Sport

O Sportovce roku se utkají šampioni, obhajuje Neumannová

Soubojem mistrů světa bude letošní ročník Sportovce roku. Do finálové desítky 48. ročníku prestižní ankety se totiž dostalo hned pět sportovců honosících se tímto titulem. Nominaci dnes zveřejnil organizátor ankety Klub sportovních novinářů, jehož členové rozhodnou i o konečném pořadí, jež bude vyhlášeno 12. ledna 2008 v hotelu Hilton Prague.

Přehlídka šampionů
Rok 2007 byl pro český sport výjimečný, tolik mistrů světa totiž historie naší země nepamatuje. Navíc se čeští sportovci začínají prosazovat i v disciplínách, které byly ještě nedávno považovány za doménu jiných zemí. Jenomže sjezdařka Šárka Záhorbská a především rychlobruslařka Martina Sáblíková dokazují, že i v takových sportech mohou být Češi na světové špici. V nominaci nechybějí ani vítěz Ligy mistrů fotbalista Marek Jankulovski a nejlepší fotbalový brankář světa Petr Čech.
V kategorii kolektivů pak pronikli do elitní trojky jen fotbalisté. Vedle dvou fotbalových reprezentací i Slavia Praha, která se poprvé probojovala do Ligy mistrů. „V prvním kole hlasovalo celkem 160 novinářů, vybírala se elitní desítka, jež postupuje do druhého kola hlasování, ve kterém se rozhodně o pořadí. Objevilo se celkem 58 jednotlivců. Jediný bod získali například bratři Drymlové, vítězové mistrovství Evropy na ploché dráze nebo kolektiv korfbalistů," prozradil předseda pořádajícího Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis.

Pořadí nebylo vyrovnané
Podle Pavlise dělily jedenáctého Tomáše Rosického od elitní desítky pouhé dva body. „Ale jinak pořadí v elitní desítce nebylo až tak vyrovnané," prozradil Pavlis. V nominaci je i šest loňských finalistů včetně obhájkyně Kateřiny Neumannové. „Jisté je, že ny vyhlašování nebude Jarda Jágr, s ostatními sportovci jednáme," řekl Jana Obrmajerová z pořádající agentury BPA.

Jen částečně očekávaná je finálová trojice v kategorii kolektivů. Nominace stříbrné fotbalové dvacítky se dala očekávat, stejně jako účast výběru Karla Brücknera za postup na Euro. Překvapením je ale nominace fotbalové Slavie Praha, která si body vysloužila především postupem do Ligy mistrů. Naopak do elitní deístky se kvli podzimním výkonům vůbec nedostali fotbalisté Sparty, kteří na jaře získali jak mistrovský titul, tak Pohár ĆMFS.
Vyhlašovat se budou i tři nejlepší junioři a sportovní legenda.

Nominace na Sportovce roku 2007

Jednotlivci

Kateřina Baďurová (atletika, skok o tyči)
Petr Čech (fotbal, Chelsea FC)
Jaromír Jágr (hokejista, New York Rangers)
Marek Jankulovski (fotbal, AC Milán)
Kateřina Neumannová (běh na lyžích)
Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Roman Šebrle (atletika, desetiboj)
Michal Šlesingr (biatlon)
Barbora Špotáková (atletika, oštěp)
Šárka Záhrobská (sjezdové lyžování)

Další pořadí: 11. Tomáš Rosický (fotbal) 233 body, 12. Lukáš Pešek (silniční motockyly) 214, 13. Ondřej Synek (veslování) 163, 14. Tomáš Kraus (skikros) 114, 15. Tomáš Verner (krasobruslení) 106, 16. Tomáš Berdych (tenis) 89, 17. Nicole Vaidišová (tenis) a Libor Uher (horolezectví) 82, 19. Alois Kaňkovský (dráhová cyklistika) 69, 20. Dominik Hašek (hokej) 44

Kolektivy

Fotbalisté ČR do 20 let
Fotbalisté ČR
Fotbalisté Slavie Praha

Další pořadí: 4. Daviscupový tým ČR (88 bodů), Osmiveslice ČR (34), 6. Hokejisté HC Sparta (26), 7. Čtyřka bez kormidelníka (17), 8. In-line hokejisté ČR (16), 9. Basketbalistky ČR (15), 10. Družstvo moderních pětibojařů ČR (14)

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události