvojici.

Nečekaní šampioni?

"S Hankou se známe dlouho, vlastně už od dorostu. Na soustředění nás trenéři dali spolu do tandemu, že prý by nám to mohlo spolu jít," popisuje Kotyza vznik dvojice světových šampionů, "ale že budeme mistři světa, to jsem tam úplně nečekal. Záleží na mnoha faktorech. Tajným cílem bylo zahrát si tandem a dosáhnout slušného úspěchu."

A ten se dostavil. Jan Kotyza s Hanou Wiedermannovou si po závodě tandemů pověsili na krk zlaté medaile mistrů světa.


Kotyza: Profesionálové u nás v kuželkách nejsou...

Čertstvý mistr světa v kuželkách Jan Kotyza je ve svých čtyřiadvaceti letech na vrcholu sil. Vyhrál téměř vše, co se dalo, jeho sport je pro něj ale stále jen koníčkem. O profesionální dráze prý zatím moc nepřemýšlí...

Vyhrál jste světový pohár, jste mistrem světa... Už jste přemýšlel o profesionální kuželkářské kariéře?

"Profík opravdu nejsem. Ne, že by nebyly nabídky, ale teď se hlavně snažím dokončit školu. Takže pro příští sezonu jsem dal ještě přednost domácímu klubu z Jihlavy a jiným aktivitám. Rozhodně minimálně rok ještě budu amatér."

To asi budete poměrně vzácná výjimka, protože moc mistrů světa se své disciplíně amatérsky nevěnuje...

"Po pravdě řečeno sám nevím, ale je asi fakt, že v době, kdy do sportu teče tolik peněz, mistrů světa amatérů asi opravdu moc nebude. Na druhou stranu mám takový dojem, že v Čechách není ani jeden profesionální kuželkář. Pár jich sice jezdí do zahraničí, ale i ti si přes týden přivydělávají doma. Skutečných profíků bude v kuželkách málo asi po celém světě."

Máte ještě vůbec kam dávat všechny své medaile a poháry?

"Každou medaili i s diplomem přitluču na zeď a protože mám celkem velký byt, tak tam ještě mám nějaké místo na další tituly."

Přibude jich ještě mnoho?

"Já už talik ambicí zase nemám. Ještě bych chtěl vyhrát světový pohár seniorů, mistra světa v jednotlivcích a do toho by se mi líbil nějaký úspěch z klubové soutěže. Takže bych si rád s Jihlavou zahrál nějaké evropské poháry a samozřejmě s ní také vyhrál domácí titul."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události