Hokej

V kauze Rebel padly tresty, tři sudí mají po sezoně

V kauze Rebel padly tresty, tři sudí mají po sezoně
Zdroj: TV Nova

Alespoň mírné zadostiučinění mohou cítit prvoligoví hokejisté havlíčkobrodského Rebelu. Ve čtvrtfinále play off sice podlehli Mladé Boleslavi 0:4 na zápasy, jejich stížnost na výkon sudích ve druhém utkání na ledě Středočechů se ale dočkala vyřízení. Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) uznala část prostestů hostů za oprávněnou a chybující arbitry potrestala.

Tři sudí si už letos nezapískají 

"Komise rozhodčích ČSLH bohužel musela konstatovat, že stížnost je oprávněná," uvedl šéf komise Pavel Halas. I proto padaly tresty. Nejhůře dopadl hlavní rozhodčí Štěpán Souček a oba čároví Martin Kreuzer a David Polonyi. "Šlo o chyby v řízení, čárovým rozhodčím a hlavnímu Součkovi je  pozastavena delegace do konce sezony. Rozhodčí Šindler byl potrestán srážkou pohyblivé složky mzdy," prozradil verdikt komise její šéf Pavel Halas.

Více o stížnosti a video utkání ZDE.

Sudím byla vytčena dvě zásadní pochybení. To první dvě minuty před koncem, kdy hráli hosté z Havlíčkova Brodu oslabení a Mladá Boleslav power play. Hosté ve čtyřech vyhodili puk za branku soupeře, kde se jej zmocnili, rozhodčí ale odpískali zakázané uvolnění a znemožnili tak Rebelům dokončit akci, která mohla skončit i gólem do prázdné brány. "Byla to jednoznačná chyba čárových rozhodčích. Do konce sezony nebude tato čárová dvojice nominována na žádná utkání play - off, jednalo se o hrubou chybu," připustil Halas. Druhé chyby se podle něj sudí dopustili na začátku prodloužení, kdy nejprve zahájili hru v počtu hrářů 5:5, poté ale snížili počet na 4:4. Ve čtyřech se totiž hraje podle mezinárodních pravidel a v extralize, pro 1. ligu ale toto pravidlo neplatí. "Byla to chyba profesionálního rozhodčího bude řešena podle pracovněprávních předpisů, snížením pohyblivé složky mzdy," doplnil Halas.

Trestné střílení prý bylo oprávněné

Komise rozhodčích se naopak neztotožnila s nározem "Rebelů", že proti nim bylo půl minuty před koncem řádné hrací doby odpískáno neoprávněně trestné střílení, z něhož Mladá Boleslav vyrovnala. "Nelze se ztotožnit se stanoviskem, že „videozáznam prokázal...", hlavní rozhodčí byl jednoznačně v dobré pozici, situaci kontroloval a měl lepší pohled než výše uvedený videozáznam," prohlásil Halas na obhajobu sudího Vladimíra Šindlera.

Vynesené tresty překvapily i vedení havlíčkobrodského klubu. "Je zajímavé, že byl zákazem pískání potrestán pan Souček, na kterého jsme si nestěžovali, a naopak pan Šindler, vůči němuž naše výtky směřovaly, píská dál. Jen to potvrzuje to, co jsem říkal, tedy že vlk se nažere a koza zůstane celá. Panu Šindlerovi sebrali nějaké peníze, ale ty se mu vrátí v dalších zápasech zpátky," zlobí se generální manažer HC Rebel Augustin Žák. 

Boleslav zvažuje žalobu na kouče Brodu

Po skončení série se k celému incidentu vvyjádřil i klub z Mladé Boleslavi. Ten se cítí celou kauzou poškozen. "Je pravda, že v některých momentech utkání čároví rozhodčí chybovali. Z celého záznamu utkání je ovšem patrné, že chyby čárových rozhodčích byly na obě strany a nejen v neprospěch HC Rebel," vzkazuje v oficiálním prohlášení ředitel klubu Michal Koliáš, který navíc zvažuje podání žaloby na trenéra Havlíčkova Bordu Petra Nováka. "BK Mladá Boleslav vyslovuje uznání týmu HC Rebel Havlíčkův Brod za vynikající sportovní výkon v celé sérii, ale bohužel zároveň v těchto dnech zvažuje podání žaloby na trenéra HC REBEL pana Petra Nováka za jeho výroky v médiích vůči klubu BK Mladá Boleslav." dodal.  

Nad tím ovšem kroutí hlavou pro změnu v Brodě. "Moc to nechápu. Proti Mladé Boleslavi nic nemáme, ani jsme neměli. Naše stížnost se týkala jen rozhodčích a jejich výkonu, nikoliv klubu soupeře. A jestli trenér Novák něco řekl během série? Ale to je přece v play off normální," myslí si Žák.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události