Sport

Bauerův recept na triumf? Grog večer před závodem

Bauerův recept na triumf? Grog večer před závodem

V dobré náladě a s křišťálovým jehlanem coby cenou pro vítěze Tour de Ski se vrátil z Itálie domů běžec na lyžích Lukáš Bauer. Za posledních deset dnů absolvoval osm závodů Tour a v nich světu ukázal záda. Ač Světová lyžařská federace zvolila jiné počty, morálně se stal Bauer vítězem pěti z osmi závodů, šestý více než polovinu vedl. Zaostal pouze ve sprintech, které ale nejsou jeho oblíbenou disciplínou. I tak ale druhý nejlepší Němec Sommerfeldt ztratil v součtu časů na českého šampiona téměř tři minuty.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Náročný závod ho o úsměv nepřipravil 

"Mám to vybalovat? Já bych ani nemusel, ale vy to asi budete chtít vidět, že?" žertoval Bauer ještě před startem tiskové konference s přítomnými fotografy, když z krabice vyndával cennou trofej. A je dost možné, že nebude pro tento rok poslední. Lyžař totiž vede s třísetbodovým náskokem Světový pohár běžců a jen velká náhoda nebo smůla by ho mohla připravit o celkové prvenství. Stal by se tak vůbec prvním českým běžcem na lyžích, který by Světový pohár vyhrál. Něco podobného se totiž nepodařilo ani Kateřině Neumannové.

"Největší motivací pro mě bylo uspět na Tour de Ski, teď chci uspět na závodech v Liberci. Na celkové hodnocení Světového poháru se raději zatím snažím nekoukat. Možná po Liberci bych mohl začít přemýšlet o tom, zda jsem nějakého předního umístění schopen dosáhnout," brzdí ale optimismus Bauer.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Dorazil až ráno

Lukáš Bauer si od vyčerpávajícího  výšlapu na sjezdvoku Alpe Cermis (více zde) v závěru poslední etapy Tour příliš neodpočinul. "Domů jsme dorazili  ráno okolo půl šesté. Návrat z Itálie byl kvůli špatné cestě dlouhý a navíc se protáhlo oficiální vyhlášení Tour de Ski," řekl Bauer. Navíc ještě v neděli večer absolvoval exhibiční sprint ve Val Gardeně.  "Před Tour de Ski jsem slíbil italským organizátorům účast na prestižním sprinterském exibičním závodě na 2x260 metrů. Kromě kompletního italského týmu tam byl například Hjelmeset, Dementěv a další závodníci ze špičky," řekl. Nakonec ale ani zde nepřekročil svůj sprinterský stín. "Těsně jsem nepostoupil z první rozjížďky," dodal diplomaticky.

Oslavy? Zatím moc ne

První radost si prý užil už před cílem poslední etapy, další fáze oslav ale teprve přijde. "Už cestou do cíle poslední etapy mi došlo, co se mi podařilo, ale hned potom se rozjel takový kolotoč, že nebyl na nic čas. Až cestou domů jsem začal odpočívat. Ještě toho je ale přede mnou hodně," dodal. Teď si půjdu odpočinout na sjezdovky a pak mě čeká odlet do Kanady.

Každopádně prý Bauer řadí úspěch v Tour de Ski na nejvyšší příčky. "V tuto chvíli řadím vítězství v Tour de Ski hodně vysoko, stříbro z olympiády ale stále stojí o něco výš."  

Únava je velká

Po extrémní zátěži na Tour nyní Lukáš Bauer cítí únavu. "Je to hodně cítit. A ani možná ne jen ze závodů samotných, ale z toho neustálého balení a přesouvání. Naštěstí jsem snad aspoň moc nezhubl, snažil jsem se jídlem doplnit úbytek váhy," řekl Bauer.

Přesto se našlo něco, co ho prý umí nakopnout. "Kromě černé barvy na vlasech, která mi přinesla štěstí už loni na mistrovství světa v Japonsku, je to grog večer před závodem. Jednou jsem náhodou přišel na poradu týmu, kde se grog pil a já druhý den vyhrál. Od té doby to platí vždy. Co kdyby to opravdu pomáhalo...," přiznal. Vlasy si ale také nechal obarvit, i když až na poslední chvíli. "Byl to takový náhlý nápad, vzpomněl jsem si na Japonsko. Mě a Martina Jakše barvila  Helena Erbenová až v Novém Městě," usmál se.

Na sjezdovky jen z kopce

Vrcholem Tour byl výšlap na sjezdovku Alpe Cermis, který Bauer loni na rozdíl od svých soupeřů neabsolvoval, protože celou Tour vynechal. "I tak jsem trochu věděl, do čeho jdu, i když loni jsem se na ten výšlap díval z gauče u televize a jedl sladkosti. Ale raději jsem si ho ani nezkoušel vyjet tréninkově a zvolil jsem variantu, kdy jsem nevěděl, do čeho jdu. Sjezdovky jsou podle mě prostě od toho, aby se sjížděly směrem dolů," žertoval Bauer.

Sám si ovšem stanovil před posledním závodem jasnou taktiku. "Chtěl jsem si vyjet co nejlepší čas před dojezdem na úpatí sjezdovky, abych případně měl nějaký náskok, kdyby přišla krize. No a pak jsem se musel držet, abych se nenechal vybláznit diváky a jel svým tempem. Byl to hrozný stoupák, ale měl jsem náskok, tak jsem ani raději nejel úplně na krev," prohlásil.

I když ho prý konkurence už před pátým závodem pasovala na vítěze, on sám si tak jistý nebyl.  "Začal jsem věřit, že o to nepřijdu, až v polovině sjezdovky Alpe Cermis. V závěru už jsem si to užíval tak, jak to jen na sjezdovce v protisměru jde. Původně jsem dokonce chtěl útočit na nejlepší čas dne, ale když jsem viděl lidi s českými vlajkami kolem trati v cílové rovince, vykašlala jsem se na to a užíval si s nimi," přiznal. 

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Negativa? Změna pravidel

Tour při tom málem přišla o svého lídra už po své polovině. A to jen kvůli tomu, že FIS náhle změnila pravidla o tom, kdo je vlastně vítězem jednotlivých stíhacích závodů. Logika věci praví, že by to měl být ten, kdo jako první protne cílovou pásku, FIS ale po třetím bauerově triumfu rozhodla, že vyhodnotí toho, kdo ve stíhacích závodech dosáhl absolutně nejrychlejšího času.  Bauer tak rázem přišel o dvě prvenství, prémie i body do Světového poháru.

"Když jsem se dozvěděl, že z mých tří výher je jedna, šel jsem si sbalit. A kdybych ale měl v Novém Městě svoje auto, asi bych trenérovi rovnou zavolal, že už jsem na cestě domů. Byl jsem z toho hodně naštvaný," pěnila Bauerovi krev ještě dlouho po Tour. Po dohodě s koučem Miroslavem Petráskem se ale rozhodl zůstat. "Debata totiž začala tím, že jsem šel za trenérem, aby mě odvezl domů. Nakonec jsme se ale dohodli, že bych to tím jednak usnadnil FIS, jednak bych poškodil sebe, ale hlavně celý servisní tým," vracel se ke krizové situaci Bauer. Nakonec mělo ale rozhodnutí spíše opačný výsledek. "Nakonec mě to vlastně nakoplo. A když jsem pak odstartoval do dalšího závodu, cítil jsem, že mám křídla a že musím vyhrát. V cíli jsem věděl, že jsem jim to vrátil."

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Druhým problémem bylo podezření z dopingu. "Rodina, tým a servismeni ví, jak to je, do toho bych nikdy nešel. Ale je pravda, že mě tam začali mnohem více testovat na doping. Možná i proto, že v tomto směru byli hodně aktivní norští novináři, kteří stále koumali, proč najednou jezdím úplně jinak. Potěšilo mě, když se mi před posledním závodem přišli omluvit norští závodníci a servismani za to, co se u nich o mě píše," dodal Bauer.

O dopingu ostatnš hovořila i část německé výpravy, které se rovněž nezdálo, že český závidník dominoval tak jednoznačně. "Já se ale prostě cítím ve formě. Už se nebojím nikoho z ostatních špičkových závodníků, vím, že mám na to porazit kohokoliv z nich," těší novou českou lyžařskou hvězdu.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události