Fotbal

Dvacítku čeká v noci boj o finále

Dvacítku čeká v noci boj o finále

Již jen hodiny dělí hráče české fotbalové reprezentace do 20 let od možná životního utkání. V noci na čtvrtek našeho času se v semifinále mistrovství světa v Kanadě utkají se stejně starými Rakušany o postup do boje o zlatý sen.

Kdo je favoritem?

Zatímco zámořští fanoušci, média i fotbaloví agenti očekávali semifinálovou dvojici ve složení USA - Španělsko, mladíci ze střední Evropy se všem předpokladům vzepřeli a své favorizované rivaly vyřadili.

Nyní je tedy čeká vzájemná bitva. Oba týmy rozhodně před startem šampionátu nepatřily k jeho favoritům, oba se ale dokázaly prokousat až do semifinále. Dvacetiletí Rakušané i Češi potřebovali k postupu dávku štěstí a obrovský kus zodpovědnosti v obraně.

Především pro české fotbalisty je semifinálová účast tak trochu zázrakem. K postupu mezi nejlepší čtyři celky turnaje jim paradoxně stačilo jediné vítězství v řádné hrací době - v posledním utkání základní skupiny proti Panamě. Celky Argentiny i Korei přenechaly Čechům jediný bod, remízou v řádné hrací době skočnila i utkání play off s Japonci a Španěly. Češi pokaždé vyhráli až na penalty.

A Rakušané? Skupina pro ně skočila úplně stejně, remízy s Kongem a Chile doplnila těsná postupová výhra nad domácí Kanadou. V osmifinále sice porazili Gambii 2:1, o semifinálové účasti se ale v duelu s USA rozhodovalo až v prodloužení. "Když jsem viděl zápas se Španělskem, jakou mají Češi fyzickou kondici, musel jsem přehodnotit sůj poměr sil. Není to 50 na 50, ale 60 na 4é pro Čechy," složil českému týmu poklonu rakouský trenér Paul Gludovatz.

Loni vyhráli Češi

Oba soupěři se znají už z loňského EURA hráčů do 19 let. Tehdy se Češi a Rakušané potkali už ve skupině, kde český tým zvítězil 3:1 díky brankám Mareše, Střeštíka a Jandy. Tým tehdy prošel až do semifinále, kde podlehl 0:1 Skotsku. Nyní proti sobě stojí velmi podobné celky znovu, jen o rok starší a pro změnu na světovém šampionátu.   

Jediný gól Rakušanů před rokem vstřelil Erwin Hoffer, fotbalista, který nechybí ani na letošním šampionátu. Tehdy byl náhradníkem a gól dal jako střídající hráč. Tentokát už možná v základní sestavě chybět nebude, i když od postupu do vyřazovacíc části jej trenér opět nechává na lavičce. I tak má ale Rakousko v základní sestavě hned šest mužů, kteří na hřišti od první minuty nechyběli i loni.

Česká sestava je na tom ale podobně. I tehdy hájil branku penaltový hrdina Radek Petr, v obraně nechyběli stopeři Mazuch se Šimůnkem, hru tvořil Janda a útočné duo Fenin Střeštík se nezměnilo vůbec.

Už teď jsou nejlepší

Sami hráči i trenér si uvědumují, o co hrají. Tržní hodnota mladých fotbalistů během šampionátu několikanásobně vzrostla a sami hráči chtějí zlato. "Musíme na hřišti nechat duši, finále  je blízko," slibuje kanonýr českého týmu Luboš Kalouda. Má proč. V boji o zlato by rád potkal Argentinu, proti které v zahajovacím utkání šampionátu kvůli zranění nemohl nastoupit.

Už teď mladíci překonali své historické předchůdce, jako první výběr do 20 let se dokázali na světovém šampionátu prokousat až do semifinále. Nepovedlo se to ani týmu okolo Petra Čecha, Tomáše Juna či Davida Lafaty  v roce 2003 ve Spojených Arabských Emirátech, ani výběru okolo Ivana Haška, Karla Kuly či Luboše Kubíka v Mexiku 1993. Oba celky skončily své účinkování ve čtvrtfinále, první na kopačkách Paraguaye, druhý dohrál po souboji s Brazílií. Mimochodem, její dres tehdy oblékal například i legendární Bebeto.

Medaili slíbili

Češi se ale nyní bez medaile vracet nechtějí. "Luboš mi ji slíbil, tak doufám, že ji opravdu doveze," usmívá se sympatická přítelkyně nejlepšího českého střelce Luboše Kaloudy Veronika Mlaskačová (Více ve videorozhovoru). 

Na cenný kov ale nečeká jen ona. Vždyť například předseda ČMFS Pavel Mokrý zvedl motivaci hráčů vypsáním prémie za zlato ve výši čtyř milionů korun na tým. "Z hráčů cítím, že vědí, o co hrají. Jen doufám, že jim koncentrace vydrží," přeje si trenér Miroslav Soukup v rozhovoru pro Sport.

Nejen on má ale takové přání. Palce budou držet i agenti hráčů, protože vědí, že případný postup do finále by mohl hodnotu jejich svěřenců ještě zvýšit. Už nyní je prý cítit zájem předních evropských velkoklubů z Itálie, Anglie či Španělska.

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události