Sport

Fed Cup: Dramatickou bitvu zvládly Češky

Až třetí set čtyřhry rozhodoval o vítězkách fedcupové bitvy mezi Českou republikou a Slovenskem. Po dvouhrách byl totiž je stav nerozhodný. Domácí jednička Nicol Vaidišová sice vybojovala pro český tým druhý bod v duelu s Dominikou Cibulkovou, Petra Cetkovská ale proti Rybárikové neuspěla. Ve čtyřhře Slovenky zvrátily nepříznivý vývoj, klíčovou sadu ale rozhodly zkušenosti Nicol Vaidišové a Květy Peschkeové.

Vaidišová pokračovala v trápení

Jako první na kurt brněnského výstaviště nastoupily k nedělním dvouhrám obě jedničky. Jasnou favoritkou byla proti Slovence Dominice Cibulkové Nicol Vaidišová, jenomže ta jakoby si i do druhého dne přenesla sobotní nervozitu (více zde). Leč zatímco na Magdalénu Rybárikovou stačila Vaidišová i přes množství chyb, Cibulková trestala. Hned první servis musela česká jednička zachraňovat ze stavu 15:40 a o druhý už přišla. Vzápětí sice vzala podání Cibulkové, jenomže ta si hned vrátila bod zpět a další drama už nepřipustila. Vaidišová kupila chybu na chybu, snadné míče posílala do sítě a nedařil se jí ani servis. Až na čtyři esa téměř nedala první podání a tak si Slovenka poměrně rychle připsala vítězství 6:3.

Druhý set už zahájila Vaidišová lépe. Po dlouhém tahání sebrala Cibulkové servis  a vzápětí ho potvrdila bodem na 2:0. Cibulková ovšem zabrala a výsledkem byl brejk na 3:3. Vaidišová zkazila míč za stavu 30:30 a už se nedokázala vzpamatovat, čímž vrátila soupeřku do hry. Naštěstí Češka zabojovala a hned vzápětí sebrala podání pro změnu soupeřce, když dvakrát smazala její výhodu. Brejk navíc potvrdila při vlastním servisu a přiblížila se výhře ve druhé sadě, kterou potvrdila dalším brejkem, navíc bez ztráty míče.

Rozhodoval třetí set

Rozhodující sadu zahájila Vadišová stejně, jak ukončila první, tedy ve velkém stylu. Přestala chybovat, prolomila podání soupeřky a rychle se dostala do vedení 3:0. To ale nebylo všechno. Cibulková jakoby ztratila poslední zbytek sil i vůle. Vaidišová zcela opanovala kurt a za stavu 5:0 útočila při podání soupeřky na kanára. Toho se sice nedočkala, ale sadu i zápas ukončila esem a získala pro Češky druhý bod. "Niki se ve druhé sadě hodně zlepšila, naopak já jsem přestala servírovat. Nikol poznala, že se mi přestalo dařit a začala si mnohem víc věřit," shrnula zápas Dominika Cibulková.

To Vaidišová se na sebe znovu zlobila. "Začala jsem blbě, snažila jsem se to hodně uspěchat a dělala hodně chyb," přiznala česká jednička. "Po konzultaci s nehrajícím kapitánem jsem se zlepšila, už se mi hrálo líp. Hlavně, že jsem udělala pro tým dva body," těšilo Vaidišovou.

Cetkovská třetí bod nepřidala

K poslední dvouhře se postavily obě týmové dvojky. A lépe začala Petra Cetkovská, která hned sebrala Magdaléně Rybárikové servis. Jenomže Slovenska si jej vzala stejně rychle zpět a tak bylo vyrovnáno. Obě hráčky sice na žebříčku WTA dělí sto míst, na kurtu to ale nebylo znát. Navrch totiž začala získávat Rybáriková, která za stavu 3:2 sebrala Cetkovské servis a dostala se do dvoubodového vedení. Málem o něj ale přišla, to by ale musela Cetkovská proměnit alespoň jeden ze tří brejbalů. Nestalo se, naopak Slovenka servis uhájila a přiblížila se k výhře v první sadě. Drama prvního setu tím ale neskončilo. Další dvě hry totiž patřily Cetkovské, do třetice to už ale nevyšlo. Češku znovu zradilo vlastní podání a Rybáriková se radovala z výhry v první sadě.

A ani úvod druhé sedy nedával českému týmu mnoho šancí. Rybáriková prolomila hned první servis své soupeřky a i když měla Cetkovská za stavu 0:2 dva brejkbaly, třetí bod stejně znovu ukořistila Slovenka. Česká hráčka sice snížila a dokonce útočila na brejk do stavu 2:3, jenomže Rybáriková servis nakonec uhájila i přesto, že už jí začaly docházet síly. Naděje svitla Cetkovské v sedmé hře, kdy proměnila třetí brejk a šla podávat na vyrování, jenomže vzápětí dvěma zbytečnými chybami vrátila soupeřku sama do hry. Rybáriková tak podávala za stavu 5:3 na vítězství v zápase, ale snadné to neměla. Musela odvrátit dva brejky, než se prokousala k mečbolu, ten ale proměnila hned napoprvé.

"Petra byla přece jen jiná soupeřka, než Nicol v sobotu. Snažila jsem se toho využít, ale byl to psychicky hodně těžký zápas," řekl vítězka Rybáriková. Naopak Cetkovská byla smutná. "Měla jsem oproti Magdě výhodu, ona musela vyhrát. Měla jsem spoustu příležitostí zápas otočit, ale nedokázal jsem je využít. Mrzí mě to," řekla. "Přitom tyhle soutěže miluju. Hraju za tým, za Českou republiku, o to víc mě mrzí, že se to nepovedlo," dodala se slzami v očích.

Čtyřhra jako na houpačce

Do rozhodující čtyřhry postavil český nehrající kapitán vedle ostřílené Květy Peschkeové Nicol Vaidišovou a dobře udělal. Češky byly od prvního servisu jasně lepší a dvojici Janette Husárová - Dominika Cibulková dávaly školení v deblu. Slovenky se chytily poze jednou, když prolomily servis Květy Peschkeové. Jenomže to bylo z jejich strany vše. Zkušená Peschkeová jasně převyšovala Husárovou, navíc vše jistila parádním servisem Vaidišová. Po třiadvaceti minutách Češky ukončily první set výhrou 6:1 a dobře vykročily ke klíčovému třetímu bodu pro svůj tým.

To druhý set už ze strany českých hráček nebyl tak povedený. Nejprve prohrála svůj servis Peschkeová a v páté hře ji napodobila i Vaidišová. Slovenky byly na koni a když vše korunovaly povedeným servisem Cibulkové, rázem vedly 5:2. Navíc podruhé prolomily servis Peschkeové a rychle srovnaly na 1:1.

Poslední sada přinesla štěstí Češkám

O všem tak musela rozhodnout až poslední sada celého dvoudenního klání. A na obou dvojicích bylo vidět, že nechtějí chybovat. Jako první prolomily Češky podání Husárové a útočily na vedení 3:1, jenomže Slovenky si vzápětí vzaly servis Peschkeové a bylo vyrovnáno. Navíc za stavu 2:3 odvracely Češky při podání Vaidišové čtyři brejkbaly soupeřek, aby si zachovaly naději na úspěch.

A v sedmé hře přišla šance českých hráček. Na třetí pokus se jim podařil brejk při podání Husárové a vzápětí Peschkeová podávala na dvoubodový odskok. Jenomže Peschkeovou v klíčovém okamžiku znovu zklamal servis a místo náskoku to bylo 4:4, ovšem na druhé straně stejně dopadla Cibulková a Vaidišová podávala na vítězství. A servírovala dobře. Esem na Cibulkovou posunula stav na 40:15 a vzápětí získala i klíčový míč. Češky vyhrály 3:2 a zahrají si baráž o postup do elitní skupiny.

"Tak těžký zápas jsem asi nehrála, byly to strašné nervy. Ale jsem šťastná, že se to povedlo, zvlášť, když jsem hrála dvě třísetové bitvy během dne," zářila spokojeností Vaidišová.

A radost měla i její deblová partnerka. "Byl to úžasný zápas, zvlášť s takovým publikem v zádech. O to víc mě těší, že jsme to s Nicol zvládly. A kdo ví, jestli to není start do nějaké další společné deblové budoucnosti," prohodila Peschkeová. 

Česká republika - Slovensko 3:2

Vaidišová - Cibulková 3:6, 6:3, 6:1, Cetkovská - Rybáriková 4:6, 3:6, Peschkeová, Vaidišová - Husárová, Cibulková 6:1, 2:6, 6:4.

Výsledky čtvrtfinálových zápasů

Čína - Francie 3:2
Li Na - Razzano 6:4, 2:6, 4:6, Jen C' - Dechy 3:6, 2:6, Jen C', Čeng Ťie - Dechy, Razzano (Fr.) 7:5, 7:6 (7:5).

Izrael - Rusko 1:4
Peer - Šarapova 1:6, 1:6, Obziler - Čakvetadze 4:6, 2:6, Obziler, Peer - Safina, Vesnina 0:6, 6:1, 4:6.

Itálie - Španělsko 2:3
Schiavone - Medino-Garrigues 4:6, 1:6, Errani - Domínguez 5:7, 6:4, 6:0, Garbin, Errani - Llagostera, C. Suárez 6:4, 6:3.

USA - Německo 1:1 po prvním dnu
Harkleroad - Malek 6:1, 6:3.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události