Nepozorný vstup do druhé půle stál Boleslav body

I s hvězdným brazilským záložníkem Rivaldem v základní sestavě se na stadionu v Mladé Boleslavi v rámci dalšího kola Poháru UEFA představili fotbalisté AEK Atény. Boj o postup do jarní fáze soutěže měl náboj, domácím se ale nedařilo. Jediný gól Řeků rozhodl o tom, že si na jaře pohár zřejmě nezahrají.

Opatrný začátek šance nepřinesl

Domácí šli do svého třetího zápasu v Poháru UEFA s jasným cílem: vyhrát a zajistit si tak postup do jarní fáze soutěže. Jenomže stejný cíl měli i hosté, těm by totiž porážka definiti vně zavřela postupové dveře. I proto možná nebyl v první půli k vidění nijak oslnivý fotbal.  Trenér Zdeněk Ščasný vsadil na osvědčenou sestavu se třemi útočníky, překvapení se ale nekonalo ani na straně soupeře. Trenér Lorenzo Serra postavil to nejlepší, co měl k dispozici, včetně českého kata z Eura 2004 obránce Dellase a brazilského záložníka Rivalda, držitele Zlatého míče z roku 1999.

Utkání začaly oba týmy opatrně a tak se hrálo spíše ve středu hřiště. Hostí hrozili jen z trestných kopů Rivalda, domácí pro změnu na brankáře Moretta raději nestříleli vůbec. To ale neznamená, že by se Pižanowski potil. To ani náhodou. Za celou první půli zasahoval jen dvakrát. Poprvé ho vystrašil sám Rivaldo, jehož jedovka po zemi zpoza vápna klouzala po mokrém trávníku velmi nebezpečně. Domácí brankář šel ale k zemi včas a nadvakrát míč zpacifikoval.

Na jedovku Rivalda odpověděl Matějovský

Podruhé Pižanowski zasahoval ve 26. minutě po střele Blanca, jemuž poslal míč s opačnou falší Bonfim. Gólman domácích ale vše jistil výskokem, při kterém padající míč vyboxoval nad sebe. To ale bylo ze strany lídra řecké ligy vše. Navíc se konečně trochu osmělili i domácí a ve 38. minutě konečně donutili k zásahu i Morettiho. Dalekonosnou střelu ne nepodobnou té Rivaldově vyslal na řeckou branku Matějovský a gólman musel skokem pro míč. A to bylo pro první poločas vše. Dohrávalo se opět v poklidu, když už se hosté postupným útokem propracovali až k hranici pokutového území domácích, jejich střelu zblokovali boleslavští obránci.

Šok hned z rozehrávky
Jestliže domácí první poločas po obranné stránce zvládli takřka bez chyby, úvod toho druhého si za rámeček nedají. Jakoby ještě sledovali střídajícího Manducu, jak vbíhá do hřiště a zapomnwěli na to, že hosté mají k dispozici rozehrávku. A tu sehráli parádně. Lymperopoulos poslal míč do rozhozené obrany Tamandovi a ten už věděl, kam s ním - 0:1. "Přitom jsme věděli, jak hrají, co si máme hlídat. Byla to prostě taktická chyba," zlobil se trenér Mladé Boleslavi Zdeněk Ščasný.
To ale nebylo všechno, téměř vzápětí se opět na domácí branku řítil Manduca, Pižanowski ale tentokrát parádně zasáhl a vytáhl jeho střelu nad branku. Zaskočení domácí najednou nevěděli, co hrát. Chybovali a Voříšek musel před vlastní brankou hodně složitě odkopávat, aby se míč nedostal k volnému Manducovi. V 55. minutě ale stejně bylo před domácí brankou znovu žhavo. Rivaldo zakroutil svůj trestný kop přesně k tyči, Pižanowski se ale blýskl ještě lepším zákrokem a v pozici letícího geparda míč vytáhl na roh.

Vyrovnání odmítl Táborský
Trochu nebezpečí před Moretta přineslo až střídání. Nevýrazného Řezníčka nahradil Táborský a v 60. mintuě mohl vyrovnat. Poté, co míč z levé strany zatáhl až k brankové čáře Mendy a odcentroval do vápna ale Táborský v dobré pozici těsně minul branku. Domácí zařadili třetí rychlost ,ale málem zapomněli na zadní vrátka. Za Pižanowského tak v 75. minutě zasahoval Procházka, který vykopl míč z prázdné brány.
A pak už se potil Moretto. V 80. minutě se nejprve domácí dožadovali penalty poté, co míč spadl na ruku Tamandovi, hra ale pokračovala a gólman AEK měl plné ruce práce, aby následnou střelu vytáhl na roh.
Tlak Boleslavi vrcholil. V 85. minutě po závaru před brankou trefil Holub tyč a téměř vzápětí po stahovačce přes dva beky servíroval gólovku Táborskému. Jenomže Moretto se vytáhl a míč vytlačil nad břevno. Domácí dřeli, útočili, ale marně. Když už Mendy v nastaveném čase vybojoval míč pro Matějovského, který ještě nabíjel Rajnochovi, ten z dálky trefil po zemi jen Moretta.

Serra byl spokojený

Tři body samozřejmě zahřály u srdce kouče AEK Lorenza Serru. „Jsem spokojený. Hráli jsme docela dobře, v prvním poločase jsme dobře bránili a nedovolili soupeři šance. Navíc jsme hned na začátku druhého poločasu dali gól a vedli. Snad jen posledních dvacet minut bylo z naší strany slabších, domácí tlačili, ale gól nám nedali," zářil kouč AEK.

To Zdeněk Ščasný radost neměl. "Zápas jsme neměli prohrát, nebyli jsme hroší, dokonce jsme AEK přehrávali, i když to tak hvílemi možná nevypadalo. Ale do druhé půle jsme nastoupili bez koncentrace a to rozhodlo," litoval Ščasný.  Podle něj měla skončit gólem alespoň jedna z příležitostí domácích na konci utkání. "V závěru jsme měli velké šance a kdybychom je využili, byli bychom spokojeni. Hráči se vydali ze všech sil, i když sedmdesát minut to byla spíš taktická bitva," doplnil Ščasný.

Podle něj možná týmu v závěru chyběly i síly. "Hráli jme třetí těžký zápas v šesti dnech a nemáme tolik hráčů na střídání, abychom je mohli protočit," litoval Ščasný. Mladá Boleslav byla podle něj AEK více než vyrovnaným soupeřem. "Proti Villarrealu jsme hráli zakřiknutě, dnes ne, až na ten gól jsme jim nic nedovolili."

FK Mladá Boleslav - AEK Atény 0:1 (0:0)

Branka: 46. Tamanda.
Rozhodčí: Verbist - Vromans, Gerard.
ŽK: Kysela, Řezníček, Matějovský - Arruabarrena, Regufe, Tozser
Diváci: 4670

Mladá Boleslav: Pižanowski - Voříšek, Procházka, Kopic, Hrdlička - Rajnoch, Matějovský, Kysela (63. Vaněček) - Sedláček (76. Holub), Mendy, Řezníček (53. Táborský). Trenér: Zdeněk Ščasný

Atény: Moretto - Silva, Regufe, Dellas, Arruabarrena, Tozser, Rivaldo (89. Papasthapoulos) - Tamanda - Blanco (46. Manduca), Lymperopoulos. Trenér: Lorenzo Serra

Nova.cz

Zlatá Evropská liga: Obě české reprezentace úvod zvládly

Odstartovala skupinová fáze volejbalové Zlaté Evropské ligy. České volejbalistky si na úvod skupiny B poradily s Chorvatkami hladce 3:0 na sety. Mužská reprezentace se s Estonci natrápila o něco víc a rozhodlo se až ve čtvrtém setu. Nakonec si ve skupině C připsala první vítězství 3:1 na sety.

Házená: Plzeň doma zachránila finálovou sérii

Házenkáři Plzně doma zachránili šance na letošní titul mistra ligy. Ve čtvrtém zápase finálové série play-off na domácí půdě v těsném utkání porazili Karvinou 26:25, a tím odvrátili mečbol hostů. Vyrovnaná série 2–2 se rozhodne v Karviné.