Fotbal

Károlyi: ČMFS nemá nástroje k vymýcení korupce

Korupce v českém fotbale? Stále existuje. Důkazem toho budiž i nejnovější podezření, která tento týden vyvstala po druholigovém zápase Bystrce s Vítkovicemi a po některých duelech v nižších soutěžích. Přiznává to i předseda disciplinární komise ČMFS Alexander Károlyi v rozhovoru pro nova.cz.

Zaznamenal jste nová obvinění týkající se údajné korupce ve fotbale?

"Samozřejmě zaznamenal, ale je potřeba zdůraznit, že pouze na úrovni mediální prezentace. Obvinění v právním slova smyslu zatím žádné nebylo vzneseno a pochopitelně ani nemohlo být."

Jak se k těmto obviněním staví DK ČMFS? Obvinění Bystrce podle posledních informací už dokonce prošetřuje i Policie ČR...

"Osobně jsem zaznamenal článek v deníku Sport v jeho včerejším vydání, tj. 12. 6. 2007. Disciplinární komise ČMFS zasedá 14. 6. 2007, nemohu tedy její závěry předjímat, ale budu svým kolegům doporučovat, abychom v této věci a na základě předmětného článku, předložili podnět k prošetření orgánům činným v trestním řízení, zda v souvislosti s utkáním Bystrc - Vítkovice nedošlo ke spáchání trestného činu. Je pochopitelné, že budeme s těmito orgány aktivně spolupracovat."

Sleduje ČMFS také dění v nižších fotbalových soutěžích? I tam v souvislosti s jejich vyvrcholením padají obvinění...

"Dění v nižších fotbalových soutěžích ČMFS samozřejmě sleduje, i když tyto soutěže spadají do gesce Komisí pro řízení fotbalu v Čechách, resp. na Moravě. Jsme připraveni jim poskytnout jakoukoliv odbornou pomoc i spolupráci při řešení těchto podezření."

Bude DK ČMFS v případě, že bude korupční chování prokázáno, postupovat důrazněji a vynese tvrdší tresty, než v předchozích korupčních kauzách?

"Disciplinární komise ČMFS, v kauzách, které řešila na úrovni profesionálního fotbalu, vynesla celkem 65 rozhodnutí, potrestala 17 rozhodčích, 9 funkcionářů, 5 delegátů a 5 klubů. Celkem uložila pokuty ve výši 4.035.000,- Kč, celková výše trestů zákazu výkonu funkcí činila 67,5 roků a odečetli jsme klubům 45 bodů. Málokdo v Evropě za korupci vynesl v konečném souhrnu vyšší tresty, ba právě naopak, byly nižší. Nelze to totiž zaměňovat za některá rozhodnutí soudů v jednotlivých zemích, jak se bohužel u nás někdy stává. Jak budeme případně postupovat, o tom je zatím předčasné hovořit, ale disciplinární trest má být především účinný a nesmí být mstou."

Má ČMFS skutečně účinné nástroje, kterými by korupční chování ve fotbale mohl co nejvíce eliminovat:?

"Několikrát jsem zdůraznil, že ČMFS, tak, jako kterákoliv jiná instituce, má minimální nástroje, aby mohla korupční jednání ve fotbale vymýtit, protože korupční jednání, je především jednáním fyzických osob. Kdybychom ty nástroje měli, tak bychom je okamžitě použili. Ale  jak vidíte nemá je například ani společnost Siemens, Hyundai, Volkswagen, či Světová banka, kde všude se mimo jiné v současnosti podezření z korupce vyšetřuje. O kauze pana Čunka ani nemluvě. ČMFS se však přesto podařilo přijatými tresty korupci výrazně eliminovat, personálně jsme vyměnili Komisi rozhodčích a delegátů a výrazně obměnili Listinu rozhodčích a delegátů na úrovni profesionálního fotbalu. Musíme si rovněž uvědomit, že například na úrovni I. a II. ligy, je rozhodující většina klubů akciovými společnostmi a ty nelze fotbalovými mechanismy kontrolovat. Mají své orgány, tj. představenstva, dozorčí rady, auditory a kontrolují je příslušné finanční úřady. Korupce je však především otázkou morálky a až když selžou všechny morální mechanismy, nastupuje právo. I přesto chci říct, že proti korupčnímu jednání budeme postupovat nekompromisně."

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události