Fotbal

Dvanáct kroků na Euro aneb Jak šel čas

Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2008 do Rakouska a Švýcarska z prvního místa tabulky. Jenomže až do utkání s Irskem neměli nic jistého a po mizerním kvalifikačním jaru zachraňovali postup drtivým podzimním finišem. V našem ohlédnutí si připomeňme, jak se vlastně cesta na Euro rodila.

Brückner prorokem

Po jarním domácím propadáku s Německem, korunovaném divokým večírkem na hotelovém pokoji, a utrápené výhře nad Kyprem byl tvrdé kritice podroben především trenér Karel Brückner. Média ho vyzývala k odstoupení, on ale tvrdil: "Podzim bude rozhodne lepší než jaro." Hráčům věřil. Ještě po letním přípravném zápase v Rakousku to tak nevypadalo, ale nakonec se Brückner ukázal být skvělým prorokem. Jeho hráči podzimní závěr kvalifikace zvládli s bravurou. Výhrou nad Irskem si téměř zajistili postup, následně v Mnichově deklasovli pyšné Němce a první místo v tabulce si pohlídali výhrami nad Slovenskem a na Kypru. "Podařilo se nám zapracovat na obranné fázi a zlepšit organizaci hry," pochvaloval si kouč.

Liga už není pro kouče tabu

Není to tak dávno, co trenér nominoval výhradně hráče ze zahraničí. Byly doby, kdy se dokonce spekulovalo, zda musí mít Gambrinus liga reprezentační přestávku, když stejně nikdo z domácích fotbalistů v týmu není. Nejvíce na tento fakt poukazovali v Mladé Boleslavi. Pravda, tehdy za tým hráli fotbalisté jako Kulič nebo Abraham, kteří dnes patří do kádru Sparty, i tak ale dodává středočeský klub do týmu jednu výrazou osobnost - záložníka Marka Matějovského. Právě on dokázal proti Německu a Kypru zdatně nahradit kapitána Tomáše Rosického.

Kouč má kam sáhnout

Matějovský přitom není jediným objevem domácí ligy. Brückner jakoby vyslyšel volání klubů a také zareagoval na úspěch dvacítky v Kanadě. Členy širšího kádru se stali Sparťané Zdeněk Pospěch, Michal Kadlec, Jiří Kladrbubský a Marek Kulič, Slavia zase dodala Daniela Pudila a Stanislava Vlčka. Z Plzně se v týmu poprvé objevil brankář Michal Daněk, z Teplic se jako náhrada za Milana Baroše pokouší prosadit Martin Fenin. Nominaci pak dostali i další: brankář Martin Vaniak, obránce Jan Šimůnek, který stačil v létě přestoupit ze Sparty do Wolfsburgu,  Martin Abrahám, Luboš Pecka nebo Libor Došek. Sešteno a podrtželo, Karel Brückner našel v Gambrinus lize dobrou zásobárnu hráčů pro tým, který je sice stále postaven na hvězdách špičkových evropských klubů, ale domácí fotbalisté jim už dokáží zdatně sekundovat. Navíc je v soutěží řada talentů, kteří na šanci zatím čekají.


Cesta na Euro aneb Kde se vzalo postupových 29 bodů?

Než se čeští fotbalisté prokousali na Euro, museli projít maratonem dvanácti zápasů. Z nich vytěžili devětadvacet bodů, což stačilo na vítězství ve skupině. Přitom ještě v létě to vypadalo, že by tým na šampionát vůbec nemusel letět. A to za celou kvalifikaci prohrál jediný zápas a dvakrát remizoval. 

1. krok: Česká republika - Wales 2:1

Branky: 76. a 89. Lafata - 85. Jiránek.

S houževnatým soupeřem se Češi trápili. Až do 76. minuty trval bezbrankový stav, který byl i dílem toho, že Bellamy neproměnil své dvě tutovky. Pak ale začala úřadovat hvězda zápasu, tehdy ještě jablonecký útočník David  Lafata. Nejprve otevřel skóre a když Martin Jiránek vlastencem srovnal, dokázal v 89. minutě zařídit zlaté tři body.

2. krok: Slovensko - Česaká republika 0:3

Branky: 10. a 21. Sionko, 57. Koller.

Proti Slovensku jaoby vyrukoval úplně jiý tým, než na Wales. Čechů bylo plné Tehelné pole a vše režíroval jeden muž - Libor Sionko. První dva góly sám dal, třetí parádně připravil před prázdnou bránou pro Jana Kollera. Slováci se nestačili divit kolotoči moderního přímočarého fotbalu, produkovanému českým týmem.

3. krok: Česká republika - San Marino 7:0

Branky: 15. Kulič, 22. Polák, 28. a 68. Baroš, 43. a 52. Koller, 49. Jarolím.

Jasnou záležitost viděli diváci na stadionu U Nisy v Liberci. Amatérský soubor ze San Marina přiletěl do Čech po domácím debaklu 0:13 od Německa a tak pro něj byl výsledek 0:7 ještě úspěchem. Po dvou gólech si v zápase připsali Milan Baroš a Jan Koller, trefil se i třetí útočník ze základní sestavy Marek Kulič.

4. krok: Irsko - Česká republika 1:1

Branky: 62. Kilbane - 64. Koller.

Po povedením vstupu do kvalifkace čekal na závěr podzimu 2006 český tým první těžký soupeř - Irsko. A na hřišti protivníka se Češi především bránili. Přežili několik šancí, ale když po hodině hry Kilbane otevřel skóre, dokázal rychle odpovědět Koller. Přesto mohli Češi v Irsku prohrát, v 88. minutě ale Keane v jasné šanci netrefil míč. I přes remízu Češi přezimovali na postupové příčce.

5. krok: Česká republika - Německo 1:2

Branky: 77. Baroš - 42. a 62. Kuranyi

S jarem jakoby se ztratila podzimní forma českých hráčů. Proti Němcu na hřišti tápali a hráli druhé housle. Jestliže na minulém Euru dokázal Němce porazit i tým českých náhradníků, tentokrát "áčko" v plném složení nemělo šanci a mohlo děkovat především Petru Čechovi, že svými skvělými zákroky držel počet inkasovaných branek na dvou. Naději sice vykřesal tečí Polákovy střely Milan Baroš, ale to byla jen labutí píseň a pro Baroše také poslední kvalifikační trefa.

A aby toho nebylo málo, uřízli si Češi hned po zápase další ostudu. Do časného rána slavili po potupné prohře narozeniny Tomáše Ujfalušiho na pokoji 433 v Hotelu Praha. Bulvární deník Aha načapal Tomáše Rosického, Jana Poláka, Tomáše Ujfalušiho, Martina Jiránka a  Marka Čecha na pokoji údajně dokonce ve společnosti prostitutek a skandál byl na světě. Brankář Petr Čech pak sice přiznal kolektivní vinu s tím, že na pokoji byli všichni reprezentanti a rozhodně bez dámské účasti, za což dostal tým směšnou pokutu ve výši milionu korun, důvěra v hráče i trenéra ale byla ta tam.

6. krok: Česká republika - Kypr 1:0

Branka: 20. Kováč

Po odchozeném zápasu s Němci a hotelovém skandálu si mohli Češi spravit reputaci proti Kypru, jenomže v Liberci předvědli další blamáž. Od 20. minuty sice vedli díky Kováčově hlavičce po Rosického rohu 1:0, to ale bylo vše. Nekoukatelný fotbal bez nápadu a zájmu diváci odměnili pískotem a trenér odnesl tvrdou kritikou.

7. krok: Wales - Česká republika 0:0

Nepovedené jaro Češi zakončili dalším pofiderním výkonem. Ve Walesu hráli po většinu utkání druhé housle a nakonec mohli být rádi za remízu 0:0. Karel Brückner si sice pochvaloval defenzivu, jenomže dost toho pochytal opět perfektní Petr Čech. Jediným kladem tak byl snad jen výkon Marka Kuliče, který ale své tři šance v závěru utkání spálil.

8. krok: San Marino - Česká republika 0:3

Branky: 33. Rosický, 75. Jankulovski, 90. + 3 Koller

Ani první podzimní utkání nepřineslo výrazné zlepšení jarního tápání. Povinnou výhru si Češi zajistili až proti oslabenému soupeři, který hrál po vyloučení Della Valleho o deseti. Navíc měli Češi velké problémy s bráněním útočníka Selvy, který si několikrát pořádně pohrál s nejistým Kováčem. Snad jediným pozitivem tak byl 50. reprezentační gól Jana Kollera v nastaveném čase, který jistil utrápenou vrýhu.

9. krok: Česká republika - Irsko 1:0

Branka: 15. Jankulovski

Klíčové utkání kvalifikace Češi zvládli. Pokud by prohráli, jejich šance na postup by klesly na minimum, jistotu jim nedávala ani remíza. Naštěstí v pravou chvíli zavelel Marek Jankulovski. Nádherným gólem rozhodl a poslal naděje sebevědomých Irů na postup do říše snů. Přesto se Češi nakonec báli o výsledek, paradoxně v době, kdy už nehrál vyloučený Hunt. Nejprve udělal snad jedinou chybu v celé kvalifikaci Petr Čech, když neudržel střelu Reida a z brankové čáry míč vykopával Rozehnal, stejně ale na druhé straně pomohl svému brankáři Kelly a o něco později zchránila Iry po  Vlčkově střele tyč. Gólem ale neskončily ani dvě šance Irů v nastaveném čase.

10. krok: Německo - Česká republika 0:3

Branky: 2. Sionko, 23. Matějovský, 63. Plašil.

Mistrovský kousek výběru Karla Brücknera. I bez kapitána Tomáše Rosického, Marka Jankulovského či Milana Baroše Češi převálcovali  Němce, kteří již měli postup v kapse. Překvapení zahájil v mnichovské Allianz Aréně už ve 2. minutě Libor Sionko, jemuž míč nezištně sklepl Jan Koller, další ránu přidal po sebevědomém sólu Marek Matějovský. Němci své šance spálili a přišel trest. Třetí střela na branku domácích znamenala třetí gól. Po parádní zasekávačce bekům jej vstřelil Jaroslav Plašil.

11. krok: Česká republika - Slovensko 3:1

Branky: 13. Grygera, 76. Kulič, 83. Rosický - 79. Kadlec vlastní.

V euforii po výhře nad Němci si český tým smlsl na svém někdejším federálním partnerovi. Slováci sice začali dobře, ale naivně a ve 13. minutě je za to potrestal Zdeněk Grygera. Od té doby už byli na hřišti pány Češi. Tvořili, kombinovali a dávali góly, i když ke druhému si Marek Kulič zřejmě pomohl drobným faulem na obránce Marka Čecha, který v pádu srazil svého gólmana Kamila Čontofalského, jemuž vypadl míč z ruky. Za soupeře ale musel dát vlastní gól debutant Michal Kadlec a výhru jistil parádní střelou Tomáš Rosický.

12. krok: Kypr - Česká republika 0:2

Branky: 11. Pudil, 74. Koller

Cíl byl jasný, vyhrát zápas a tím i skupinu. I bez několika opor to Češi zvládli. V brance si úspěšný debut odbyl Daniel Zítka, premiérovým gólem rozhodl utkání Daniel Pudil, jehož chytré obstřelení gólmana šajtlí nemělo chybu. A když ve druhém poločase hlavou trknul míč do sítě Jan Koller, který tak načal druhou padesátku reprezentačních  tref, bylo rozhodnuto.

   

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události