Sport

Má Kreuziger šanci vyhrát Tour de France?

Slavný závod je za dveřmi. Česká cyklistika má své želízko v ohni. Nakolik je žhavé?

Generálka na 95. ročník Tour vlila do žil českých příznivců až nezkrotný optimismus. Vysoce hodnocený závod Kolem Švýcarska totiž talentovaný Roman Kreuziger vyhrál.


Jeho fanoušci budou s odkrvenými palci sledovat, zda se jejich favorit i přes nízký věk propracuje do pozice lídra stáje Liquigas. Nic není nemožné. Proti této variantě hovoří, že letošní ročník je Kreuzigerovou premiérovou účastí na Tour.

Chtěl by vyhrát etapu, na žlutý trikot nemyslí

„Jedu se tam především učit. Když se budu po deseti dnech cítit dobře, můžu si dát vyšší cíle. Chtěl bych dosáhnout dobrého umístění v některé z jednotlivých etap,“ uvedl skromně Kreuziger. Nejeden český fanda ale věří, že svůj plán na Tour výrazně překročí.


Dvaadvacetiletý holobrádek vypálil favoritům rybník nejen ve Švýcarsku, ale před tím už druhým místem Kolem Romandie. Jeho doménou jsou strmé kopce, tam válcuje konkurenci. Na závodníky čekají stoupání nepříjemná jako noční šťáry hledající obvyklé cyklistické povyražení - doping.

Úspěchem bude, když dokončí

Vyhrát Tour je ale kousek, který se povede málokomu. Pro mladého Čecha bude velkým úspěchem už umístění na bedně v jedné z etap, nebo protnutí cílové pásky. V současnosti je sice bronzový v bodování seriálu Pro Tour, ale během dlouhého závodu mu může brzy dojít energie.

Přehled vítězů Tour od roku 1987:

1987
Stephen Roche (Irsko)
1988 Pedro Delgado (Španělsko)
1989-90 Greg LeMond (USA)
1991–95 Miguel Indurain (Španělsko)
1996 Bjarne Riis (Dánsko)
1997 Jan Ullrich (Německo)
1998 Marco Pantani (Itálie)
1999–05 Lance Armstrong (USA)
2006 Oscar Pereiro (Španělsko)
2007 Alberto Contador (Španělsko)

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události