Motorsport

Sedmnáct zastavení F1 aneb Jaká byla sezona - II.

Letošní sezona mistrovství F1 je minulostí. I když vlastně ne tak docela. Titul šampiona sice slaví Kimi Räikkönen, v listopadu ještě může být všechno jinak. Odvolací soud FIA totiž bude projednávat stížnost McLarenu na nepotrestání trojice pilotů vyšetřovaných v posledním závodě sezony kvůli údajnému podchlazování paliva. V našem ohlédnutí si přesto můžete připomenout, jak se letošní ročník vyvíjel. Tentokrát se ohlížíme za druhou polovinou sezony.

Zastavení deváté - Velká Británie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Fernando Alonso (McLaren), 3. Lewis Hamilton (McLaren).

Největší událost: Přetahovanou o prvenství vyhrál díky nejlepší strategii zastávek v boxech Kimi Räikkönen

Závod ve Velké Británii byl především bitvou rozdílných taktik. Na Okruhu v Silverstone se v čele závodu vystřídali postupně Lewis Hamilton, Fernando Alonso a nakonec i Kimi Räikkönen, který se také mohl radovat z vítězství. Právě on totiž zvádl nejlépe druhou zastávku v boxech, když využil toho, že Alonso na prostřední úsek závodu natankoval málo paliva a brzo se k mechanikům vrátil. Fin vydržel na trati mnohem déle a na čele závodu si vytvořil takový náskok, že mu to stačilo na vítězství.  Jako první pilot šampionátu vyhrál třetí závod v sezoně.

Zastavení desáté - Německo

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Fernando Alonso (McLaren), 2. Felipe Massa (Ferrari), 3. Mark Weber (Red Bull)

Největší události: Před závodem propukla tzv. špionážní aféra, Lewis Hamilton přežil bez újmy na zdraví havárii v kvalifikaci, podruhé v sezoně se na stupně vítězů dostal pilot jiné stáje, než McLarenu a Ferrari

Krátce před Velkou cenou Evropy v Německu se provalilo, že McLaren mohl mít k dispozici tajná data Ferrari. Zatímco původně se mělo za to, že šéfmechanik Ferrari Nigel Stepney sabotoval tým při Velké ceně Monaca, před závodem na Nürburgringu se poprvé začalo hovořit o tom, že Stepney mohl dokonce předat tajné informace konkurenci od McLarenu. Ferrari proto podalo na Stepneho žalobu a FIA si předvolala McLaren k vysvětlení.

Další drama se událo před závodem. V kvalifikaci totiž  Lewisi Hamiltonovi praskla pneumatika a Brit narazil v neřiditelném voze do bariéry. Chvíli divoce kopal nohama a trať opustil ve vrtulníku záchranky, nakonec se ale ukázalo, že je v pořádku a do závodu mohl nastoupit.

Samotné klání na deštivém Nürburgringu přineslo opravdu divokou podívanou. Kvůli průtrži mračen byl dokonce závod přerušen a když se znovu startovalo, byl v čele nováček Markus Winkelhock na vozu Spyker. Protože startoval v úvodu závodu z boxů, stihl nazout "mokré" pneumatiky a mohl tak jen sledovat klouzání svých soupeřů. Mimo trať si postupně ocitla snad třetina jezdců včetně Lewise Hamitlona a nechyběly ani karamboly. Dramatický byl i boj o prvenství. Dlouho vedl Felipe Massa, jenomže pak začalo znovu pršet a pět kol před koncem ho na mokré trati předjel Fernando Alonso.

Zastavení jedenácté - Maďarsko

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Lewis Hamilton (McLaren), 2. Kimi Räikkönen (Ferrari), 3. Nick Heidfeld (BMW)

Největší události: Naplno propukla a nevraživost mezi Lewisem Hamiltonem a Fernandem Alonsem, Alonso totiž v kvalifikaci zablokoval Hamiltonovi výjezd a znemožnil mu tak absolvovat poslední letmé kolo

Pokud se v předchozích závodech naznačovalo, že u McLarenu mezi oběma piloty není něco v pořádku, v Maďarsku se v plné nahotě ukázal skutečný stav věcí. Fernando Alonso nepřekousl, že není jasnou jedničkou a že tým dává Hamiltonovi stejné možnosti, jako jemu a rozhodl se pro protest. V závěru kvalifikace se bezdůvodně o deset sekund zdržel v boxech, čímž znemožnil Hamiltonovi stihnout včas vjet do posledního letmého kola. Sám si přitom zajistil pole position, o tu ale brzo přišel, FIA ho totiž za nesportovní gesto potrestala pádem o pět míst na startu a stáj přišla v tomto závodě o body do poháru konstruktérů. Oba piloti od té doby navzájem přestali komunikovat.

Samotný závod byl opět z kategorie nudných. Lewis Hamilton znovu prokázal, že je králem kroužení a z pole position, které získal místo Alonsa, si dojel pro prvenství. Smůlu měl Felipe Massa, který kvůli zmatku v mechaniků boxech  skončil v kvalifikaci až čtrnáctý a na trati, kde se nedalo předjíždět, si nepolepšil.

Zastavení dvanácté - Turecko

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Felipe Massa (Ferrari), 2. Kimi Räikkönen (Ferrari), 3. Fernando Alonso (McLaren)

Největší událost: Obě Ferrari nadělila třetímu v cíli Alonsovi téměř půl minuty

Závod, který se jezdí proti směru hodinových ručiček, vyšel dokonale rudé stáji. Obě Ferrari od úvodních kol diktovala tempo a ujížděla soupeřům. Lewisi Hamiltonovi, jezdícímu na 3. příčce, navíc ve 43. kole praskla přední pneumatika a Brit se po výletu mimo trať stěží vrátil do boxů. Naštěstí ale přišel jen o dvě místa a dojel nakonec pátý.

Zastavení třinácté - Itálie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Fernando Alonso (McLaren), 2. Lewis Hamilton (McLaren), 3. Kimi Räikkönen (Ferrari)

Největší událost: McLaren vrátil Ferrari double z Turecka to přímo na domácí trati "rudých"

I přes blížící se proces ve věci údajné špionáže se dokázala stáj McLaren na závod skvěle připravit. Kvalifikaci poznamenala havárie  Kimi Räikkönena, který po technickém problému rozstřelil svůj stroj o bariéru a startoval až ze 20. pozice. Přesto předvedl skvělou stíhací jízdu, díky které se, spolu se strategií na jedinou zastávku v boxech, prodral až na stupně vítězů. Na těch naopak chyběl jeho týmový kolega, který po kolizi s Hamiltonem musel ze závodu odstoupit.

Zastavení čtrnácté - Belgie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Felipe Massa (Ferrari), 3. Fernando Alonso (McLaren)

Největší událost: McLaren už nezávodil jako tým, rozhodnutím FIA byl totiž vyloučen z poháru konstruktérů

McLaren ještě před závodem stihla velká rána. Během obnoveného vyšetřování špionáže totiž vyšlo najevo, že stáj skutečně měla k dispozici tajné materiály Ferrari a Fernando Alonso dokonce potvrdil, že o nich věděl a že je kunzultoval s testovacím pilotem Pedro De La Rosou. Stáj byla potrestána okamžitým vyloučením z poháru konstruktérům  a pokutou 100 tisíc dolarů. Z Alonsa a Hamiltona, kteří se už tak neměli příliš v lásce, se záhy stali regulérní kunkurenti. Došlo to tak daleko, že měl každý z nich u McLarenu vlastní skupinu mechaniků a při tréniních dokonce i oddělená místa pro zastávky, aby se nemohli blokovat. Boj o titul se mezi nimi rozhořel naplno.

Ve Spa se ale smála konkurence. Všechny porazil suverénní Kimi Räikkönen a vykřesal tak v posledním závodě na evropském kontinentu alespoň teoretickou naději na titul.

Zastavení patnácté - Japonsko

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Lewis Hamilton (McLaren), 2. Heikki Kovalainen (Renault), 3. Kimi Räikkönen (Ferrari)

Největší událost: Kvůli silnému dešti se celých osmnáct kol na začátku jelo za safety carem a závod tak startoval vlastně až v 19. kole

V Japonsku na nové trati pod horou Fuji čekala piloty průtrž mračen, ve které se celé startovní pole vláčelo celých 18 kol za safety carem. Závod doslova prokoučovalo Ferrari, které hned v prvních kolech povolalo své piloty na přezouvání a oba jezdci se tak zařadili až na konec startovního pole. Až později vyšlo najevo,  že se k Ferrari před startem nedostala informace o povinném přezutí na pneumatiky do mokra a piloti tak museli povinnost splnit až během závodu.  

To ale zdaleka nebylo všechno. Ve 42. kole totiž Alonso uklouzl na mokré trati a rozbil svůj vůz, čímž doslova nabídl bodový odskok na čele mistrovství světa Hamiltonovi. A ten toho náležitě využil, závod totiž vyhrál. I když i on se musel chvíli bát o triumf, stáj Toro Rosso totiž na protest proti potrestání svého pilota Sebastiana Vettela za kolizi s Markem Weberem přinesla důkaz o tom, že viníkem srážky mohl být právě Hamilton, který za safety carem začal prudce brzdit a tím donutil k nečekanému manévru piloty za sebou. Trest ale nakonec nepadl, FIA ovšem stála trest pro Vettela.

Zastavení šestnácté - Čína

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Fernando Alonso (McLaren), 3. Felipe Massa (Ferrari)

Největší události: Lídr šampionátu vinou vedení McLarenu nedojel a zdramatizoval tak světový šampionát, pilot Wiliamsu Alex Wurz po závodě překvapivě s okamžitou platností ukončil kariéru

Měl to být závod Lewise Hamiltona, který mohl potvrdit svou první příčku a stát se světovým šampionem. Vyhrál kvalifikaci a zajížděl samá rychlá kola. Závod vedl, jenomže nedojel. Inženýři ho nechali příliš dlouho jezdit na první sadě pneumatik a i když už bylo vidět, že je guma zcela zničená, nepovolali Hamiltona k přezutí. Když už Brit do boxů přece jen zamířil, zničená pneumatika nevydržel nápor v nájezdu do boxové uličky a mladý pilot skončil ve štěrku u trati. Závod pro něj skončil a drama na špici šampionátu se opět zvětšilo. Na sedm bodů se Hamiltonovi přiblížil vítězný Kimi Räikkönen, pouhé tři  body zůstali Britovi na stájového konkurenta Alonsa.

Zastavení sedmnácté - Brazílie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Felipe Massa (Ferrari), 3. Fernando Alonso (McLaren)

Největší událost: Titul mistra světa šokujícím způsobem vyfoukl oběma znesvářeným kohoutům od McLarenu Kimi Räikkönen z Ferrari

I přes neúspěch v Číně měl Hamilton stále nejlepší výchozí pozici na cestě za titulem. Startoval ze druhé pozice a stačilo mu udržet se do cíle před svými pronásledovateli, případně jim dojet pověšen za paty. Jenomže hned na startu ho předjel Räikkönen a po dramatickém souboji i Alonso. Hamilton navíc vyjel mimo trať a propadl se až na osmou příčku, o níž přišel o pár kol později kvůli technickým potížím s vozem. Když se objevil až na osmnácté příčce, bylo po reálných nadějích na titul, přesto Brit bojoval dál. Stahoval ztrátu, ale dokázal se prokousat jen na sedmé místo, k titulu ovšem potřeboval za situace na čele závodu páté.

Klání totiž dlouho vedl vítěz kvalifikace Felipe Massa před Räikkönenem a Alonsem, bylo ale jasné, že Fin, jedoucí v závěsu za týmovým kolegou, se dostane na čelo. Massa totiž už před závodem prohlásil, že udělá vše pro Kimiho titul. To u McLarenu se mluvilo jinak, podle šéfa Rona Dennise totiž jel McLaren proti Alonsovi.

Podle očekávání nakonec vyhrál Räikkönen a protože Alonso na Ferrari neměl a dojel třetí, padl titul do rukou Finovi od Ferrari. Jakoby tak symbolicky potvrdil pravidlo, že když se dva perou, směje se třetí... Jenomže pořadí se ještě může změnit. FIA totiž čtyři hodiny po závodě začala vyšetřovat trojici Nico Rosberg, Robert Kubica a Nick Heidfeld pro podezření z nedovoleného ochlazování paliva. To se sice nepotvrdilo a trest tak nepadl, proti se ovšem odvolal McLaren. Odovolací soud zasedá v listopadu a pokud by trojici jezdců ze čtvrté až šesté příčky potrestal, mohl by titul dodatečně spadnout do klína Hamiltonovi. Ten by se totiž rázem ocitl na čtvrté příčce a v celkovém pořadí by měl 112 bodů.

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události