Sport

Čeští tenisté po pětisetové bitvě vyhráli čtyřhru

Čeští tenisté se přiblížili udržení ve Světové skupině Davisova poháru. V baráži se Švýcarskem vedou po dnešku 2:1, když ve čtyřhře Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem v pětisetové bitvě udolali Rogera Federera a Yvese Allegra. Češi vyhráli 3:6, 5:7, 7:6, 6:4 a 6:4.

Jak utéci hrobníkovi z lopaty předvedli čeští tenisté v možná klíčovém duelu celé baráže. Přestože první dva sety Berdych se Štěpánkem prohráli a v tie-breaku třetího odvrátili mečbol, dokázali po strhujícím výkonu nad Federerem s Allegrem zvítězit a získali pro český tým hodně důležitý bod.

Kapitán nasadil českou jedničku a dvojku

Proti Švýcarům Rogeru Federerovi a Yvesu Allegrovi nastoupili ve čtyřhře Radek Štěpánek a Tomáš Berdych. Český nehrající kapitán Jaroslav Navrátil se v pátek večer rozhodl, že do dnešního zápasu daviscupové baráže v Praze nominuje oba singlisty. Před losováním sice nahlásil Navrátil Martina Damma s Lukášem Dlouhým, ale od začátku bylo jasné, že si tato sestava nezahraje. Jistá byla Štěpánkova účast a počítalo se, že nejspíš nastoupí s Dammem. Po Berdychově výkonu v páteční dvouhře se Stanislasem Wawrinkou, kde se mu dařily voleje, se Navrátil rozhodl jinak.

Úvodní sadu získali hosté

V prvním setu si oba týmy držely své podání až do stavu 3:2 pro Švýcarsko. V šesté hře servíroval Štěpánek a po třech shodách Federer se zkušeně zorientoval u sítě a hosté měli brejkbol. Ten vzápětí zužitkovali ve vedení 4:2 a po podání Allegra byl stav už 5:2. Češi ještě snížili, ovšem při servisu Federera nedokázali vyhrát další hru a Švýcaři získali první sadu poměrem 6:3.

Češi nezvítězili ani ve druhém setu

Druhé dějství nabídlo vyrovnaný tenis na obou stranách a všichni tenisté si hlídali své podání až do stavu 5:5. V tu chvíli při servisu Berdycha zaúřadovala světová jednička Federer. V klíčový moment zahrál neuvěřitelný return, když po podání Berdycha skvěle prohodil Štěpánka u sítě a poslal Švýcary do vedení. V následující hře hosté už jen završili stav druhého setu na 7:5.

Třetí set rozhodl tie-break

Stejný scénář zápasu se opakoval i ve třetí sadě. Žádná deblová dvojice nedokázala prolomit servis soupeře až do stavu 6:6, přestože oba týmy měli několik brejkbolů. Štěpánek s Berdychem měli dokonce při vedení 5:4 hned tři setboly, ovšem ani jeden nevyužili. V ten moment prokázal svou výtečnost nejlepší hráč světa Federer a hlavně jeho zásluhou uhráli Švýcaři pět vítězných míčů v řadě a nebezpečí zažehnali. V následující zkrácené hře vedla česká dvojice 4:2, ale Švýcaři dokázali srovnat krok na 4:4. Vzápětí bylo skóre tie-breaku 5:5, Federer zahrál neuvěřitelný míč u sítě a hosté měli mečbol. Ten ale Češi odvrátili a pro změnu vybojovali setbol. Švýcaři ještě vyrovnali na 7:7, ovšem česká jednička Berdych získala volejem u sítě další setbol. Nervydrásající souboj nakonec česká dvojice vyhrála 9:7 a tím i třetí set.

Český brejk pomohl k zisku čtvrté sady

Až na začátku čtvrté sady za stavu 1:1 dokázal český pár poprvé v zápase prolomit podání soupeře. Tento brejk potvrdil při svém servisu Berdych a Česko vedlo 3:1. Naši si náskok dvou gamů drželi, vedli 4:2, 5:3 a za stavu 5:4 při podání Štěpánka měli dva setboly. Ten první proměnili a vyrovnali stav setů na 2:2.

Ztráta Allegrovo podání rozhodla pátý set a zápas

V rozhodujícím pátém setu se podařil českým tenistům stejný kousek. Za nerozhodného stavu 3:3 vzali Allegrovi podruhé v utkání servis a po Štěpánkovo podání za stavu 5:3 jim chyběla jedna hra k vítězství. Roger Federer si při svém podání splnil svou povinnost a snížil, jenže v následujícím gamu si Češi vytvořili mečbol a hned ho proměnili k vítězství ve čtyřhře a k zisku druhého bodu pro český tým. Nyní Češi potřebují vyhrát jednu ze dvou nedělních dvouher. V nich nejdřív nastoupí Berdych proti Federerovi, pak se utkají týmové dvojky Štěpánek a Stanislas Wawrinka.

Výsledek:
ČR - Švýcarsko 2:1 po čtyřhře
Berdych, Štěpánek - Federer, Allegro 3:6, 5:7, 7:6 (9:7), 6:4, 6:4.
Statistika:
Esa: 10:23. Dvojchyby: 2:1. Nevynucené chyby: 42:41. Vítězné míče: 56:54. Využité brejkboly: 2 z 9/0 z 10. Celkem získané míče: 167:163. Čas utkání: 3:15 hod.