Fotbal

Dnes na Rakušany, poté už čeká San Marino

Dnes na Rakušany, poté už čeká San Marino

Českou fotbalovou reprezentaci dnes čeká první duel nové sezony. Od 20.30 hodin se ve vídeňském Prátru poměří v přípravném utkání s domácími Rakušany.

Ve stínu bitky o Matějovského 

Pro výběr Karla Brücknera to je jediný přátelský duel před podzimním vrcholem kvalifikace o EURO, které se už příští rok v červnu bude hrát právě v Rakousku. "Srpnové zápasy jsou trochu nešťastné, ale je to jediná možnost vyzkoušet hráče před kvalifikací. My se zaměříme zejména na ofenzivu, s obranou jsme v posledních zápasech problémy neměli, tam vše klapalo, jak má," řekl trenér českého týmu Karel Brückner.

Ten má za sebou nepříjemné handrkování s Mladou Boleslaví o záložníka Marka Matějovského, který by měl v týmu alespoň na část zápasu nahradit zraněného kapitána Tomáše Rosického. "Uričtě bude hrát menší část zápasu, tak dvacet, třicet minut," prohodil na adresu Matějovského při včerejší tiskové konferenci ve Vídni Brückner. Mladé Boleslavi se ale přistup trenéra vůbec nezamlouvá. "Po utkání ve Walesu trenér slíbil, že Marek do Rakouska pojede a pak ho nenominoval. Pozvánku místo Rosického pak hráči oznámil hodinu před ligovým zápasem s Jabloncem a koncentrace hráče tím utrpěla," zlobí se klubový ředitel Jaromír Šetrle. Matějovského ale do Rakouska pustil.

Šanci dostane i Fenin 

Včerejšího tréninku v Prátru se zúčastnil i jediný nováček v týmu útočník Martin Fenin. Po jízdě na světovém šampionátu dvacítek a skvostném vstupu do ligy čeká mladého útočníka premiéra i u národního týmu. "Sledujeme ho už delší dobu. Je to hráč s velkým potenciálem a třeba v pokrytí míče v šestnáctce je lepší, než Baroš," popsal útočníka Brückner. V zápase jej prý ale hodlá vytížit maximálně jeden poločas.

V tom úvodním by ale mělo dostat prostor osvědčené duel Koller - Baroš. Přitom právě o formě Jana Kollera se ještě minulý týden hodně spekulovalo. Český obr totiž v Monacu jen zahříval lavičku a nehrál. "Viděl jsem Honzu hrát poté, co střídal, a měl dobré okamžiky. O jeho formu se nebojím, naopak, myslím, že bude platný," říkal minulý týden Brückner. O víkendu se potvrdilo, že svého svěřence pozoroval dobře, Koller totiž poprvé v nové sezoně nastoupil za Monaco od začátku a dal dva góly.

Kapitánem Petr Čech

Do duelu, který začne už dnes ve 20.30 hodin, povede tým jako kapitán brankář Petr Čech. S páskou na ruce to bude jeho premiéra. "Při neúčasti Tomáše Rosického se s Petrem střídáme a teď  je řada na něm," vysvětlil druhý kapitánský adept Tomáš Ujfaluši.

Tým vyběhne na stadion Ernsta Happela v očekávané sestavě, kouč se na žádné velké experimenty nechystá. "Na ty je čas jindy," hlásí. Pouze zraněného Rosického nahradí David Jarolím, Martin Fenin pravděpodobně nastoupí až ve druhé půli.

A pak už kvalifikace

Po dnešním duelu s Rakouskem si ale národní výběr dlouho neodpočine. Už 8. září ji čeká kvalifikační duel v San Marinu a poté o čtyři dny později první klíčový duel celého podzimu - zápas s Irskem na Letné. Momentálně má totiž český tým v tabulce kvalifikace o EURO 2008 právě před Irskem náskok jediného bodu.

Program kvalifikace

8. 9. San Marino - ČR
12. 9. ČR - Irsko (Praha - Letná, 20.30 hod.)
17. 10. Německo - ČR (Mnichov)
17. 11. ČR - Slovensko (Praha - Letná, 20.30 hod.) 
21. 11. Kypr - ČR 
 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události