Sport

Dopingový koktejl pro olympijského vítěze

V případu dopingové trenéra Trevora Grahama poprvé promluvil korunní svědek.

„Jsem nevinný,“ tvrdí od začátku soudního procesu Trevor Graham, který je obžalovaný v rozsáhlé dopingové kauze. To si však nemyslí bývalý mexický vzpěrač Angel Heredia.

Přidáme 20 gramů EPO, 10 gramů růstového hormonu...

Korunní svědek v případě dopingového trenéra poprvé promluvil před soudem. Rozvykládal se o tom, jaké dopingové prostředky si Graham objednával pro svoji nejslavnější svěřenkyni Marion Jonesovou. V jejím přípravném období jí prý připravoval koktejl umíchaný z erytropoetinu (EPO), růstového hormonu a inzulínu. EPO zvyšuje množství červených krvinek, které zásobují svaly kyslíkem, růstový hormon a inzulín pak zvětšují objem svalů.

Hlavně nenápadně

V roce 2000 Jonesová získala pět olympijských medailí. Byla na vrcholu slávy. K tomu jí měl pomoci právě Heredia. Podle něho byl hlavní požadavek trenéra Grahama v roce 1999 ten, aby doping nebylo možné prokázat. Jonesová se prý bála jehel, takže všechny látky měly být smíchány, aby její „utrpení“ bylo omezeno na minimum. Tato spolupráce měla trvat rok. Skončila kvůli tomu, že Graham a bývalý elitní koulař C.J.Hunter dlužili Herediovi peníze.

15 let natvrdo

Namočení v této kauze jsou i další hvězdy atletického nebe. Jsou jim například Antonio Pettigrew, Jerome Young, Tim Montgomery a Dennis Mitchell. Olympijský vítěz Pettigrew je dalším svědkem, který má vypovídat. Pokud se v soudním procesu, který potrvá minimálně dva týdny, potvrdí Grahamova vina, tak mu hrozí odnětí svobody až na 15 let.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události