Hokej

Holík: Hráči nemají takový charakter, chtějí jen peníze

Největší úspěchy české hokejové dvacítky jsou spojeny se jménem trenéra Jaroslava Holíka. Ten v letech 2000 a 2001 dokázal to, co nezvládla například ani generace Roberta Reichela s Jaromírem Jágrem - vyhrát zlaté medaile. Už 26. prosince v Pardubicích a Liberci startuje další mistrovství světa této kategorie a Holík říká: "Semifinále bude úspěch."

Hrát doma? To není vždycky výhoda

Tým trenéra Miloslava Hořavy čeká přetěžký úkol, uspět na domácím ledě (více o šampionátu zde). O tom ví ale Holík své. "Je to výhoda, ale jen když máte  opravdu dobré mužstvo. Když totiž hrajete doma, čeká se od vás úspěch i s průměrným týmem a to není příliš reálné. Už jen kvůli tlaku okolí," tvrdí bývalý trenér známý tím, že si obvykle nebere servítky. "A tenhle tým jen průměrný je. Bez hráčů, jako jsou Tlustý nebo Řepík nebude nijak výjimečný," myslí si Holík.

Ostatně ten pocit dobře zná. "Když jsme vyhráli dvě zlaté, měli jsme skvělé hráče. Podívejte, kde dnes jsou Duba, Erat, Vašíček nebo Klesla. Spousta z nich patří k výborným hráčům v NHL. Jenomže tak silný ročník není pokaždé," tvrdí.

A právě po odchodu hvězd musel Holík skládat mužstvo pro domácí šampionát v Pardubicích a Hradci Králové, kde ale vyhořel. Po dvou zlatých tým obsadil až sedmé místo. "Nalomil nás už první zápas, prohra s Američany nám moc nepřidala. A tihle kluci letos začínají s Kanadou. Budou to mít opravdu těžké," myslí si kouč.

Úspěch? Semifinále

Holík juniorskou reprezentaci sleduje pozorně a na to, co by pro ni byl úspěch, má jasný názor. "Semifinále by bylo skvělé. Na víc podle mě nemá. Ne, že by byl tým tak špatný, ale Kanada, Rusové, ale i Švédsko nám utíkají. Jsou mnohem dál," všímá si Holík, jemuž v nominaci vůbec nechybí Vladimír Růžička junior. "Myslím, že z něj kvůli jménu dělají novináři kdo ví co, ale když hrál loni za osmnáctky, taky jim nepomohl, dokonce se sestoupilo. Tak nevím, proč by měl být ve dvacítkách oporou," tvrdí.

A kdo tedy bude podle Holíka favoritem? "Jednoznačně Kanada a Rusko. Kanaďané obhajují tři tituly, ale hraje se v Evropě a navíc jim NHL nepustila tři největší hvězdy.  Rusko má silný tým každý rok," všímá si Holík. Velký pokrok podle něj udělaly i severské týmy. Finové a Švédové za posledních pár let hodně stoupli, po špatném období jsou silní."

Na zápasy pojede

Šampionát v domácím prostředí si prý Holík nenechá ujít. "Jasně že se na něj chystám. Chci vidět, jak na tom týmy jsou. Jestli jsme ještě konkurenceschopní, nebo nám soupeři utíkají," hlásí trenér dvojnásobných juniorských mistrů světa. Tehdejší úspěch stále bere jako něco výjimečného. "Nevěřím, že se to v nejbližší době podaří zopakovat. Hráči jako byli Erat nebo Klesla tu prostě teď nejsou," říká trenér.

Právě na hokejisty, kteří  pod jeho vedením dokráčeli pro dva tituly, prý vzpomíná nejraději. "Byli to kluci, kteří měli charakter a chuť po vítězství. Dnes mi přijde, že je zajímají jen peníze a to, jestli půjdou hrát do nějaké juniorky v zámoří," kritizuje přístup hráčů Holík.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události