Sport

Olympijský dům v Pekingu bude stát tři miliony

Olympijský dům v Pekingu bude stát tři miliony
Zdroj: Dušan Vrbecký

Kousek od slavného „Zakázaného města“ či od obchodní třídy bude během olympijských her v Pekingu fungovat Český olympijský dům. Otevřen bude příští rok 8. srpna ještě před oficiálním zahájením olympiády a česká olympijská výprava zde bude mít k dispozici veškeré reprezentatativní zázemí.

Dům v centru Pekingu
Český olympijský výbor (ČOV) se pro vlastní olympijský dům rozhodl už po několikáté. „Měli jsme jej v Aténách nebo v Sydney a osvědčil se," řekla Alena Kindová, ředitelka České olympijské, která bude dům provozovat. Pro tyto potřeby si ČOV pronajal celé jedno patro hotelu Gloria Plaza v centru Pekingu. "Český olympijský dům jsme se rozhodli zrealizovat přímo v Pekingu, protože právě tady bude centrum her, vysvětlila Kindová.
Při výběru objektu prý bylo třeba dodržet několik kritérií. „Především to byla vzdálenost od sportovišť, kapacita či dostupnost. Myslím, že se to podařilo. Celé 3. patro hotelu v rozloze 500 m2 bude sloužit českému olympijskému domu," doplnila Kindová.
Narozdíl od minulých olympiád sice nebude Český olympijský dům volně stojící budovou, to prý ale vychází z urbanistické podstavy samotného Pekingu. „Je to město západního střihu, kde prostě musíme využívat výškových budov," vysvětlila Kindová.

Porušení symboliky hrálo do not ČOV
ČOV má v hotelu k dispozici celé jedno patro, které je už dokonce vyzdobeno olympijskými symboly. „Celé patro hotelu nazvané Sport city zcela porušuje ráz hotelu a zřejmě i pravidla pro využívání olympijských symbolů, nám to ale zcela vyhovuje a hodí se pro potřeby olympijského domu," dodala Kindová.
Program v olympijském domě prý bude bohatý. Kromě setkávání sportovců, novinář či partnerů svazu by zde měly probíhat i oslavy medailí. „Věříme, že jich tu bude co nejvíc," věří Kindová. V hotelu se navíc bude oficiálně prezentovat i celá Česká republika, prospekty přibližující naši vlast se přitom prý chystají i v čínštině, v hotelovém baru by se mělo čepovat české pivo. „A na rozdíl od minulé olympiády navíc garantujeme i bezpečnost," zažertoval předseda ČOV Milan Jirásek.

ČOV počítá s milionovými náklady
A kolik to všechno bude stát? „Bude to v řádech milionů, předpokládám okolo tří až čtyř milionů, přesnou částku ale budeme znát až po olympiádě. Rozhodně to ale bude v intencích minulých her. A třeba v Řecku byly náklady vyšší, protože zde byly během her nasazeny astronomické ceny," doplnila Kindová.

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události