Sport

Malým bruslařům v Praze radil olympijský vítěz

Malým bruslařům v Praze radil olympijský vítěz

Možná už nikdy nic podobného nezažijí, možná už se s nikým takovým nepotkají. Čtvrteční odpoledne na zimním stadionu USK Praha ve Vršovicích splnilo sen zhruba dvěma desítkám malých krasobruslařů. Na jejich trénink přišel mistr nad mistry, olmypijský vítěz a jeden z nejlepších světových skokanů Jevgenij Pljuščenko.

Děti byly mistrem nadšeny 

"Úžasné. Něco takového už asi nikdy nezažiju," zářila štěstím asi dvanáctiletá Lucka. Před chvílí osobně předala papírovou zlatou korunu trojnásobnému krasobruslařskému mistru světa a olympijskému vítězi Jevgeniji Plujščenkovi. Ten si totiž svou jednodenní návštěvu Prahy zpestřil účastí na tréninku začínajících nadějí. "Vede je tu můj kamarád a někdejší konkurent Saša Vasiljev," usmívá se Pljuščenko a před dětmi vykružuje do ledu první piruety. Poté se ujímá vedení tréninku a ukazuje základní kroky. "Je to  něco nového, ostatně sám bych se časem chtěl trénování věnovat. A zdejší děti jsou moc šikovné," chválí Pluščenko, zatímco se je budoucí závodníci pokouší napodobit.

Některé naděje českého krasobruslení si olympijský vítěz dokonce bere do parády osobně. Jako třeba Davida Herolda, blonďatého klučinu, který před fenomenálním skokanem zkouší ve vzduchu vykroutit dvojnou otočku. Jenomže na konci většinou následuje pád. "Říkal, že moc cukám rukama a jdu do skoků jinak, než bych měl," svěřil se David s radami, které mu ruský krasobruslař udělil.

Než odešel, musel se všem podepsat

Trénink s ruským hostem trvá asi tři čtvrtě hodiny, pak sympatický blonďák z Petrohradu opouští led. Ještě před tím ale musí absolvovat povinné focení se členy oddílu a improvizovanou autogramiádu. "Víte, práce s dětmi je moc důležitá. Je to skvělá prevence kriminiality a boje proti drogám. I proto se tomu chci jednou věnovat. Lepší, když budou děti zápolit na ledě, než když budou dělat věci hraničící s kriminálem," přeladil na vážnější notu krasobruslař, jehož životní osud připomíná pohádku. Sám totiž pochází z velmi chudé rodiny  a jeho cesta na vrchol byla hodně trnitá. Teď je slavným šampionem, přesto, nebo možná proto tak dbá na sociální aspekty svých činů.

V České republice rozhodně nebyl naposledy. Už 17. dubna představí v holešovické Sparta Aréně jsou show Králové na ledě. Bruslit v ní bude i on sám (více zde).

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události