Fotbal

Češi dnes mohou udělat poslední krok na Euro

Češi dnes mohou udělat poslední krok na Euro

Už jen hodiny zbývají do začátku další české bitvy o postup na příští Euro. Karty jsou před zápasem v Německu rozdány jasně. Výhra posouvá Čechy na turnaj.

Němci vládnou Evropě 

Až Češi  před tři čtvrtě na devět večer vyběhnou na pažit mnichovské Allianz Arény, bude proti nim stát jeden z nejúspěšnějších evropských týmů posledních měsíců. Angličané si v Rusku mohou případnou prohrou přivřít na Euro dveře, jistotu ještě nemají ani Portugalci a Španělé, o Italech a Francouzích nemluvě. Jeden z finalistů posledního světového šampionátu totiž bude na Euru nejspíš chybět, protože jejich kvalifikační skupině zatím vládnou Skotové. Na rozdíl od všech jmenovaných Němci válí. S předstihem si jako první zajistili postup a v dosavadním průběhu kvalifikace ztratili jen čtyři body za dvě remízy. A rozjetému německému buldozeru se teď postaví trápící se český tým.

Byli krok od zhouby, teď jsou krůček od postupu

Češi přitom ještě před měsícem tiše přemýšleli o tom, zda se na Euro vůbec podívají. Po tristním výkonu v San Marinu, kde amatérského soupeře porazili až v přesilovce, se dokázali v klíčovém utkání vzepnout k výhře nad Iry. Kdyby Brücknerův tým na Letné s tehdy sebevědomými Iry, kteří před tím dokázali v Kodani nastřílet čtyři branky Dánsku, prohrál, asi by už dnes v Německu neměl o co hrát. Ale povedlo se a karta se otočila. Čechům teď stačí k jistotě porazit Němce, nebo alespoň dvakrát remizovat ve zbývajících dvou zápasech se Slováky a na Kypru. Zadaří -li se dnes v Mnichově, mohou oslavy odstartovat hned.

Bilance hovoří pro Němce 

Jenomže z historického pohledu by dnes měli mít navrch Němci. Ve vzájemných pěti zápasech se samostatným českým výběrem prohráli pouze jednou, na minulém Euru v Portugalsku. Tehdy je ale porážka s improvizovaným českým týmem stála postup ze skupiny.

A dál? Pak už jen samé výhry západních soupeřů včetně té nejsmutnější. V finále Eura 1996 rozhodl Oliver Bierhoff gólem v prodloužení na 2:1 o tom, že si český tým z Anglie odveze jen stříbrné medaile.

Kdo vyhraje dnes?

O body se dnes poperou dva nekompletní týmy. Němci budou postrádat opory Lehmanna, Ballacka a Kloseho, Češi zase pravděpodobně nastoupí bez Rosického a chybět budou i Jankulovski, Polák a Baroš. Komu to nadělá větší problémy? Němcům už prakticky o nic nejde, postup na Euro mají jistý a tak bojují "jen" za udržení kvalifikační neporazitelnosti a v klidu se připravují na samotný turnaj.

Češi jsou v jiné pozici. Jistotu postupu jim zajistí tři body, remíza je Euru hodně přiblíží. Tragédií ale nebude ani prohra, dva body pak ovšem musí tým vydolovat v zápasech se Slováky a Kyprem.

Pravděpodobné sestavy

Německo: Hildebrand - Friedrich, Metzelder, Mertesacker, Jansen - Fritz, Frings, Trochowski, Schweinsteiger - Kuranyi, Podolski.

Česká republika: Čech - Pospěch, Kováč, Rozehnal, Ujfaluši - Sionko, Galásek, Jarolím, Plašil - Kulič - Koller. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události