Sport

Afričané poběží o život

Masajové poběží maratonský závod v Londýně. Ne, to není název nějakého filmu. Je to tvrdá realita, která donutila členy z hrdého kmene zúčastnit se tohoto podniku. Poběží doslova o život.


Někomu tato situace možná připomene film Lola běží o život. V tomto případě však nejde o žádnou fikci, protože afričtí masajští bojovníci o život skutečne poběží. Jedná se o projekt charitativní organizace Greenforce, která celou věc zprostředkovala. Cílem je pomoc vesnici Eluai v severní Tanzanii. Tamní lidé trpí nedostatkem vody. Tenk zabíjí jejich dobytek a ohrožuje způsob života chorobami a hladem. Pouze jedna třetina dětí se dožije věku pěti let. Řešením je nalezení zdroje čerstvé vody, která se však nachází v extrémní hloubce pod zemí. Vydolování životadárné tekutiny je proto velmi nákladné a je k tomu zapotřebí v přepočtu 1,9 milionu korun. Masajové doufají, že výtěžek z maratonu náklady pokryje.

Civilizační šok

Při jejich cestě za tímto snem je čeká mnoho nástrah. Překonání vzdálenosti více než 42 kilometrů pro šestici bojovníků nebude problém. Vždyť ve své zemi běží mnohdy celé dny, aby našli vodu a jídlo. Zdrojem energii jim přitom bývá jenom krev z proříznutých hrdel krav. Jejich nohy nezdobí luxusní tenisky, ale boty ušité z pneumatik. S čím se však budou muset vypořádat je civilizační šok. Pro bezpečný pobyt ve městě jim budou dokonce předány speciální příručky. Velké rozčarování také můžou cítit při pohledu na závodníky, kteří po jednom doušku odhazují na zem plné lahve vody. Závod, do kterého nastoupí ve svých tradiční rudých oděvech, se štítem a kopí, však musí dokončit. Odměnou pro ně nebude prestiž nebo prachsprosté peníze. Jsou jimi prostředky, které budou zachraňovat životy.

Nova.cz, Reuters
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události